Сподели со пријателите

Тава од компири и печурки

Тава од компири и печурки

 

Состојки (за 4 лица):

- 8 компири

- 250 г печурки

- 2 главици кромид

- 150 г рендан кашкавал

- 150 мл солена павлака

- 150 мл млеко

- зачини по желба

 

Подготовка:

Излупете ги компирите и сварете ги во солена вода. Исечете ги на крукчиња. Кромидот ситно исечкајте го и ставете го во тава со малку путер. Во сад на оган, ставете ги млекото и павлаката. Додадете го кашкавалот и зачините. Во керамичка тава наредете еден ред крукчињата компири, одозгора ставете ги печурките и покријте со уште еден ред компири. Сипете го кремот со кашкавал и ставете да се пече 20 минути на 200 степени.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.