Сподели со пријателите

Пилешко во сос од домати

Пилешко во сос од домати

 

 

Потребни состојки за 4 лица:

4 парчиња пилешко бело месо
1 мала китка магдонос (или свежи зачини по желба)
1 главица кромид
3 чешниња лук
маслиново масло
120 г печурки (свежи)
2 лажици сос од домати
4 домати
100 мл бело вино
сол, црн бибер

 

Подготовка:
 

Во тава на маслиново масло ставете го месото. Откако месото ќе се запече, додадете го ситно исечканиот кромид и оставете на оган уште 5 минути. Додадете го сосот од домати, белото вино, доматите излупени и исечкани, чешнињата лук и магдоносот. Зачинете со сол и црн бибер и оставете го на оган 15 минути. По потреба, можете да додадете малку вода или вино. Настрана запржете ги печурките малку на масло и ставете ги во садот со месото. Измешајте убаво и оставете уште 5 минути.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.