Сподели со пријателите

Полнети јаболка со црвено овошје

Полнети јаболка со црвено овошје
 
Потребни состојки:
 

  • 6 јаболка
  • 12 бисквити
  • 30 г путер, на собна температура
  • 1 лажичка цимет
  • 600 г мешано црвено овошје
 
Подготовка

Измијте ги убаво јаболкaтa и исушете ги. Исечете го горниот дел и извадете ја внатрешноста со помош на лажичка (без да се оштетат јаболкaтa). 
Бисквитите иситнете ги, додадете го путерот и измешајте ги за да добиете смеса ситна како песок. Измешајте со половина од овошјето и наполнете ги јаболкaтa со оваа смеса. Ставете ги јаболкaтa во сад во кој ќе ставите 50 мл вода на дното и садот ставете го во претходно загреана рерна на 180 степени (20 или 25 минути). Кога ќе бидат печени, декорирајте ги со останатото овошје.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.