Сподели со пријателите

Прокељ со сланина

Прокељ со сланина

Состојки за 4 лица:

-  100 мл вода
-  1/2 чаша бело вино
-  100 г сланина
-  1 кромид
-  50 мл маслиново масло
-  1 кг прокељ 
       -  Сол и бибер

Подготовка:
Кромидот ситно исечкајте го и ставете го во тава со маслиново масло и,по кратко,додадете ја сланината. Откако убаво ќе омекнат,додадете гипрокељот (претходно сварен во вода) и белото вино. Зачинете и заедно нека останат на тивок оган во покриен сад. Послужете веднаш!
Истиот рецепт може да го подготвите и со кељ.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.