Сподели со пријателите

Пита со спанаќ

Пита со спанаќ

Состојки:

  • 500 г готови кори за пита
  • 500 г чистен спанаќ
  • 250 г сирење
  • 4 јајца
  • 200 мл млеко
  • 200 мл кисела павлака
  • 1 лажичка сол
  • 100 г путер или маргарин за премачкување

 

Подготовка на фил:

Јајцата добро изматете ги и додадете ги киселата павлака и сирењето, исечкано или испасирано. Кон ова, додадете го спанаќот, претходно избланширан и исцеден и посолете. Смесата добро измешајте ја.

 

Во четвртесто тавче, претходно премачкано, ставете една кора и премачкајте ја со растопениот путер (маргарин), ставете ја втората кора и врз неа нанесете од филот. Постапката повторувајте ја сè додека има кори. На крајот, поклопете со две кори и премачкајте со преостанатиот путер. Исечете на коцки и целата пита прелијте ја со млекото.

Ставете во рерна, загреана на 200 степени и печете околу 40 минути. Послужете топло.

 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.