Сподели со пријателите

Кременадли во сос од сенф

Кременадли во сос од сенф

 

Состојки:

  • 4 парчиња свински кременадли 

  • 50 г путер 

  • 1 лажичка сол

  • 1 лажичка бибер

  • 1 лажичка мешан сув зачин

  • 2 лажици сенф

  • 1 чаша црвено вино

  • 180 г кисела павлака

 

Подготовка:

Парчињата месо ги посолуваме, им ставаме бибер и мешан сув зачин без сол. Ги пржиме на путер. Ги тргаме настрана и во истата тава ги ставаме виното, сенфот и киселата павлака. Промешуваме и оставаме кратко да проврие. Потоа, месото го враќаме во тавата, па, заедно со сосот, да проврие уште кратко време (околу 10 минути).

 

Забелешка:

Количеството зачини ставајте си го по вкус. Во сосот, наместо црвено, може да ставите и бело вино. 

 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.