Сподели со пријателите

Варена кисела зелка со суво месо

Потребни состојки:

1 главица кисела зелка или две помали
суво свинско месо (ребра, бут...)
2 главици кромид
3 чешниња лук
2 суви црвени пиперки (благи или лути, по желба)
10 цели зрна бибер
2-3 ливчиња лорбер
200 мл масло
 
Подготовка:
Зелката се сече на поголеми парчиња (коцки) и еден дел се реди во поголемо тенџере. Над слојот од зелка се реди сечканиот кромид, лукот, сувото месо, сувите пиперки, биберот во зрно и листовите од лорбер. Преку ова се реди остатокот од зелката, се посолува со црвен пипер и се прелива со маслото. На крај, се додава ладна вода до ниво на смесата. До зовривање се готви на појак оган, а потоа се остава да вари на тивок оган во вкупно време на готвење од 2 и пол часа. Готвењето може да биде и во рерна, во сад прекриен со фолија. 
На истиот начин може да се подготви и посно вариво без месо.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.