Сподели со пријателите

ПИЛЕШКО СО МАСЛИНКИ

Состојки
-  4 пилешки копанчиња
-  4 лажици маслиново масло
-  1 кромид
-  3 чешниња лук
-  малку ѓумбир мелен, куркума, сол, бибер
-  250 мл вода
-  магодонос ситно сецкан
-  100 гр маслинки без семка
-  1 лимон
 
Подготовка

Во тава ставете ги копанчињата да се запржат на маслиново масло од двете страни, ставете сол и бибер. Во истата тава нека се издинстаат кромидот и лукот. Додадете вода, зачините и водата и оставете да се вари. По некое време ставете ги маслинките, сокот од лимон, и оставете да крчка на тивко околу 45 минути, се додека месото не се одвои од коска.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.