Сподели со пријателите

Крем супа од моркови и леќа

Состојки

-  1 кромид ситно сецкан
-  малку путер
-  1 чешне лук
-  350 гр моркови сецкани на кругчиња
-  500 мл вода, или коцка за супа
-  500 мл млеко
-  50 гр леќа црвена
 
Подготовка
Во сад на оган ставете да се пропржи кромидот на путер, по некое време додадете го лукот. Ставете ги останатите состојки и оставете да се вари 20-тина минути. Зачинете по желба, сол, бибер, кари. На крај изблендирајте и сервирајте (топла или ладна) со лепче- по можност запечено.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.