Сподели со пријателите

Посна сарма со шампињони

Потребни состојки
 
- Листови кисела зелка,
-  3 страка праз,
- 400-500 гр. Свежи шампињони,
- 1/2 шоља (од 200 мл.) ориз
- 100 гр. Мелени ореви,
- малку сол и мелен бибер, 
-  1 лажица црвен пипер,
- можеби малку лута буковка по желба,
-  1 лажица ровко брашно.
 
Подготовка

На масло се пропржува ситно сечен праз. Одвоено се запржуваат ситно сечени шампињони и се додаваат на пржениот праз. Во сето тоа се додава оризот, оревите и зачините. Во подлабоко тенџере на дното се ставаат неколку  листови од кисела зелка.  На лист зелка се става од смесата праз, шамињони, ориз и ореви и се мотаат сармички. Сармичките се редат во тенџерето и се покриваат со неколку листа зелка. Во тафчето во кое се пржел празот се додава 1 лажица брашно, малку масло и 1 лажица црвен пипер и се промешува. Полека се додава ладна вода, се промешува, за да не се направат грутчиња и сето тоа се става да зоврие. Со таа течност се прелива сармата и се остава да се крчка на тивок огин околу 1,5 час. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.