Состојки 

Главица (средна големина) карфиол

сол, вода, малку млеко за кратко бланширање

200 г сечкано димено свинско месо

100 г гауда

магдонос и лук по вкус

бешамел сос

50 г путер

1 лажица брашно

250 мл млеко

100 мл јогурт

бибер, зачин, морско оревче

 

Подготовка:
Карфиолот го кинеме на цветови. Го ставаме во вода во која има додадено малку сол и малку млеко. Го бланшираме многу кратко, 1-2 минути. Процедуваме. Дименото месо го пропржуваме во тава за да ја пушти својата арома. Го подготвуваме бешамел сосот со тоа што на растопениот путер го ставаме брашното малку да се запржи, но не и да потемни, па ги додаваме млекото, јогуртот и зачините. Вариме до згуснување.

Садот за печење тенко го премачкуваме со масло. Ги редиме цветовите карфиол.

 

На нив го расфрламе сечканиот магдонос и коцкичките димено месо. Сето го прелеваме со бешамел сос и редиме гауда. Го печеме во рерна околу 30 минути на 200 степени. Сервираме додека е топло.

Тортилји со јаболка
Состојки за 4 лица:
4 тортилји
4 јаболка
25 г путер
сок од лимон
2 лажици шеќер
 
Подготовка:
Исечете ги јаболката на коцки. Во тава на оган ставете го путерот, шеќерот и сокот од лимон. По неколку минути, додатете ги јаболката и оставете на тивок оган околу 15 минути, или сèдодека не испари течноста. Откако ќе биде готово, на секоја тортилја ставете од јаболката и завиткајте ги. Ставете ги во сад за печење. Одозгора може да ги посипете со смеса од малку растопен путер, малку цимет и мед. Ставете ги во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.
Потребни состојки за 4 лица:
 • 2 модри патлиџана
 • 4 тиквички
 • 4 црвени домати
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 црвена пиперка
 • 1 морков
 • маслиново масло
 • зачини по желба
 • сол и црн бибер
 • пармезан

Подготовка:
Црвените домати, модрите патлиџани, тиквичките и морковот исечкајте ги на кругови. Пиперката исчистете ја од семки и исечкајте ја на ленти, а кромидот и лукот ситно. Во сад за печење ставете ги зеленчуците, додадете ги зачините и маслиновото масло. Одозгора ставете пармезан. Оставете да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 45 минути.
Чоколадна торта
 
Состојки за филот:
200г црначоколада
3 лажици какао во прав
3 лажици шеќер
100мл вода
Сите состојки се мешаат и се топат на пареа. Откако ќе се олади смесата, се додава 250г путер и 200г шеќер во прав. Се меша до спојување на состојките. На крај се додаваат 8 жолчки и повторно се меша.
 
Состојки за тестото:
8 белки
100г шеќер
8 лажици презла
1/3 од филот
 
Белките се матат до добивање на цврст снег. Потоа се додаваат останатите состојки.
Се пече во тавче од шпорет на хартија за печење. Се сече на 3 долгнавести ленти што се редат една врз друга и секоја се премачкува со филот. На крај,целататорта од сите страни се премачкува со филот.  
Состојки:

3 шолји брашно (различно: спелтино, 'ржано, елдино, овесно, јачменово)
1 прашок за печиво
3 лажици маслиново масло
сончоглед, лен, семки од тиква, сусам(семки по избор 2 лажици)
(може и чиа, но со печење ги губи благотворните особини. Ако се става чиа се бабри во вода најмалку10 мин.)
сол (хималајска јодирана)
2 шолји кисела вода

Подготовка:
Брашното се меша со прашокот за печиво, се додаваатмаслотои семките, солта, и на крај се додава киселата вода и се меша со лажица. Тестото треба да биде лесно, да се префрла со лажица, но да не биде течно.
Се ставаат во калапчиња за мафини, се посипуваат со семки по избор и се печат.
Различни брашна даваат различна конзистенција( ако се помешани само јачмен и овес,се ронат мафините).
Се печат на 200 степени во загреана рерна 20-40 мин.зависно од какво брашно се правени.
Се проверува во текотна печењето дали се готови со стапче за раженчиња (ако се залепува од смесата треба уште печење).

Кога ќе се извадат, се ставаат во памучна крпа и се оставаат да се изладат ако ги сакаме меки, а ако сакаме да се крцкави, се ставаат на решетка и се оставаат да се ладат
Баклава со лешници
 
800 гтенки свежи кори за баклава
700 гпечени несолени лешници
250 гпутер
200 млмасло
2 ќесички ванилин шеќер
1 лимон
1.5 кгшеќер
800 млвода
 
Подготовка:
Корите се редат една по една во голема тава и секоја кора се посипува со една рака сечкани лешници сèдодека не се потрошат лешниците.Последните две до три кори не треба да имаат лешници за полесно сечење на парчињата.Откако ќе се нареди,баклавата се сече во облик по желба,на пример:коцки, ромбови,триаголници.Смесата од путер и маслосе загрева за да се стопи(да не се зоврива) и внимателно се тура по ивиците на баклавата насекаде каде што е сечена и по краевите.
Се пече во рерна загреана на 150 степени околу 1,5 час.
Се подготвувашербет од 1,5 кг шеќер и 800 мл вода да врие 5 мин., се додава ванилин шеќер и сок од 1 лимон.
Топлата баклава се прелива со топол шербет
Свежата храна, несомнено, е поздрава, но прашањето колку време можеме да ја одржиме свежа го актуелизира потпрашањето за можноста за нејзино зачувување за подоцнежна употреба. Со конзервирањето се зголемува рокот на трајноста на храната, се одржуваат и се подобруваат нејзините органолептички својства, се одржуваат и се подобруваат нутритивните својства, се осигурува безбедноста, а тука е и економската оправданост. Со векови луѓето откривале и усовршувале различни начини за зачувување на храната на подолг временски период кои и ден-денес се применуваат и се подобруваат.
 
Модерните технологии и современите индустриски капацитети овозможуваат разноликост и расположливост на свежа храна во текот на целата година. Сепак, речиси и да нема семејство кое не е верно на традицијата, па вообичаено во овој период од годината, кое не се зафаќа со подготвување и складирање на храна за зимските месеци. Како форми на конзервирање храна, најчесто се користат киселење и ферментација, сушење, димење, стерилизација, пастеризација и замрзнување. 
 
Киселење и ферментација

Киселењето е биолошки метод и се заснова на создавање млечна киселина како резултат на ферментација. Овој метод најчесто се употребува за складирање на зеленчукот. Од нутритивен аспект, со овој метод се овозможува зачувување на високите вредности на активните хранливи компоненти во храната. Киселењето на зелката можеби е една од најпознатите практики за ваков вид конзервирање, но методот може да се употреби и за останатиот зеленчук.
Постојат два начина на киселење:првиот е киселење во оцет, каде што малку бактерии можат да преживеат, а вториот во солената вода. Солта ја има задачата да го спречи делувањето на бактериите на гниењето во првите неколку дена, додека не се создадат доволно млечни киселини кои ќе го конзервираат зеленчукот во текот на неколку месеци.
 

Сушење
Уште еден популарен и применлив метод. Во овој процес се отстранува водата од производите, што е ефективна заштита од микроорганизми. Најчесто се користи за конзервирање на некои видови овошје (јаболко, сливи, смокви, кајсии и сл.) и чаеви. Која и каква процедура ќе се употреби, зависи од видот на производот.
 
 Димење
Mетод најчесто резервиран за складирање месо. Сепак, овој метод бара и посебни подготовки и опрема, па сèпоретко се употребува во домашни услови. Храната конзервирана на ваков процес, не само што се зачувува за подолг период, туку и е омилена заради специфичните мирис и вкус.
 
Стерилизација и пастеризација
Стерилизација  е технолошки процес при што со топлина се уништуваат ензимите и микроорганизмите. Овошјето, обично, се стерилизира на температура од 100 степени. Во домашни услови, никогаш не може да се постигне апсолутна стерилизација, но и делумната е ефикасна и корисна, затоа што не влијае врз квалитетот на производот. Стерилизацијата се постигнува со варење. На овој начин, најчесто се подготвуваат компоти.
Пастеризација е делумна стерилизација, при што загревањето се врши на температура од 65-90 степени. Особено е погодна за конзервирање овошни сокови.
 
Замрзнување
Ова е можеби и најчестиот и најупотребуван метод скоро за сите видови храна и поради тоа ќе му посветиме малку поголемо внимание. Со правилно подготвениот и спакуван зеленчук, чуван во замрзнувач на соодветна температура, се зачувува висок процент од биолошката вредност. Таквиот зеленчук ги задржува првобитните изглед, боја, арома и вкус, а во споредба со термички третираниот начин на конзервирање, во поголем процент ги зачувува и витамините и другите хранливи компоненти.
 
Дали сè е погодно за замрзнување?
Одреден зеленчук и овошје не се замрзнуваат (марула, краставица, домат, диња, лубеница, портокал итн.) освен ако не се користат за готвење или за сок.
 
Што е важно?
За замрзнувањето е важно да се одберат намирници  со висок квалитет додека се свежи и како такви да се подготват и да се складираат во замрзнувач. Од неквалитетни, свенати, престоени примероци не може да се очекува подобрување на квалитетот со замрзнување. Тие уште пред да подлежат на овие методи, изгубиле доста од заштитните состојки. 
 
Замрзнување зеленчук
Подготвителните работи пред замрзнување на зеленчукот, како што се чистење, миење, бланширање, просушување и пакување, треба да се одвиваат брзо, заради зачувување на неговиот состав. Зеленчук кој не бара дополнителен третман пред замрзнување се кромид и пиперка. Овој зеленчук се сечка, добро се пакува во кеси и се чува во замрзнувач. Тоа особено е важно за кромидот кој е најдобро да се пакува во двојна кеса, за да се спречи ширењето на мирисот врз останатата храна.
 

Подготвката за замрзнување вообичаено оди по овој редослед:

Бланширање: тоа е ставање на исчистениот зеленчук во вода која врие, и тоа во просек од 2-4 минути (боранија, грашок и пченка 3 минути, модар патлиџан 4 минути, блитва, кељ, прокељ и спанаќ 2 минути, тиквички 2 минути, домати 1-2 минути).

По вадењето од врелата вода, зеленчукот веднаш се става за кратко во студена вода за да се олади. Тоа најдобро се постигнува ако подготвениот зеленчук се стави со решетка (цедалка) во вода што врие, а потоа ако се извади и се врати за кратко во ладна вода. На тој начин се скратува работниот процес околу зовривањето, цедењето и разладувањето на зеленчукот.

По цедењето од ладната вода, зеленчукот се распоредува на чисто суво платно за да ја впие вишокот влага, а потоа се пакува во најлон кеси. При пакувањето се внимава целиот воздух од кесата да се истисне.

Бланширањето има цел да се уништат некои материи кои и на ниски температури влијаат врз промените во храната
 
Поголемиот дел од зеленчукот треба да се чува замрзнат до 6 месеци. Повеќе од 6 месеци во замрзнувач може да се чува боранија, брокула, грашок и пашканат, но најмногу до 12 месеци. Еднаш замрзната и одмрзната храна не треба повторно да се замрзнува.
 

Замрзнување овошје
 
Овошјето е најдобро да се замрзне во рок од 48 часа од берењето. Тогаш нема да ги изгуби нутритивните вредности и можете да го консумирате во текот на зимските месеци. Како и зеленчукот, овошјето, исто така, добро се мие, се суши и се пакува во кеси или во пластични кутии. Поголемите плодови може да се сечкаат на парчиња, додека помалите плодови, како шумското или зрнестото овошје, можете да ги оставите цели.
 
До 12 месеци може да се чуваат: јаболка, јагоди, смокви, сливи и грозје. До 10 месеци: шумско овошје, тиква.
 
Овошје кое содржи многу вода не треба да се замрзнува, како: лубеница, диња, лимон, портокал, мандарина итн.
 
  

 

Потребни состојки:

 • 1 кг телешки котлети со коска исечени на четири парчиња
 • 200 г свежи печурки
 • 500 г домат (може и конзервиран сечен)
 • 2 главици кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица зачин
 • 100 г бело вино
 • свеж мелен бибер и
 • магдонос

 
Подготовка:

На малку масло околу 5 минути се пропржуваат кромидот и лукчето ситно исечкани. Извадете ги и ставете ги во чинија. Во погоден сад измешајте ги брашното, зачинот и биберот. Во оваа смеса извалкајте ги котлетите и пржете ги во тавата во којашто претходно ги пржевте кромидот и лукот сèдодека не зацрвенат од двете страни. Вратете го лукот и кромидот во тавата, додадете ги печурките насечкани на ленти, виното и доматите, и оставете да се прокрчка околу 45 минути сè додека не омекне месото.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.