Свежата храна, несомнено, е поздрава, но прашањето колку време можеме да ја одржиме свежа го актуелизира потпрашањето за можноста за нејзино зачувување за подоцнежна употреба. Со конзервирањето се зголемува рокот на трајноста на храната, се одржуваат и се подобруваат нејзините органолептички својства, се одржуваат и се подобруваат нутритивните својства, се осигурува безбедноста, а тука е и економската оправданост. Со векови луѓето откривале и усовршувале различни начини за зачувување на храната на подолг временски период кои и ден-денес се применуваат и се подобруваат.
 
Модерните технологии и современите индустриски капацитети овозможуваат разноликост и расположливост на свежа храна во текот на целата година. Сепак, речиси и да нема семејство кое не е верно на традицијата, па вообичаено во овој период од годината, кое не се зафаќа со подготвување и складирање на храна за зимските месеци. Како форми на конзервирање храна, најчесто се користат киселење и ферментација, сушење, димење, стерилизација, пастеризација и замрзнување. 
 
Киселење и ферментација

Киселењето е биолошки метод и се заснова на создавање млечна киселина како резултат на ферментација. Овој метод најчесто се употребува за складирање на зеленчукот. Од нутритивен аспект, со овој метод се овозможува зачувување на високите вредности на активните хранливи компоненти во храната. Киселењето на зелката можеби е една од најпознатите практики за ваков вид конзервирање, но методот може да се употреби и за останатиот зеленчук.
Постојат два начина на киселење:првиот е киселење во оцет, каде што малку бактерии можат да преживеат, а вториот во солената вода. Солта ја има задачата да го спречи делувањето на бактериите на гниењето во првите неколку дена, додека не се создадат доволно млечни киселини кои ќе го конзервираат зеленчукот во текот на неколку месеци.
 

Сушење
Уште еден популарен и применлив метод. Во овој процес се отстранува водата од производите, што е ефективна заштита од микроорганизми. Најчесто се користи за конзервирање на некои видови овошје (јаболко, сливи, смокви, кајсии и сл.) и чаеви. Која и каква процедура ќе се употреби, зависи од видот на производот.
 
 Димење
Mетод најчесто резервиран за складирање месо. Сепак, овој метод бара и посебни подготовки и опрема, па сèпоретко се употребува во домашни услови. Храната конзервирана на ваков процес, не само што се зачувува за подолг период, туку и е омилена заради специфичните мирис и вкус.
 
Стерилизација и пастеризација
Стерилизација  е технолошки процес при што со топлина се уништуваат ензимите и микроорганизмите. Овошјето, обично, се стерилизира на температура од 100 степени. Во домашни услови, никогаш не може да се постигне апсолутна стерилизација, но и делумната е ефикасна и корисна, затоа што не влијае врз квалитетот на производот. Стерилизацијата се постигнува со варење. На овој начин, најчесто се подготвуваат компоти.
Пастеризација е делумна стерилизација, при што загревањето се врши на температура од 65-90 степени. Особено е погодна за конзервирање овошни сокови.
 
Замрзнување
Ова е можеби и најчестиот и најупотребуван метод скоро за сите видови храна и поради тоа ќе му посветиме малку поголемо внимание. Со правилно подготвениот и спакуван зеленчук, чуван во замрзнувач на соодветна температура, се зачувува висок процент од биолошката вредност. Таквиот зеленчук ги задржува првобитните изглед, боја, арома и вкус, а во споредба со термички третираниот начин на конзервирање, во поголем процент ги зачувува и витамините и другите хранливи компоненти.
 
Дали сè е погодно за замрзнување?
Одреден зеленчук и овошје не се замрзнуваат (марула, краставица, домат, диња, лубеница, портокал итн.) освен ако не се користат за готвење или за сок.
 
Што е важно?
За замрзнувањето е важно да се одберат намирници  со висок квалитет додека се свежи и како такви да се подготват и да се складираат во замрзнувач. Од неквалитетни, свенати, престоени примероци не може да се очекува подобрување на квалитетот со замрзнување. Тие уште пред да подлежат на овие методи, изгубиле доста од заштитните состојки. 
 
Замрзнување зеленчук
Подготвителните работи пред замрзнување на зеленчукот, како што се чистење, миење, бланширање, просушување и пакување, треба да се одвиваат брзо, заради зачувување на неговиот состав. Зеленчук кој не бара дополнителен третман пред замрзнување се кромид и пиперка. Овој зеленчук се сечка, добро се пакува во кеси и се чува во замрзнувач. Тоа особено е важно за кромидот кој е најдобро да се пакува во двојна кеса, за да се спречи ширењето на мирисот врз останатата храна.
 

Подготвката за замрзнување вообичаено оди по овој редослед:

Бланширање: тоа е ставање на исчистениот зеленчук во вода која врие, и тоа во просек од 2-4 минути (боранија, грашок и пченка 3 минути, модар патлиџан 4 минути, блитва, кељ, прокељ и спанаќ 2 минути, тиквички 2 минути, домати 1-2 минути).

По вадењето од врелата вода, зеленчукот веднаш се става за кратко во студена вода за да се олади. Тоа најдобро се постигнува ако подготвениот зеленчук се стави со решетка (цедалка) во вода што врие, а потоа ако се извади и се врати за кратко во ладна вода. На тој начин се скратува работниот процес околу зовривањето, цедењето и разладувањето на зеленчукот.

По цедењето од ладната вода, зеленчукот се распоредува на чисто суво платно за да ја впие вишокот влага, а потоа се пакува во најлон кеси. При пакувањето се внимава целиот воздух од кесата да се истисне.

Бланширањето има цел да се уништат некои материи кои и на ниски температури влијаат врз промените во храната
 
Поголемиот дел од зеленчукот треба да се чува замрзнат до 6 месеци. Повеќе од 6 месеци во замрзнувач може да се чува боранија, брокула, грашок и пашканат, но најмногу до 12 месеци. Еднаш замрзната и одмрзната храна не треба повторно да се замрзнува.
 

Замрзнување овошје
 
Овошјето е најдобро да се замрзне во рок од 48 часа од берењето. Тогаш нема да ги изгуби нутритивните вредности и можете да го консумирате во текот на зимските месеци. Како и зеленчукот, овошјето, исто така, добро се мие, се суши и се пакува во кеси или во пластични кутии. Поголемите плодови може да се сечкаат на парчиња, додека помалите плодови, како шумското или зрнестото овошје, можете да ги оставите цели.
 
До 12 месеци може да се чуваат: јаболка, јагоди, смокви, сливи и грозје. До 10 месеци: шумско овошје, тиква.
 
Овошје кое содржи многу вода не треба да се замрзнува, како: лубеница, диња, лимон, портокал, мандарина итн.
 
  

 

Потребни состојки:

 • 1 кг телешки котлети со коска исечени на четири парчиња
 • 200 г свежи печурки
 • 500 г домат (може и конзервиран сечен)
 • 2 главици кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица зачин
 • 100 г бело вино
 • свеж мелен бибер и
 • магдонос

 
Подготовка:

На малку масло околу 5 минути се пропржуваат кромидот и лукчето ситно исечкани. Извадете ги и ставете ги во чинија. Во погоден сад измешајте ги брашното, зачинот и биберот. Во оваа смеса извалкајте ги котлетите и пржете ги во тавата во којашто претходно ги пржевте кромидот и лукот сèдодека не зацрвенат од двете страни. Вратете го лукот и кромидот во тавата, додадете ги печурките насечкани на ленти, виното и доматите, и оставете да се прокрчка околу 45 минути сè додека не омекне месото.

Во голема чинија се ставаат листови зелена салата. Преку неа наизменично во редови се редат:зелена зелка исечкана на ленти, потоа рендан морков и рендано цвекло. Во следниот слој се додава кромид сечкан на кругови. Најгоре се додава рукола и се декорира со шери домати. Салатата се зачинува со сол, масло и балзамиран оцет.

Состојки:

 • 250 г филети ослич
 • 300 г компир
 • 1 морков
 • 1 кромид или праз
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажици масло
 • сол, бибер, магдонос
 • 1 коцка за супа од зеленчук

Подготовка:

На масло малку пропржете ги кромидот и лукот. Осличот исечете го на помали парчиња, компирот и морковот исечкајте ги на коцки. Вака исечкани осличот, компирот и морковот, ставете ги во лонецот со пропржените кромид и лук и додадете 1 литар врела вода.
Посолете со бибер и додадете ја зеленчуковата коцка. Варете сè додека компирот и осличот не омекнат.

Потребни состојки:

 • 250 г бело месо
 • 1 зелена салата
 • 1 главица кромид
 • неколку шери домати
 • 1 лута пиперка
 • морска сол, бибер, маслиново масло, босилек и
 • сок од 1 лимон

Подготовка:

Пилешкото месо исечете го на парчиња, доматот на четвртинки, кромидот на кругови, а лутата пиперка исечкајте ја ситно. Листовите од салата искинете ги на помали парчиња. Месото посолете го, зачинете го со бибер и испечете го на скара или во тава. Во сад за салата ставете ја зелената салата, доматот, кромидот, прелијте со маслиново масло и сок од лимон и сервирајте во чинија. Одозгора наредете ги парчињата пилешко месо и додадете ги исечканата пиперка и босилекот.
За 3 големи чаши
 • 300 г малини
 • 1 зрела банана
 • 500 мл млеко (по желба растително)
 • 6 ливчиња мента
 • 1 лажица мед
 • 10 коцки мраз

Подготовка:

Ставете го млекото во садот од блендер, додете ги малините, бананата, медот и коцките мраз и изблендирајте. За декорација ставете од ливчињата мента.

Состојки:

 • 1/2 чаша вода
 • 1 шолјa жолт шеќер
 • 600г урми исечени на половина
 • 1/2 шолја брашно
 • 1/4 од лажичка сода бикарбона
 • 1/2 шолја ситни овесни снегулки
 • 1 шолја растопен путер
 • сечкани ореви или бадем

Подготовка:

1. Во еден сад ставете вода да зоврие. Додадете 1 шолја шеќер, и по некое време додадете ги урмите и мешајте 6-8 минути, сèдодека урмите не станат меки. 

2. Во сад измешајте го брашното со содата. Додадете ги овесните снегулки и остатокот од шеќерот и добро измешајте. Растопениот путер ставете го во смесата со брашно и мешајте сèдодека смесата не стане како песок. Во намрсен сад за печење ставете на дното три четвртини од смесата. Ставете ги одозгора урмите и покријте ги со остатокот од смесата. Одозгора наросете со бадеми или ореви. Печете на 180 степени околу 30 минути. Оставете да се олади и потоа исечете го колачот на коцки.

Потребни состојки за две лица:

 • 2 големи тиквички
 • 1 морков
 • 100/125 г сварена киноа
 • 50 г пармезан
 • маслиново масло, сечкан магдонос, сол
 • 1 чешне лук
 • малку кари, црн бибер и сол
Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте ги тиквичките, отстранете ги краевите и исечете ги на половина по должина. Срцевината извадете ја со помош на мала лажичка и исечкајте ја на коцки.
Во тава ставете 2 лажици маслиново масло и пропржете ги морковите исечкани на коцки.
При крајот, додадете ја срцевината од тиквичките, претходно сварената киноа, магдоносот, лукчето и зачините. Ставете ги тиквичките во сад за печење и наполнете ги со смесата. Одозгора ставете го пармезанот. Нека се печат 25 минути.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.