Hene, 11 Maj 2020 00:00

Çfarë në kohën e lirë?


SHIKONI
Filmin Incendies 
Një film që do t'ju pushtojë që në fazën e parë, rrjedha e ngjarjeve është e pamundur të parashikohet, dhe fundi është mjeshtëror. Ky është një nga ata filmat që do të mbahet mend për një kohë të gjatë. Historia rrotullohet rreth Xhinit dhe Simonit, të cilët duhet të udhëtojnë në qytetin e tyre të lindjes diku në Lindjen e Mesme për të përmbushur dëshirën e pasvdekjes së nënës së tyre. Atje do të mësojnë për të kaluarën e saj të trishtuar dhe do të zbulojnë një sekret shqetësues që do të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë.

Seritë televiziveThe State Of Union 
Jo, nuk do të ngecni me episodet dhe stinët e panumërta, ne po flasim vetëm për 10 episodet që zgjasin 10 minutat, dhe jeni të sigurt që do të dëshironi më shumë. Louise dhe Tom takohen në një pijetore, shijojnë momentet e lumturisë dhe më pas fillojnë të largohen - pse?
 
SHKARKONI
Aplikim celular MyFitnessPal
Nëse tema e yndyrave në f. 8 ju shtyu të kushtoni vëmendje se çfarë saktësisht po konsumoni, atëherë ky aplikacion do të jetë i dobishëm. Është krijuar për të llogaritur konsumin e kalorive, për të llogaritur sa kalori keni djegur dhe për t'ju motivuar me ushtrime. Sapo keni gjetur një partner sportiv, pra çfarë po prisni?
 
FESTONI
12 maj - Dita Ndërkombëtare e Infermierëve
Ngrini një gotë shumë lartë në emër të të gjithë atyre që pa rezervë dhe vetëflijim ia ruajnë botës shpinën. 
 
Burrat fajësojnë birrën, gratë fajësojnë shtatzëninë, por ekziston një zgjidhje për stomakun e lëshuar dhe kjo nuk do të thotë të shkosh nën thikë. Mos u mashtroni, nuk është e lehtë të fitoni një stomak të shtrëgnuar! Dhe po, kërkon shumë kohë për rezultate të dukshme.
Nëse i përkisni grupit të personave që stërviten në shtëpi, mbani në mend se kjo është mënyra më e sigurt për të arritur muskujt e barkut. Pse e themi këtë? Sepse nuk ka pothuajse asnjë shans që ju të bëni ushtrimin në mënyrë të gabuar dhe të lëndoni veten. Por takimi i krahëve dhe këmbëve në mes (ose formimi i shkronjës latine "V") nuk është aspak një detyrë e lehtë. Ky ushtrim kërkon forcë, qëndrueshmëri dhe rezistencë - faktorë që arrihen gradualisht përmes trajnimeve të rregullta. Nëse jeni fillestar, filloni thjesht duke ngritur krahët dhe këmbët lart, krahët shtrirë pas kokës. Nëse shpina juaj nuk mund të durojë ngarkesën, me siguri do të ndjeni dhimbje në shpinë ose qafë, që do të thotë që keni krijuar themel për lëndime të mundshme. Forma e saktë "V" arrihet gradualisht, mos e sforconi veten!
Edhe pse keni një detyrë të vështirë para jush, sërish flijimi do të shpaguhet, sepse ky ushtrim njëkohësisht shtrëngon mollaqet, pjesën e pasme të këmbëve (të prirur ndaj celulitit, veçanërisht te gratë) dhe kurrizin. Sa i përket numrit të përsëritjeve të ushtrimit, rregulli vlen: më pak është më shumë. Çfarë do të thotë kjo? Ushtrimi i lodhë muskujt tuaj shpejt dhe më kot do të përpiqeni ta përsërisni atë sa shumë herë kur lodhja ju pengon ta kryeni atë siç duhet. Sa për fillim, mjafton një varg prej 5 reprizave, dhe gradualisht përpiquni të arrini në 10. 

Shmangni këtë ushtrim:
Nëse jeni shtatzënë, keni një shpinë të dobët ose dhimbje kronike në shpinë. 
 
Shenjë që po i bën gabim!
JU DHEMB QAFA: Mos u mbështesni në qafë kur bëni ushtrime barkore !!! Mos e ngrini veten duke tërhequr forcën nga qafa, por nga muskujt e trupit. Qafa e lodhur e shoqëruar me dhimbje do të ngadalësojë rezultatet, nëse tashmë nuk keni hequr dorë nga ideja e muskujve të barkut falë tensionit që keni ndjerë. Punoni për përfshirjen e muskujve të shtyllës kurrizore për të lehtësuar presionin në qafë dhe nuk do keni problem.
 
Instruktorët e palestrës rekomandojnë: 
Ky lloj ushtrimi i barkut duhet të bëhet pasi të nxeheni mirë dhe, më e rëndësishmja, pasi t'i shtrini muskujt e të gjithë trupit. Është më mirë ta bëni atë në fund të seancës së stërvitjes.


Në fund të kurrizit; Mbajeni pjesën e poshtme të shpinës në dysheme, sepse nuk po bëni qiriun, por po bëni barkore
Te barku ose kërthiza:Tërhiq kërthizën në drejtim të shtyllës kurrizore
Te gjuri:Përkulni pak këmbët në gjunjë, veçanërisht nëse jeni fillestar
Te mjekra ose në fytyrë:Kujdesuni të mblidhni mjekrën tuaj nga brenda, për të mos e varur kokën poshtë
Duart:Mbaji duart drejt para jush
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Tanja Koçovska

"Për fundjavë në MTV, transmetohen shfaqje të fëmijëve, ku luan Tanja, kështu që përmes Viber-it u kërkova nënave të fëmijëve me të cilët djali im shkon në kopsht për të bërë pyetje për të, ata që janë të interesuar të shikojnë dhe mora disa… mund të vendosen në një kornizë të veçantë"

Në një kohë-të pa kojë të tillë, me kë do të flisnim nëse jo me Tanja Koçovska - aktoren në të cilën njerëzit bien në dashuri sapo hyjnë në teatër si fëmijë, dhe ata e mbajnë atë dashuri ndër vite duke admiruar talentin e idhullit të tyre. Brezat e vjetër, nga ana tjetër, e lartësojnë atë jo vetëm për shkak të aftësisë së saj për t’i bërë ata të qeshin, por edhe për shkak të qasjes modeste ndaj jetës që ajo ka zgjedhur të ndjekë bija e Pance dhe Nevena Koçovski nga grupi "Manjifiko".

Si është të jetosh këto ditë pa një audiencë dhe pa dijeni se kur do të zhvillohet takimi tjetër?
Ka momente edhe të melankolisë, por edhe pasi aktrimit për një kohë të gjatë, vetë trupi ka nevojë për pushim. Është e nevojshme të grumbullohet energji  tjetër, një ide e re. Ata thonë që qesja e produkteve duhet të zbrazet, në mënyrë që të rimbushet dhe vazhdimisht të mendohet se çfarë të gatuhet, mbase shembulli është i  thjeshtë, por shumë i saktë. Unë punoj nga shtëpia, ose më saktë punoj në shtëpi, kështu që dita ime kalon shpejt. Nga ana tjetër, prindërit e mi dhe nëna e Predragut, bashkëshortit tim, janë më të moshuar dhe ne kemi përgjegjësi të kujdesemi për ta.

Sikur të jeni të paracaktuar t’i bëni njerëzit të qeshin, kështu që harrojmë që edhe ju keni rëniet tuaja në jetë. Si ia dilni?
Të bësh të tjerët të qeshin është profesioni im dhe ai mësohet në fakultet dhe në skenë përmes përvojës, dhe unë kam qenë atje për 30 vjet. Zakonisht gjyshet thonë: Nipi im si po aktron, kjo mjafton për ju në teatër. Unë them që: Në rregull, do ta marr te unë në teatër, por le ta marrin mua në kirurgji sepse jamë një kirurg i shkëlqyer... në skenë. Shumë njerëz nuk e kuptojnë këtë profesion. Po, unë dua t’i bëj njerëzit të qeshin, por në fakt ne që arrijmë t’i bëjmë njerëzit të qeshin, nga ana tjetër, situata jonë është pak e trishtueshme. E dini, tragjeninë nga komedia e ndanë vetëm një hap. Nuk po them që situata është tragjike për mua, por unë e di të jemë e pikëlluar dhe e ndjeshme, gjë që njerzit pothuaj nuk e vërejnë fare. Shumë njerëz mendojnë se unë duhet të jem i gëzuar dhe i qeshur jashtë punës. Madje edhe Çarli Çaçlini, i cili bëri tërë botën të qesh, në esencë ishte shumë i trishtuar. Dua të them që ai që zgjodhi ta bënte botën të qeshë, dëshiron të pushojë prej saj, thjesht ta kthejë gojën përsëri në vend. 

Çfarë do t’i këshilloje lexuesit në këtë situatë të pazakontë? 
Duhet të këmbëngulim, të jemi të disiplinuar dhe të ndjekim rregullat dhe rekomandimet, të mendojmë me maturi. Le të pyesim veten, si është gjendje e atyre të cilët tërë jetën, për shkak të invaliditetit të tyre, e kalojnë jetën e tyre në shtëpi? Unë ngushëllohem vetëm nga i vetmi përfitim nga e gjithë kjo situatë, dhe kjo është se fëmija im është në shtëpi. Vajza ime Nela po studion në Fakultetin e Artit Dramatik dhe ajo është në ligjerata tërë ditën dhe unë praktikisht nuk e shihja. Jam e lumtur që tani mund ta përqafoj, ta puth, të flas me të. Ajo e ka shumë më të vështirë, si dhe të gjithë të rinjtë që janë mësuar të jenë më shumë jashtë sesa në shtëpi, por bisedojmë me kthjelltësi se duhet të kalojmë gjithë këtë. Ka momente të qeshurash, momente lotësh, të njëfarë letargjie, por gjithçka durohet në emër të shëndetit. 

Në teatër, publiku duartroket dhe posa të shfaqeni, bëhet buçues. A jeni të vetëdijshëm për mbizotërimin tuaj?
Do të gënjeja nëse do të thoja që nuke kamë vërejtur që duartrokitjet po bëhen më të zëshme dhe shpresoj se do të mbetet kështu. Për shumë vite jam përpjekur ta arrij atë, thjesht kam punuar që publiku të jetë i kënaqur kur më shohin në skenë, të ndiejë atë që unë e luaj në skenë dhe të jenë pjesë e saj deri në fund të shfaqjes. Kjo ishte ideja ime, dëshira dhe qëllimi im, unë nuk jam një aktore e plotëfuqishme, por atë që e bëj, besoj se bëj me drejtësi dhe pikërisht për këtë publiku më shpërblen. Edhe sot e kësaj dite, unë mësoj nga kolegët e mi më të vjetër që më japin atë zanat falas, por pa asnjë problem mësoj edhe nga më të rinjtë që janë aktorë vërtetë të talentuar dhe të mirë. Ai që është i zgjuar do të dijë ta shfrytëzojë në avantazhin e tij talentin e kolegëve të tij. 

A jeni përgjegjës për buzëqeshjet e njerëzve përreth jush në jetën tuaj private? 
Po, unë e di se si të buzëqesh me njerëzit përreth meje. Nuk mund të them që e bëj gjithmonë nga fillimi deri në fund të ditës ose në mbrëmje, sërish kjo do të ishte si punë jashtë orarit. Pranë meje ka gjithmonë njerëz të tjerë me humor, interesantë që dinë gjithashtu të argëtohen, kështu që ne plotësojmë njëri-tjetrin. Unë nuk jam nga ata njerëz që dëshiron të jetë në qendër të vëmendjes gjatë gjithë kohës, mjafton kalimthi, një rol mesatar është më i miri. 
 
Ju keni talent për aktrim, por jeni lindur për muzikëll! Pse nuk ju kemi parë deri më tani në një film?
Më pëlqen të punoj në muzikëll, plus di të këndoj, por kërkon shumë punë, shumë kondicion. Kam luajtur në dy muzikëlle dhe mendoj se aktoroj mirë tani për tani, sa të më mbajnë këmbët. Sa për filmin, për mua është pak më i largët për mënyrën se si funksionon. Në filmin "Para shiut", Biljana Taneski dhe unë kemi luajtur motrat boshnjake. Në atë kohë, shoqërohesha shumë me Lenka Udoviçki, pra bashkëshortja e Rade Sherbedxhiut. Mbaj mend duke qarë shkova te Rade për të folur se si të luaja para kamerës, sepse isha i frikësuar. Kështu që Rade dhe unë punuam para xhirimit, por ajo pjesë e filmit dështoi. Pastaj për vite me radhë kam bashkëpunuar me Vladimir Blazevskin, vijuan edhe disa role të shkurtra si në "Prespav" por nuk ndihem i sigurt, dërrasat (skena) më duken më të sigurta. Teatri është gjëja ime e vërtetë, vështirësitë, lotët, djersët, nervat, forca dhe kur premiera mbaron, gjithçka harrohet menjëherë. Sidoqoftë, nuk e përjashtoj mundësinë e të punuarit me regjisorë të mirë nga të cilët e di se do të mësoj shumë. 

Bukuria juaj është e padiskutueshme, por a zbukuroheni akoma veten me buzëkuq dhe maskara (bojë për vetulla) apo jeni modernizuar?
Çdo ditë përdorja makiazh dhe i mësova vajzës time të rregullohej para se të del jashtë. Por, a kanë kaluar vitet dhe makiazhi në fytyrën time është ka filluar të më rëndojë, kështu që kur jam në shtëpi dhe madje edhe kur bëj fotografi, jam më e natyrshme. Ende nuk kam buzë të plota, nuk kam silikone ose hialurone, nuk kam asgjë. Më tej, kur të vijë koha, ajo me siguri do të bëja gjithçka që duhet. Sinqerisht dua të pushoj nga gjithçka. Dua të mbetem me privilegjin ta shijoj veten të pastër, pa grim në shtëpi. 


Megjithëse unë mund të kisha lodrat më të shtrenjta, dhe në atë kohë udhëtoja me aeroplan për të vizituar prindërit e mi ndërsa ishin në turne, unë zgjodha të jetoja ashtu siç jetojnë të tjerët. 

 

Unë i rrit fëmijët e mi me modesti, sepse shoh aktorë të rinj që vijnë në teatër të bindur se yjet tashmë u janë dhënë atyre, dhe kjo është shumë e gabuar. 
Në një kohë të tillë trazire, gjithçka që ju nevojitet është një mendje që do të ndjek rekomandimet.Çfarë mund të gjendet në farmacinë tuaj në shtëpi nga produktet natyrore dhe shtojcat ose suplementet?
Nga shtojcat vetëm vitamina C, seleni dhe vitamina D. Për ndryshe, çdo mëngjes bëj smuthi bombë ose lëngje me shumë xhenxhefil dhe mjaltë. Megjithëse kam qenë duhanpirës për 40 vjet, kurrë nuk e kam filluar ditën me kafe. Kafeja nuk më zgjon, nuk më bën të lumtur, siç më bën edhe lëngu natyror ose frutat. Pas kësaj, unë mund të pi kafe dhe është zakonisht një ritual që shpesh e ndaj me vajzën time. 

Kush është përgjegjës për ushqimin e shëndetshëm të fëmijëve tuaj dhe krijimin e shprehive sportive? 
Kur i edukonim fëmijët tanë, burri im dhe unë shpresonim që ata kurrë nuk do të dështonin, por për fat të keq ata të dy ishin duhanpirës. Më herët, ata e kompensonin këtë përmes sporteve, por me angazhimet në punës, e gjitha ra në ujë. Alexander punon si një udhërrëfyes turistik ndërkombëtar dhe ec shumë me turistët, kështu që ai e kombenzon në këtë mënyrë. Nela është në kolegj tërë ditën, dhe ka shumë dinamikë dhe lëvizje. Unë kam qenë i përfshirë në sport gjithë jetën time, kam notuar në shkollë të mesme, kam skijuar dhe kam luajtur hendboll, madje kam edhe medalje. Tani drejtoj patina me rrota, mora edhe një biçikletë, por është e vështirë për mua, kështu që duhet të mendoj për diçka tjetër. Edhe pse për momentin di të bëj ndonjë xhiro dhe të kthehem në shtëpi menjëherë. Unë gatuaj shëndetshëm, madje harroj të shtoj mish, kështu që ata ma kujtojnë. Nuk më pëlqejnë ushqimet e gatshme, fëmijët e mi janë mësuar me ushqime të përgatitura të freskëta, përveç kur janë të zënë gjatë gjithë ditës, kështu që ata duhet të blejnë, por edhe atëherë zgjedhja është ushqimi i gatuar, jo sanduiçet. 

A e leni celularin tuaj ndonjëherë në silent?
Sa qo që të dua të fik telefonin, është e pamundur, sepse kam fëmijë dhe gjithmonë duhet të jem këtu për ta. Kurse sa i përket teatrit, po pa dyshim se të gjithëve na duhej pushim, por jo edhe kaq. Plus, pasiguria vret, mbase kjo është intervista ime e fundit, kush e di. Atëherë janë pyetjet se çfarë do të ndodhë kur të mbarojë gjithçka, nëse audienca do të kthehet në teatër, për sa kohë, nëse do të kthehet në të njëjtin numër. Të gjitha këto pyetje që njerëzit i bëjnë vetes çdo ditë, kështu që është e rëndësishme që mendja të jetë e mprehtë dhe të kemi parasysh rregullat, dhe pastaj do të mendojmë për gjërat tjera. 
 

Kur fëmijët pyesin
(mosha 4 deri në 5 vjeç)
Jovana: Kush është princesha juaj e preferuar?
Unë nuk jam lidhur me princeshat, por me vetë historinë. Edhe pse jam 53 vjeç, edhe sot e kësaj dite shikoj filma të animuar të Disney-it si Hirushja, Aladin dhe këto më të rejat.
Dimitar: Në cilin superhero do të maskosh veten? 
Në asnjë prej tyre, asnjëherë nuk i kam dashur. Më pëlqen ta maskoj veten në diçka interesante dhe qesharake, si kur isha fëmijë 220 kg ose kur isha grua e zezë. Nuk me pelqen uniformat!
Lina: A është e gabuar të duash veshje meshkujsh dhe futboll?
Jo, nuk është gabim! Unë kam luajtur futboll; kur isha e hollë vishja minifund, pasi fitova në peshë jam në pantallona dhe ndihem po aq femërore. 
Kalin: A i qortoni fëmijët tuaj nëse ata ulen shumë në telefon?
Po, nëse ata kanë një punë lejohen, por pas kësaj unë i përzë jashtë. Insistojë më shumë në shëtitje, not, ngitjen e patinave me rrota, dhe çiklizmit më shpesh. 
Bobo: Me çfarë dëshiroje të luash kur ishe i vogël? 
Jam rritur duke luajtur jashtë, para ndërtesës. 


 
 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Mirupafshim duar të thata

Larja e rregullt e duarve (së bashku me uljen në shtëpi) është parandalimi më efektiv i koronavirusit! Rekomandimi i saktë është: Duart duhet të lahen plotësisht për të paktën 20 sekonda për të parandaluar përhapjen e baktereve.
Por larja e rregullt dhe dezinfektimi i duarve ka lënë shumë njerëz me lëkurë të thatë dhe të plasaritur. Pavarësisht se sa i butë është sapuni, praktika e rregullt kërcënon integritetin pengues të lëkurës, sepse përveç baktereve, lahen edhe vajrat e saj natyror. 
Hidratimi i duarve nuk është i nevojshëm vetëm nga këndvështrimi estetik, lëkura bëhet barierë më pak efektive kundër infeksioneve nëse dëmtohet.

Larg nga sapuni i fortë
Zëvendësoni sapunin e fortë me një sapun të lëngshëm antibakterial, hidratues, veçanërisht nëse vuani nga ekzema ose dermatiti. Në këtë mënyrë, ju do të shkatërroni njëkohësisht bakteret dhe do të siguroheni që lëkura të mbetet e butë dhe e ynydrshme. Po aq alternativa të mira janë sapunët që përmbajnë përbërës të tillë si gjalpë shea, aloe vera, glicerinë dhe lanolinë. Nëse sapuni i lëngshëm nuk ju jep një efekt të pastër, atëherë të paktën blini sapunë të butë me krem. 
Krem duarsh domosdishmërisht
Bëni shprehi që pas larjes ose dezinfektimit me xhel, të aplikoni krem dore në një shtresë më të trashë. Locionet nuk janë opsion për shkak të sasisë së madhe të ujit në përbërje, dhe meqenëse uji vepron si një magnet dhe tërheq ujin që është në shtresat e thella të lëkurës, është logjike që locioni të mos veprojë si bllokues. Kështu që kur përdorni locionin, uji shpëton lehtësisht në sipërfaqen e lëkurës nga ku avullon, duke shkaktuar thatësi shtesë. 

Vishni doreza nga 2 deri në 3 orë
Dorezat janë veçanërisht të dëshirueshme kur pastroni shtëpinë, pasi kjo do të shpëtojë lëkurën nga kimikatet agresive të pranishme në mjetet e pastrimit. Por mbani në mend se veshja e dorezave të gomës për një periudhë shumë të gjatë do të përkeqësojë gjendjen e lëkurës. Në pamundësi për të marrë frymë, lëkura do të djersitet dhe djersa do të theksojë acarimin. 

Thani duart tërësisht
Fshirja jo e duhur e duarve përshpejton tharjen e lëkurës, sepse gjatë procesit të avullimit të ujit, vajrat natyralë harxhohen. Tharja e plotë është gjithashtu thelbësore për të parandaluar transferimin e baktereve dhe viruseve, pasi pëllëmbët e lagështa rrisin një rrezik të tillë. Mjetet më të sigurta për të fshirë duart janë shamitë e letrës për një përdorim. Në shtëpi mund të mbështeteni tek peshqirët e pambukut që do t’i ndryshoni brenda 3 ditësh dhe do të përdoren ekskluzivisht nga ju. 
 
  

Lani duart tuaja me ujë të vakët, pasi me ujë të ftohtë dhe të nxehtë rrezikoni t'i stërthani.

Ngrohni pak vaj ulliri, jo direkt në zjarr, por në një tas që do ta vendosni në ujë të nxehtë. Masazhoni pëllëmbët me vaj të vakët. 
 
Pëllëmbë të buta për një natë
Para se të shkoni në shtrat, aplikoni një shtresë më të trashë vazeline dhe mbështillni pëllëmbët me foli najloni, pastaj vishni doreza të leshta. 

Maska natyrale 
Përzieni pak tërshërë me qumësht të ngrohtë dhe shtoni vaj ulliri, përhapni përzierjen(brumin) në pëllëmbë, vendosni doreza gome dhe lërini përbërësit të veprojnë për 20 minuta. 
 
Shtëpi të pastra, zyra të pastra, rrugë të bpastra, duar të pastra, a na mbetet gjë tjetër për të pastruar? Sigurisht, e gjithë kjo sërish dhe sërish... Kjo praktikë duhet të bëhet një zakon, sikur të bëhet fjalë për pastrimin e dhëmbëve. Ndërsa disa pastrohen me dezinfektues të gatshëm, ka edhe nga ato që mbështeten në alternativa tradicionale si uthulla dhe raki. A gabohen këto të fundit?
Ekzistojnë disa alternativa efektive, natyrore që mund të ndihmojnë nëse furnizimet janë varfëruar, por të jeni të sigurt se vetëm produktet e gatshme 100% do t'i vrasin bakteret.
Në rast se nuk arrini të gjeni ndonjë mjet të specializuar, atëherë shkoni për variantet që përmbajnë përbërës aktivë si peroksidi hidrogjeni dhe alkool etilik (etanol). Ata janë më pak toksik në krahasim me përbërësit e tjerë aktivë. Pra, si mund të jenë efektive atëherë? Etanoli dëmton membranat qelizore dhe proteinat. Agjentët oksidues, siç është peroksidi i hidrogjenit, shkatërrojnë membranat dhe lipidet. Në përkthim: Ata janë mjaft të fortë për të shkatërruar bacilet.

Jo çdo alkool ka fuqinë e dezinfektimit!
Rakia nuk është e përqendruar sa duhet për të vrarë bakteret, por llojet e tjera të alkoolit (të tilla si alkooli etilik, izopropil, etanol) kanë fuqinë për të dezinfektuar në një përqendrim prej 70%. Nëse tretet ose hollohet me ujë - dy të tretat e alkoolit dhe një e treta e ujit - do t'ju japë një dezinfektues të plotë dhe efektiv. Por kjo nuk është ende një zgjidhje ideale për pastrimin e sipërfaqeve të mëdha të shtëpisë, pasi përqendrimet e larta të alkoolit gjithashtu nënkuptojnë avullim jashtëzakonisht të shpejtë. Alkooli është i mirë për fshirjen e sendeve të vogla si celular,telekomandë, doreza. 
Po në lidhje me uthullën dhe lëngun e limonit?
Megjithëse kanë veti antibakteriale, ato nuk njihen si dezinfektues. Përbërësit e tyre, acidi acetik dhe limoni, përdoren si përbërës aktivë në produktet e gatshme. Por ndryshimi është në përqendrimin e vlerës pH - askush nuk shtrydh limon të freskët në prodhim. Pse acidet janë efektive? Disinfektuesit me bazë acide ndryshojnë mjedisin e pH-së së mikroorganizmave, prishin lidhjet e acideve nukleike dhe ndikojnë në proteina. 

Avulli është një dezinfektues natyral efektiv!
Në fakt, spitalet e përdorin atë për dezinfektim dhe sterilizim. Avulli shkatërron mikroorganizmat, enzimat dhe proteinat. Mos e hekurosni sipas nevojës, domosdoshmërisht hekurosni me avull nëse i thani rrobat jashtë. Mos i lani me duar nëse keni enëlarëse!
 
Përdorim i përshtatshëm për efikasitet 100%
Ju mund të armatoseni me të gjithë përbërësit e fuqishëm, por më kot nëse nuk i përdorni ato sipas udhëzimeve. Në përgjithësi, sipërfaqet e forta duhet të pastrohen me ujë të rregullt dhe ujë para se të aplikoni një dezinfektues. Kushtojini vëmendje sesa produkti duhet të qëndrojë, sasia e kërkuar dhe nëse duhet të shpëlahet apo jo. Asnjëherë mos i përdorni mjetet në kombinim, pasi jeni të ekspozuar ndaj gazrave të rrezikshëm dhe helmues. 
Fjala yoga është bërë sinonim i paqes së shpirtit, dridhjeve pozitive dhe gjithçka që ju nevojitet është një qëlim për stërvitje dhe natyra, edhe pse një dhomë e mbyllur e përshtatur është e pranueshme. E gjitha kjo tingëllon mirë, por çfarë thotë praktika? Thyerja e lidhjes midis trurit dhe trupit, ajo që na mëson yoga, shpesh çon në praktikë të pakëndshme dhe jo të besueshme. Ndërsa joga e rregullt është treguar se përmirëson tensionin kronik të rajoneve kryesore (siç është qafa dhe pjesa e poshtme e shpinës), ajo shkakton dhimbje në 10 përqind të njerëzve. Këta njerëz përfundojnë me të paktën një vend të ri të sëmurë në vit ose përkeqësojnë vendin ekzistues të sëmurë, sipas një studimi të fundit në Journal of Bodwork and Movement Therapies.

Por aktiviteti në vetvete nuk është fajtor (megjithëse kërkon fleksibilitet dhe stabilitet), dhimbja më së shpeshti shfaqet si rezultat i injorimit të aftësive tona. Pa atë lidhje kyçe midis trurit dhe trupit, truri shkon në ekstreme, duke na shtyrë në maksimum. Nëse kujtoni asociacionin e mësipërm dhe faktin që intensiteti i ushtrimeve të joga nuk është i lidhur me asnjë lloj tjetër stërvitje, njerëzit bëhen më të ashpër ndaj vetvetes, duke e detyruar veten të durojnë të padurueshmen. Me gjithë stilin e tij të ngadaltë dhe qetësues, joga është akoma një sport konkurrues. Praktikuesit e jogës kanë kohë të mjaftueshme për të vëzhguar se kush është më i përparuar në kryerjen e pozave, dhe kjo lind një dëshirë për t'u bërë më të mirët. Nëse përpiqeni të arrini nivelin e dikujt në një kohë kur trupi juaj nuk është gati, ju rrezikoni të lëndoheni.
Kjo nuk do të thotë që ju duhet të refuzoni jogën, ajo është një praktikë e shkëlqyeshme që rekomandohet veçanërisht për shërimin nga dëmtimet, sepse përmirëson forcën, fleksibilitetin dhe ekuilibrin. Ajo që kërkohet nga ju është t'i kushtoni vëmendje mesazheve që trupi juaj ju dërgon, veçanërisht kur truri bredh lirshëm. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Gjelbrimi simbolizon shëndet!

Këshillë +
Kur blini karota, rrepka dhe panxhar, zgjidhni ato me gjethe - ato tashmë janë të detyrueshme në menu.


Nga gjethet, në kuzhinën tonë mbizotërojnë ato të lakrës, marules dhe spinaqit - nëse jeni në gjendje të zgjeroni listën si në aspektin e aromave ashtu edhe për sa i përket përfitimeve ushqyese, atëherë ju jeni në vendin e duhur. 

Sinapi 
Gatimi me avull është mënyra më e mirë për të përgatitur këtë perime të gjelbër motër e lakrës jeshile, pasi do të rrit ndjeshëm sasinë e vitaminës A të pranishme. Lëreni lëngun e limonit të shtrydhur të shërbejë për të zvogëluar shijen e hidhur.


Gjethe luleradhiqeje
U befasuat? Po, gjethet e luleradhiqeve janë të ngrënshme, por nëse mblidhen nga një mjedis i pastër. Në një filxhan me gjethe të tilla ka 3 herë më shumë kalcium sesa në një sasi të njëtjë të spinaqit, plus tonelata të vitaminës K. Urdhëroni ilaçin për kocka të shëndetshme dhe të forta.


Gjethet e rrepkës
Meqenëse të freskëta kur konsumohen djegin gjuhën, konsideroni sikur të jenë barishte dhe përdorni si erëza në salce dhe supa. Përdorni ato sa më shpejt të jetë e mundur, sepse ato menjëherë veniten. 


Valeriana
Këto petale jeshile më së shpeshti kombinohen me petale të tjera të reja jeshile si arugula, spinaq dhe marule, në ato qese sallate të gatshme të disponueshme në treg. Nëse do të shtonit edhe një pjesë të vogël të gjetheve të freskëta valeriane në sallatën tuaj, atëherë konsideroni se keni përmbushur dozën e konsumit ditor të vitaminës C.


Qepa e re
Ajo që ne duam t'ju mësojmë nuk është të hedhni pendët jeshile, sepse vetëm një përmban më shumë folate sesa një filxhan lakër jeshile. Përdorni ato për sallatë ose skuqini ato dhe shtojini në omëletë.


Lakërishta
Mos u mashtroni nga gjethet e vogla, ato kanë një shije të mprehtë që shkon mirë me pulën në një sallatë ose sanduiç. Lakërishta përmban më shumë hekur sesa spinaqi, më shumë kalcium sesa qumështi dhe më shumë vitaminë C se limoni. 


Panaxhari gjethe
Ngjashëm me spinaqin, panxhari gjethe ka një shije më të fortë dhe për shumë njerëz më të mirë. Konsiderohet si një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave K, A dhe C dhe mineraleve magnez, hekur, kalium. Por në listën e vlerave ushqyese, ajo renditet më e ulët se spinaqi.


Lakra jeshile
Përveç vitaminave të tilla si A, K dhe C, ajo që e bën lakrën jeshile domosdoshmëri në tryezë janë antioksidantët e fuqishëm dhe substancat antikancerogjene. I paraprinë spinaqit sa i përket përmbajtjes së oksalateve, duke e bërë atë një zgjedhje më të mirë për njerëzit me sëmundje të veshkave.
 


 
 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

GREJPFRUT I MADH

Kjo agrume gjigande është një frut me të vërtetë i shijshëm, dietik dhe pafundësisht i dobishëm. Përqindja e lartë e vitaminës C në përbërje e bën atë aleatin numër një në luftën kundër viruseve dhe baktereve. Bllokimi është gjithashtu i pasur me bioflavonoide që luftojnë qelizat kancerogjene në gjoks, zorrë dhe pankreas. Ai përmban kalium ose kujdestarin besnik të zemrës dhe pektin i cili pastron shtresimet e arterieve - thelbësore për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni. Ekstrakti i lëvores së grejpfrutit të madh ka fuqinë për të kuruar një metabolizëm të shqetësuar. Gratë e duan këtë frut sepse përmban kolagjen për dhëmbë të shëndetshëm dhe lëkurë të shkëlqyeshme. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

KURKUMA

Rrënja si e xhenxhefili fsheh një numër të fuqive shëruese të pazbuluara. Ajo që është e sigurt është se ajo ka një efekt terapeutik te një numër i gjendjeve patologjike, të tilla si lëkura, mushkëritë dhe çrregullimet e tretjes. Hulumtimet e fundit sugjerojnë se kurkuma mund të zëvendësojë 14 hapa për të trajtuar dhimbje të ndryshme. Është i pasur me vitamina B6, acid folik, kalium, hekur, mangan, dhe gjithashtu është i pasur me fibra. Kurkuma është e shkëlqyeshme për parandalimin gjatë verës, sepse parandalon formimin e melanomës. Nëse jeni me mbipeshë, padyshim që do t'ju gjindet, sepse shpejton metabolizmin dhe përmirëson tretjen. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Votojmë PËR yndyrëra në menu

60% e njerëzve nuk e dinë dallimin midis yndyrave të ngopura dhe të pangopura
Yndyrat na furnizojnë me vitamina A, D, E dhe K dhe na mbajnë të ngopur periudhën më të madhe të ditës.

Për dekada të tëra na kanë mësuar se yndyrnat jo të shëndetshme (ato nga qumështi dhe mishi) janë fajtorët kryesorë për kolesterolin e lartë dhe arteriet e bllokuara. Por e vërteta për yndyrën e ngopur është shumë më e ndërlikuar. 
Doktrina e re, e botuar në revistën Lancet, zgjati një dekadë dhe përfshiu 135,000 të anketuar nga 18 vende të botës që mbajnë ditarë të ushqyerjes. Studimi zbuloi se ata që konsumonin më pak yndyrë dhe më shumë karbohidrate kishin një rrezik prej 28% më të lartë nga vdekja në atë periudhë 10-vjeçare, ndërsa ata që dieta e të cilëve bazohej në yndyrë kishin një rrezik prej 23% më të ulët nga vdekja. 
Shkencëtarët kanë konsideruar të gjitha llojet e yndyrave, përfshirë ato të ngopura, të cilat janë treguar se janë edhe më të dëshirueshme sepse zvogëlojnë mundësitë për goditje në tru. Por jo të gjithë pajtohen me gjetje të tilla, disa ekspertë ende argumentojnë se yndyrat e ngopura duhet të përbëjnë deri në 6% të konsumit ditor të kalorive të një të rrituri.

Ekzistojnë tre forma të ndryshme natyrore të yndyrës - të ngopur, të monopangopura, dhe polipangopura. Ushqimi që ne e shpallim si një burim i mirë i yndyrës i përmban të tre format, por në sasi të ndryshme. 

YNDYRAT E POLINGOPURA
Sa janë të mira? Aq sa është mirë të rrini me anëtarët e moshuar të familjes. 
Më të pranishmë në ...Vajrat bimorë si vaji i lulediellit dhe i misrit, peshk në vaj.
Pse na duhen?Lloje të caktuara të yndyrave të polipangopura omega-3 dhe omega-6, trupi nuk është në gjendje t'i prodhojë, për këtë arsye është e nevojshme t'i merrni ato përmes ushqimit. Yndyrat omega-3 (peshqit në vaj) janë thelbësorë për tru, zemër dhe shikim të shëndetshëm.
Rrezik?Ne konsumojmë më shumë omega-6 (që gjenden në vajrat bimor, farat dhe arrat) për dallim nga omega-3. Sasinë e madhe të omega-6 e lidhin me sëmundjet e zemrës, kancerin dhe inflamacionin. Përqendrohuni tek omega-3: harenga, skumbri ose tono i freskët janë burimet më të mira. 
Dijeni këtë:Një studim zbuloi se kur gatuani në temperatura të larta, disa vajra bimorë lëshojnë përbërës toksikë. Vaji i lulediellit dhe misrit janë të dyshuarit kryesorë. "Përdorni një produkt me një përqindje të lartë të acideve të yndyrave të ngopura dhe / ose të monopaongopura dhe një përqindje të ulët të yndyrave të polipangopura (më pak se 20%) - si vaji i ullirit ose edhe më mirë gjalpi, vaj kokosi ose thjamë derri", thotë Dr. Martin Grootveld nga Universiteti De Montfort. Vaji më i sigurt është vaji i rafinuar - ka një pikë të lartë tymosjeje (temperatura në të cilën vaji fillon të dekompozohet).


 
YNDYRAT TË MONOPANGOPURA
Sa janë të mira? Emri i tyre duhet të jetë superhero!
Më të pranishëm në ...Avokado, bajame, arrë braziliane, kikirikë, vaj ulliri.
Pse na duhen?Ata lyrësojë zemrën dhe ajo funksionon në mënyrë perfekte. 13% e energjisë që marrim nga ushqimi duhet të furnizohet nga yndyrat të monopangopura. 
Rrezik?Nuk ekziston! Përdorni vaj ulliri të ftohtë të kulluar në sallatë - është më i pasur me polifenole sesa vaji i rafineruar i vajit.
Dijeni këtë:Avokado dhe karota të bluara - një çift i shkëlqyeshëm për një sallatë të fuqishme. Hulumtimi i botuar në The Journal of Nutrition ka konfirmuar që ushqimet që përmbajnë karotenoide të provitaminës A (të cilat shndërrohen në vitaminë A në trup) përmirësojnë thithjen dhe shndërrimin e yndyrave të avokados. Nuk ka burim më të mirë të karotenoideve se karotat e papërpunuara!
 
YNDYRAT E NGOPURA
Sa janë të mira? Si duket nuk janë aq të këqija sa menduam.
Më e pranishme në ...Gjalpë, djathë, mish.
Pse na duhen?Një studim i Universitetit të Kembrixhit lidhi praninë e disa acideve yndyrore të ngopura në gjak (ato që rrjedhin nga produktet e qumështit) me rrezikun e zvogëluar të diabetit tip 2. Mos harroni se produktet e qumështit vijnë në paketë me kalciumin dhe proteinat.
Çfarë rreziku?Hulumtimet nga viti 1980 sugjeruan uljen e yndyrave të ngopura nga ushqimi, sepse e rrezikojnë zemrën. Në vitin 2014, shkencëtarët dolën me idenë se nuk ka prova që ta mbështesin këtë. Debati vazhdon edhe më tej, por udhëzimet mbeten të njëjta. Rekomandohet që 11% e energjisë që marrim nga ushqimi t’i përket yndyrave të ngopura.
Dijeni edhe këtë:Shumë prej nesh nuk e dinë se cilat ushqime përmbajnë përqindje të lartë të yndyrave të ngopura. Një lugë gjelle vaj ulliri (vetëm për t'ua kujtuar, përmban të tre format e yndyrës) mund të përmbajë një përqindje më të lartë të yndyrës së ngopur sesa 100 gram mish derri. Lexoni etiketat!
 
TRANSMASTET
Sa janë të mira? Ata nuk janë aspak të mirë! Acidet transmaste industrialisht të prodhuara janë yndyra të modifikuara artificialisht që u shtohen ushqimeve të përpunuara për të siguruar jetëgjatësi më të gjatë. 
Më të pranishme në ...ëmbëlsira, biskota, ushqime për me vete, margarinë.
Pse na duhen?Ne nuk kemi nevojë për to!
Ndonjë rrezik? Yndyrat artificiale janë treguar se rrisin kolesterolin e keq (LDL) në gjak dhe zvogëlojnë kolesterolin e mirë (HDL). 
Dijeni edhe këtë:Ekzistojnë doza të vogla të transmasteve natyrore të pranishme në mish dhe qumësht. Nëse keni një pasqyrë të mirë të gjakut dhe nuk keni asnjë problem me kolesterolin, vazhdoni të përtypni.
 
Faqja 1 di 45

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin