Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Sallatë cezarine me karkaleca

Përbërësit e nevojshëm:
·       500 g karkaleca
·       1 marule të vogël
·       4-5 feta bukë integrale 
·       perime të thata të përziera 
·       2 lugë vaj ulliri
·       ½ avokado
·       parmezan

Përbërësit e dekorimit:
·       1 vezë e madhe
·       2 lugë çaji mustardë
·       3 fileto peshku sardelë
·       1 thelb hudhër
·       200 ml vaj ulliri
·       ½  limon i shtrydhur
·       kripë dhe piper

Përbërësit e marinadës: 
·       2 thelpinj hudhër të copëtuar
·       lëvore e renduar nga 1 limon
·       kripë dhe piper 

Përgatitja:
Përziejini përbërësit e dekorit. Pritini feta bukë në kubikë, spërkatni me 2 lugë vaj ulliri dhe shijoni me perime të thata të përziera. Skuqini ato në pllakën ngrohëse për rreth 5 minuta. Në një tas të thellë, vendosni karkalecat së bashku me përbërësit e marinadës dhe lërini të qëndrojnë për 5 minuta. Skuqni në vaj ulliri për 2 minuta nga të dy anët. Prisni marulet dhe vendoseni në një enë të thellë, shtoni pak kripë. Hidhni gjysmën e dekorit dhe përzieni. Sipër vendosni kubet, karkalecat dhe avokadon të prerë hollë. Hidhni përsëri salcën dhe renditni gjethe të parmezanit.
Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Tortilla krokante me avokado dhe ton

Përbërësit e nevojshëm:
·       1 kënaçe ton
·       1 avokado
·       1 karotë
·       2 shkopinj selino 
·       1 qepë mesatare e madhe
·       2 lugë çaji mustardë
·       1 lugë gjelle lëng limoni
·       1/2 lugë çaji pluhur hudhër
·       kripë dhe piper
·       4 tortilla integrale 
·       4 gjethe marule
·       5-6 domate sheri

Përgatitja:
Vendosni tonin dhe avokadon të prerë në kubikë në një enë të thellë dhe shtypni ato derisa të fitohet një përzierje homogjene. Grini karotën, dhe pritni selinon dhe qepën imët dhe shtoni në përzierje. Shtoni lëng limoni, pluhur hudhre, mustardë dhe shijojeni me kripë dhe piper. Përzieni derisa përbërësit të kombinohen. Mbi njërën tortillë vendosni një gjeth marule, kurse mbi gjethin vendosni 2 lugë super me përzierjen (fillin). Vendosni përzierjen në mes, kurse mbi të vendosni domate sheri të prera. Mbështilleni tortillën dhe e nxehim në furrë.
Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Kafshata të bananes me çokollatë

Përbërësit e nevojshëm:
·       3 banane 
·       1/2 filxhan gjalpë kikirikash
·       150 g çokollatë të zezë
·       1/2 lugë gjelle vaj kokosi

Përgatitja:
Prisni bananet në radhë. Vendosni gjalpë midis 2 radhëve. Renditini këto sandviçë në një tepsi dhe vendosini në ngrirës për rreth 1 orë. Copëtojeni çokollatën në kube/katrorë dhe shkrijeni së bashku me vajin e kokosit. Vendosni çdo kafshatë bananeje në një rrëmojëse dhe zhyteni në çokollatë. Ktheni kafshatat në frigorifer edhe për 1 orë. 
Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Rruga drejt poreve më të ngushta

Poret nuk mund të zhduken, por sigurohuni që ato të bëhen miniaturë
 

Nuk ka asnjë mënyrë për të hequr qafe poret, ju keni ngecur me ato për gjithë jetën, por mund t'i zvogëloni vëllimin e tyre. Mesatarisht, një i rritur ka rreth 20,000 pore në fytyrë që shërbejnë si një dalje për djersën dhe sebumin e tepërt. Gjenetika, lloji i lëkurës, ekspozimi në diell, janë vetëm disa nga faktorët që ndikojnë në madhësinë e tyre. Sa më të thella të jenë, aq më shumë ato janë të mbushura me baktere, mbeturina dhe papastërti të tjera, duke rritur rrezikun e inflamacionit të lëkurës. Pra, si i zvogëloni ato? Së pari, pastroni fytyrën tuaj me një produkt vajor. Vaji tërheq vajin, kështu që sebumi, kremi kundër diellit, pluhuri dhe papastërtitë e tjera në fytyrë prishen më lehtë me një pastrues me bazë vaji sesa me ujë. Së dyti, deskuamoni fytyrën 1-2 herë në javë, pasi qelizat e vdekura mund të bllokohen në ato gropa të vogla dhe të shkaktojnë puçrra. Provoni acid salicilik, pasi depërton thellë në poret. Duke hequr qelizat e vrazhda të vdekura, lëkura bëhet menjëherë e lëmuar. Lëvorja në planin afatgjatë parandalon prodhimin e vajit midis poreve të populluara dendur. Ekzistojnë edhe produkte për maskim të shpejtë që aplikohen nën përbërjen si bazë dhe që i bëjnë poret e mëdha të padukshme. Përdorimi i SPF vlen edhe për poret, pasi rrezet UV mund të dëmtojnë mbështetjen strukturore rreth qosheve të secilës pore dhe përfundimisht ta shtrijnë atë. 

Rreth 12% e popullatës së rritur përjetojnë migrenë. Shkaqet e sakta të kësaj gjendje nuk dihen ende. Ulja e niveleve të serotoninës në tru, ndryshimet në nivelet e hormoneve, stresi, lodhja fizike, dieta e dobët, janë vetëm disa nga shkaktarët e mundshëm që zbatohen për disa pacientë, por jo për të tjerët. Trajtimi gjithashtu ndryshon, ajo që funksionon për një person të caktuar, ka zero efekt te një tjetër. Për këto arsye, mjekët këshillojnë pacientët të mbajnë një ditar në mënyrë që të zbulojnë shkaqet e sakta të dhimbjes së kokës, dhe më pas të veprojnë sipas tyre. Për më tepër, lexoni ditarët e dy grave (emrat janë ndryshuar) dhe shënimet e mjekut për të mësuar se si t'i qaseni çështjes suaj.

 

70% e rasteve të migrenës janë të trashëgueshme 


Laura Sampedro, 35
Historia e sëmundjes: Dhimbjet e kokës së Laurës filluan 6 muaj më parë. Deri më tani ajo kishte 4, dhe secila prej tyre zgjati 24 orë. Nëna e saj është një rast kronik. Laura nuk kishte vizituar ende një mjek, por ajo filloi të shkruante se çfarë po ndodhte gjatë atyre ditëve të dhimbshme.
(Gjenet rrisin rrezikun e migrenës me 50%)
 
Dita: E diel
U ngrita rreth orës 6 të mëngjesit, pas 6 orësh e gjysmë gjumë të rëndë. Unë piva kafe dhe fillova të gatuaj, sepse për darkë kisha mysafirë. Me mysafirët hëngrëm një sallatë me karkaleca, pak mish pule, patate të skuqura me djathë të shkrirë, piva dy gota verë. Isha e zgjuar deri në orën 11:00, duke  rregulluar në shtëpi.
(Nuk është e qartë pse, por nganjëherë kafeina shkakton migrenë, dhe nganjëherë e kuron atë. Prandaj, pini një filxhan kafe në ditë dhe gjithmonë në të njëjtën kohë.)
(Më shumë se 20% e pacientëve janë të ndjeshëm ndaj alkoolit, zakonisht verë të kuqe ose pije të nxehta të errëta që janë të pasura me përbërës që shkaktojnë migrenë si kongenerët.)
 
Dita: E hënë
Isha shtrirë në shtrat gjithë natën, mezi fjeta për 4 orë. U ngrita rreth orës 7 me një dhimbje koke, kështu që u ktheva në shtrat për të fjetur edhe pak. Deri më tani, migrena më sulmon ditën e parë të ciklit menstrual, por tani ajo ndodhi një javë më herët. Në punë më pengonte ndriçimi, qepallat e mia ishin të rënda. Në drekë piva analgjetik, por dhimbja u bë më e fortë dhe u përqendrua prapa syrit të majtë.Me gjithë fuqinë e saj, migrena më sulmoi rreth orës 3:30 pasdite. E gjithë fytyra më dhembte, madje syzet po më shtrëngonin. Sapo shkova në shtëpi, shkova në shtrat në një dhomë të errët.
(Një rënie e estrogjenit që ndodh rreth menstruacioneve mund të shkaktojë një sulm.)
(Pini ilaçin tuaj të provuar të migrenës sa më shpejt që të fillojë dhimbja e kokës, rezultati do të jetë më pak i dhimbshëm.)
(Migrena ka tendencë të dhemb në njërën anë dhe mund të zgjasë nga 4 deri në 72 orë.)
 
Dita: E martë
U zgjova rreth orës 8 me me migrena e mbeturnga dje. Unë piva një shishe të madhe me ujë dhe dy ibuprofen dhe u ktheva të fle në një dhomë krejtësisht të errët, Unë kisha frikë se mos kishte kaluar. Më në fund u ngrita në orën 11, por prapë ndihesha e rraskapitur. U rregullova dhe shkova në punë. Kur u ktheva në shtëpi, vazhdova të pi ujë dhe shkova në shtrat. Shpresoj se nuk kam dhimbje koke shpejt, shpesh kam dhimbje koke, por migrena më viziton të paktën një herë në muaj.
(Migrenat u ngjajnë përzierjeve, ditën tjetër do të ndiheni të paaftë dhe me marramendje. Mundohuni të pushoni dhe të pini lëngje derisa të kalojë përfundimisht.)
(Frika nga migrena është krejtësisht normale, por kujdesi mund të kontribuojë në dhimbje koke shtesë, dhe ju nuk do të donit të binit në atë rreth vicioz.)
 

25% e pacientëve vuajnë nga migrena me aurë ose simptoma që ndodhin 15 deri 60 minuta para migrenës: probleme të shikimit, mpirje të trupit, probleme në të folur, ulje të ekuilibrit dhe koordinimit


HAPAT E ARDHSHËM:
Edhe dhimbjet e lehta të kokës së Laurës mund të llogariten si migrenë, dhe sipas përkufizimit ato janë kriza që zgjasin nga 4 në 27 orë dhe kanë dy nga karakteristikat e mëposhtme: vendndodhja e njëanshme, pulsimi, dhimbja mesatare deri e rëndë, përkeqësimi i aktivitetit fizik shoqëruar me përzierje dhe të vjella. Laura duhet të vizitojë një neurolog.
 
 

90% e pacientëve përjetojnë sulmin e tyre të parë para moshës 40 vjeç 


 
Xhuli Howard, 27
Historia e sëmundjes: Një vit më parë, Xhuli filloi të përjetonte çdo ditë migrena intensive - 8 nga 10 në shkallën e dhimbjes. Mjeku i saj përshkroi ilaçe kundër depresionit dhe ilaçe për shtypjen e gjakut. Ajo gjithashtu filloi të injektonte Botoxnë skalpin e kokës, qafës dhe shpatullave çdo 12 javë. 6 muaj më vonë, migrena i jep asaj më pak agoni, por gjithsesi është e shpeshtë.
(Të parët ndihmojnë në mbrojtjen nga krizat duke rritur nivelet e serotoninës; të dytat relaksojnë enët e gjakut dhe kështu zvogëlojnë dhimbjet e kokës.)
(Injeksionet e krijuara për të hequr rrudhat bllokojnë nervat që transmetojnë mesazhe të dhimbshme në tru. Ato janë veçanërisht të dobishme për pacientët që kanë migrenë 15 herë në muaj.)
 
Dita: E hënë
U ngrita në orën 6:30 dhe për kafjall hëngra drithëra me kos grek dhe mjedra. Në 7:45 dola, ishte shumë nxehtë jashtë. Koka ime filloi të dhemb, dhimbje e padurueshme, veçanërisht tëmthi i majtë. Në orën 11:00 dhimbja u qetësua vetvetiu. Deri në drekë, ndjeva një presion të lehtë në pjesën e pasme të kokës. Në orën 18:30 hëngra piza me proshutë, rrokulle dhe vaj ulliri. Në orën 22:00, si çdo natë, mora ilaçet dhe shkova në shtrat.
(Mjedrat përmbajnë tiraminë e cila shkakton dhimbje koke, është gjithashtu i pranishëm te frutat e thata dhe djathrat e pjekur. Shmangni ëmbëlsuesin artificial fenilalaninën, glutamat natriumin e pranishëm në ushqimin aziatik dhe teobrominin që gjenden në çokollatë.)
(Temperaturat dhe lagështia e ngritur mund të shkaktojnë dhimbje koke, por është e vështirë të veprosh mbi këtë dhimbje, sepse koha nuk dihet kurrë.)
(Shmangni mishin e përpunuar, ai zakonisht përmban substanca që zgjerojnë enët e gjakut.)
 
Dita: E martë
U ngrita në 6:30, koka po pulsonte nga maja deri te supet. Në 7:45 kur shkova në punë, vura re se kishte shumë dritë jashtë. Në orën 10:00 koka nuk kishte ndërmend të qetësohej, kështu që unë pivaibuprofenprej 400 mg. Në orën 14:00 dhimbja pulsuese filloi të qetësohej dhe deri në fund të ditës u zhduk plotësisht.
(Receptorët në sy janë të lidhur drejtpërdrejt me hipotalamusin, pjesën e trurit që besohet të jetë qendra e dhimbjes së migrenës. Syzet janë veçanërisht të dobishme në ndjeshmërinë e dritës.)
(Barnat OTC mund të shkaktojnë ndryshime të trurit që do të përkeqësojnë dhimbjet e kokës në të ardhmen. Mos pini më shumë se 10 në muaj.)
 
Dita: E mërkurë
Në orën 07:00 po nxitoja për të kapur avionin që do të më dërgonte në një udhëtim pune .11:00 në fund u ngritëm me një vonesë prej 3 orësh. Era e çuditshmenë aeroplan ma keqësoi dhimbjen e freskët të kokës sime. Në 16:00 arrita në hotel e lodhur dhe me një dhimbje koke të fortë. Qëndroja ulur ne dhomë duke u munduar te çlodhesha. Në orën 20:00 piva 6 mg melatonindhe shkova të fle.
(Stresi dhe dehidrimi janë shkaktarët kryesorë të dhimbjes, prandaj merrni frymë thellë dhe pini shumë ujë.)
(Erërat shkaktojnë një dhimbje koke momentale, sepse receptorët në hundë janë të lidhur drejtpërdrejt me hipotalamusin.)
(Studimet tregojnë se 3 mg melatoninë 1 orë para gjumit do të zvogëlojë efektet e migrenës.)
 
 
Dita: E enjte
Në orën 7:00 jam zgjuar pas 11 orësh gjumë me dhimbje të mprehtë dhe të pareshtur. Nga ora 8:30 deri në 17:00 vrapoja vazhdimisht dhe isha nën tension. Dhimbja e kokës zgjati gjithë ditën.
(Gjumi i tepërt ose mungesa e gjumit mund të shkaktojë luhatje hormonale. Synoni për një gjumë të qëndrueshëm 7 ose 8 orë.)
 
Dita: E premte
Në 8:30 u ktheva në punë, kisha përpara një ditë tjetër pune. Në orën 15:00 pata një zënkë me partnerin tim në telefon, dhe kjo më ka sjellë stres. Koka po më copëtohej nga dhimbja. Në orën 19:00 shkova në darkë me një klient. Ngadalë por me siguri ndjesitë pulsuese u shuan.
(Stresi është shkaku më i zakonshëm i migrenës, megjithëse disa njerëz hyjnë në telashe sa të fillojnë të çlodhen si rezultat i rënies së adrenalinës.)
 
Hapat e ardhshëm: Xhuli ka të ngjarë të përjetojë një dhimbje koke të përditshme, të tensionuar dhe të vazhdueshme, fillimi i së cilës mund të përcaktohet lehtësisht, gjë që është e vështirë te migrena. Kjo lloj dhimbje koke mund të jetë një simptomë e presionit të ulët të gjakut ose lëngjeve rreth trurit. Por për shkak të hulumtimeve të kufizuara mbi këtë lloj dhimbje koke, ajo trajtohet si një migrenë.
 

Mosha nga 25 deri në 40 vjeç është mosha kur migrena sulmon zakonisht


TRAJTIMET E MUNDSHME
Secilit i ndikon një medikament i veçantë dhe derisa të zbuloni të duhurin për ju, jini të përgatitur për gabimet.
 Analgjetikët janë më efektive nëse merren në fillimin e dhimbjes. Formulat e veçanta të migrenës bazohen në kafeinë ose kalium, përbërës që zvogëlojnë acarimin nervor.


- Triptaniështë ilaçi më i përdorur kundër migrenës që ngushton enët e gjakut dhe mban nivelet e serotoninës në tru.


-Medikamentet parandalues, të tillë si ilaçet kundër depresionit dhe bllokuesit beta, zvogëlojnë ngacmueshmërinë e qendrave të dhimbjes në tru.


-Steroidetqë bllokojnë nervat dhe injektohen në lëkurën e kokës, shkurtojnë ditët e kaluara me dhimbje. 


-Terapia njohëse-sjellësedo t'ju mësojë të heqni qafe mendimet stresuese sa më shpejt që simptomat të sulmojnë; ju do të zvogëloni dhimbjen me 50%.


-Meditimi- Në një studim, pacientët që medituan për 30 minuta në ditë për 8 javë ishin në gjendje të shkurtonin episodet e migrenës me 3 orë.


-Teknikat e relaksimit- Pushimi në një vend të qetë, akulli në ballë, shtrirja e muskujve, masazhi dhe dhimbja do të zvogëlohen me 32%. 


 

3 herë më shumë gra vuajnë nga migrena sesa burrat

 
 

Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Shkathtësia emocionale fleksibile

Si ta fitoni këtë dhunti e cila do t'ju bëj njeri më të lumtur?

"Ju nuk jeni aspak nënë e mirë". 
"As nuk jeni i mirë në punë".
 "Çfarë shoku i keq jeni". 
"Ai përsëri i zhgënjeu të gjithë". 


Këto dhe mendime të tjera të ngjashme kalojnë nëpër kokën e secilit prej nesh, çdo ditë. Mesatarisht, një person thotë 16,000 fjalë në ditë, por zëri i brendshëm merr pjesë me një numër dhjetë herë të madh. Fatkeqësisht, jo të gjitha fjalët janë pozitive, në fakt 60% e njerëzve mendojnë për veten e tyre në një konotacion negativ të paktën një herë në javë. 
Shqetësimi i vazhdueshëm për gjithçka është një faktor kryesor në të gjithë gamën e çrregullimeve psikologjike të tilla si depresioni, anoreksia ose konsumimi i substancave të dëmshme. Sipas studiuesve nga Universiteti i Kembrixhit, gratë kanë dy herë më shumë të ngjarë të vuajnë nga ankthi sesa burrat, sepse nga natyra zonjat janë më të kujdesshme.

SI FILLON GJITHÇKA?
A është e mundur të heqim qafe mendimet e këqija sapo ato fillojnë të ndjekin njëra-tjetrën? Sipas Dr. Susan David, një psikologe e Universitetit të Harvardit dhe autore e Shkathtësisë Emocionale, ne sapo kemi bërë gabimin e parë. Ajo është kundër etiketimit të mendimeve si të këqija ose të mira, sepse të gjitha janë normale, natyrore dhe të pritshme. Mendimet e padëshiruara ofrojnë mundësinë për t'u përgjigjur në mënyrë të përshtatshme dhe përfundimisht të përfitojmë sa i përket shëndetit dhe lumturisë. 
"Që në moshë të vogël ju këshilluan të mos trishtoheni, të mos zemëroheni", shpjegon Dr. David. Dhe kulti i fundit i pozitivizmit është: "Vetëm jini pozitivë dhe gjithçka do të jetë mirë". Por këto emocione nuk janë armiqtë tuaj, përmes tyre trupi juaj ju drejton në atë që është e rëndësishme për ju. 
Dr. Rita Santos është një terapiste kognitive bihevioriste, specialiciteti i të cilës është anksioziteti. Ajo thotë se shpesh duhet t’i kujtojë pacientët se shqetësimi nuk është një gjë e keqe që mund të shërohet duke shkëmbyer mendime të këqija me mendime të mira. "Shqetësimi, zemërimi, frika, janë po aq të ligjshme sa lumturia dhe eksitimi", thotë Dr. Santos. 
“Të gjitha mendimet janë pjesë integrale e jotja, pikërisht ato ju bëjnë njerëz. "Pra, mos e ndëshkoni veten me konkluzionin se jeni shumë të dobët". Ju kërkohet vetëm të kuptoni mendimet tuaja, sepse ato do t'ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë ka më shumë rëndësi për ju. 
Sidoqoftë, nëse ndiheni të mbërthyer në mendime sepse jeni duke menduar shumë, ekziston një mënyrë për të kapërcyer pengesat emocionale dhe për t'u bërë pak më fleksibël për ndjenjat tuaja. 
"Mbani miqtë afër, dhe armiqtë edhe më afër" - kjo thënie vlen edhe për emocionet e rënda. "Hapi i parë është të zbërthesh veten. "Njohni dhe pranoni emocionet", tha Dr Susan David. "Unë kam një vullnet për këto emocione dhe dua t'i përjetoj ato", thoni me vete. Nëse në vend që t’i racionalizoni emocionet, i mbani të heshtura, pa dyshim që do të ndiheni të pafuqishëm. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që shtypin rregullisht emocionet ose zëvendësojnë me forcë negativet me ato pozitive. 
Pavarësisht se sa shqetësuese mund të jenë, Dr. David thotë se hezitimi, frika dhe kritikat na kanë mbështetur si një lloj toke. "Truri bën atë që është krijuar për të bërë: përpiqet të parashikojë dhe zgjidhë problemet dhe të shmangë kurthet e mundshme. Thjesht përpiquni të vini re kur procesi negativ i të menduarit bëhet problem ose mund të jeni i lidhur me një pretendim specifik.
"Nuk jam i mirë me numra" - kur një frazë përsëritet shumë, ka më shumë të ngjarë ta pranoni atë si një fakt apo të vërtetë, dhe jo si një emocion.
Ju duhet të gjeni një mënyrë për të ndaluar emocionet që t'ju drejtojnë, këshillon Dr. Santos. "Ne do të marrim shembullin e një personi që ka frikë të shkojë për intervista sepse beson se do të thotë diçka të pahishme. Duke maskuar frikën e tij me justifikime, ai person shtroi emocione negative, kështu që përkeqësimi i situatës bëhet i pashmangshëm. Mos e bëni këtë! Thjesht pyesni veten: Cila është më e keqja dhe më e mira që mund të më ndodhë? "Detyroni veten të mendojë për të gjitha rezultatet e mundshme, sepse vetëm atëherë do të konkludoni se frika juaj nuk bazohet në prova të vërteta."

GJENI PERSPEKTIVË TË RE
Sipas Xhulian Hall, një ekspert emocional dhe themelues i Calm People (një shërbim që i ndihmon njerëzit të gjejnë një mënyrë të shëndetshme për të shprehur emocionet e tyre), vetëvlerësimi i ulët shpesh është arsyeja pse njerëzit ngecin me emocione të këqija. Por zgjidhja është e thjeshtë dhe nënkupton gjetjen e një këndvështrim të ri.
"Për të identifikuar emocionet e vërteta, ne i bëjmë njerëzit të shkruajnë atë që shkaktoi zemërim ose trishtim tek ata - ndoshta mund të bëhet fjalë për ndonjë kritikë në punë, nga një mik apo partner. Pastaj i përgjigjen pyetjes - çfarë donte të thoshte kjo për mua? - duke renditur të gjitha mendimet që u erdhën në mendje. Diku afër fundit, pothuajse të gjithë pranojnë se kanë menduar: "Unë jam i pavlefshëm ose jam i padobishëm".
Njohja e mendimeve të tilla do t'ju ndihmojë të kuptoni pse ato provokojnë një përgjigje specifike emocionale tek ju. Do të arrini të njëjtën gjë nëse etiketoni çdo emocion. Emërtimi i emocioneve është shumë i rëndësishëm sepse ndikon në reagimin tuaj. "Ekziston një ndryshim i madh midis" Jam i stresuar "dhe ti në të vërtetë po thua" Jam i trishtuar sepse mendoja se do të isha avancuar në karrierë deri tani ", shpjegon Dr. David. Ju mund të stresoheni sepse u thoni jo mundësive ose investoni shumë në punë, por nëse ndiheni të degraduar në punë ose nuk është një sfidë, atëherë po reagoni gabimisht. 

PËRQENDROHUNI MBI SHPËRBLIMIN
Pasi të keni identifikuar mendimet e këqija dhe t'i keni pagëzuar, është koha t'i përdorni në avantazhin tuaj. "Ne shpesh ndiejmë frikë, zemërim ose dyshim kur një nga vlerat tona kryesore është nën kërcënim", thotë Dr. David. "Për shembull, nëse mendoni se jeni një shok / partner / djalë i tmerrshëm", pranoni përfundimin si të tillë, si një kujtesë se miqësia dhe familja janë më të rëndësishmet. "Ose nëse ndiheni mashtrues në punë dhe keni frikë se mos ju zbulojnë, kjo mund të jetë mënyra se si trupi juaj ju mëson të jeni të lumtur me veten tuaj." Nëse ende nuk jeni të sigurt për atë që është më e rëndësishme në jetën tuaj, mund të jetë koha të përfshiheni në diskutime më të thella analitike. Flisni me miqtë tuaj për atë që ata e vlerësojnë më shumë për sa i përket miqësisë. Diskutoni me partnerin tuaj marrëdhënien që keni me prindërit tuaj. Përgjigjet do t'ju sjellin një sërë zbulimesh që do t'ju befasojnë. Nëse kjo nuk ju ndihmon, provoni ushtrimin online të Dr. David (susandavid.com), në të cilin nga një listë e vlerave - autonomia, besimi, zotërimet, etj., do të nënvizoni fjalët që janë më të rëndësishme për ju, dhe atëherë identifikoni rrugën përmes së cilës do t'i futni ato në jetën tuaj.

SYNONI ARIN
Pasi të keni kuptuar se çfarë është e rëndësishme për ju, gjithçka reduktohet në ndryshime të vogla, qëllimore të shprehive, në mënyrë që t'i harmonizoni ato në përputhje me vlerat tuaja thelbësore. Njerëzit që kanë përvetësuar vlera të forta janë të mbrojtur nga të gjitha llojet e tranzicioneve dhe pengesave. Merrni për shembull një atlet ose gjimnastikë: ata kanë një shtyllë kurrizore të fortë, por janë mjaft fleksibël për të përballuar sfida të tjera fizike. Të njëjtën gjë mund ta arrini edhe në nivelin mendor. 
Dita sjell mijëra zgjedhje se si ta bësh atë. Këto janë momentet kryesore për të bërë një hap para ose prapa nga vlerat thelbësore. Mundohuni të kombinoni shprehi të reja vlerash me gjërat që tashmë i bëni. Nëse ushqimi i shëndetshëm është vlera juaj thelbësore, por gjithmonë hani çokollatë në mesditë, vendosni fruta në tryezë. Apo ndiheni fajtorë që edhe pas orarit të punës nuk ndaheni nga telefoni? Fshiheni në një sirtar gjatë atyre orëve të ditës. Bota mund të bëjë edhe pa ty!
Realiteti është se jeta shpesh është e mbushur me dështime, pengesa, refuzime, vështirësi. Por nëse keni vullnet të mjaftueshëm për t'i ndriçuar emocionet tuaja dhe për të konkluduar atë që është e rëndësishme për ju, do të dilni me përgjigje efektive që do t'ju sjellin më afër personit që dëshironi të jeni. Dhe ky është një qëllim i shkëlqyeshëm për të cilin ia vlen të mundoheni.

 

67% është numri i grave që kujdesen vazhdimisht për mënyrën se si duken, krahasuar me 53% të burrave

Përshtatja më e fundit filmike e romanit të Xhek London është padyshim një kënaqësi për të gjithë familjen, veçanërisht pasi kësaj here roli kryesor i takoi Harrison Ford-it. Historia e Bak, qenit me zemër të madhe, padyshim që do të fitojë vëmendjen e fëmijëve. I detyruar të largohet nga shtëpia e tij në Kaliforni, Bak do të zbulojë krejt papritur anën e egër të natyrës në Alaskë. Si rishtari më i ri në ekipin e qenve me sajë, Bak do të përjetojë aventurën e tij më të madhe të jetës dhe më në fund do të gjejë vendin e tij të duhur në botë.

Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Çfarë në kohën e lirë? The Witches

Një tjetër adaptim filmik i një novele që padyshim do t'ju gëzojë, do t'ju bëjë të buzëqeshni dhe do t'ju gjallëroj me skenat shumëngjyrëshe dhe modelimin e shkëlqyeshëm të kostumeve. Historia ndjek jetën e një djali të ri jetim i cili shkon të jetojë me gjyshen e tij të dashur në Alabama. Krejt papritur, të dy do të takojnë magjistaren kryesore (e luajtur nga En Hatavej) e cila organizon një mbledhje për miqtë e saj në mënyrë që të zbatojnë planin e saj të lig. Por a do të ketë sukses? 
Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Çfarë në kohën e lirë? Mulan

Nëse jeni adhurues i karikaturave të përjetshme të Wolt Disni, atëherë do të kënaqeni me adaptimin e fundit të filmit kushtuar Mulan, vajzës luftëtare. Në mënyrë që të zbardh fytyrën e babait të saj, i cili është shumë i vjetër për të luftuar, Mulan do të mashtrojë të gjithë se është një burrë dhe do të qëndrojë në vijat e frontit. Ndërkohë, do të arrij të pranojë feminitetin e saj dhe të zbulojë ndjenjën më sublime të quajtur dashuri. Të dy karikaturat dhe filmi kanë një mesazh të fortë feminist që do të dëshironi që vajzat tuaja ta mbajnë mend. 
Premte, 25 Qershor 2021 00:00

Si sillet trupi gjatë MARATONIT

Distancat janë të vështira për trupin dhe mendjen, por efektet pozitive ia vlejnë për çdo sakrificë!
 

Në vijën e fillimit
A jeni nervoz dhe i stresuar? Bisedoni me veten tuaj me qetësi që ta bëni trurin tuaj të përqendrohet. Çdo përpjekje e detyruar për t'u çlodhur do të stimulojë sekretimin e hormoneve të stresit, gjë që rrit shanset për një fillim të shpejtë dhe irracional. Ndërsa afrohet fillimi i garës, rrahjet e zemrës dhe frymëmarrja përshpejtohen. Rritja e adrenalinës do të stimulojë rrjedhjen e gjakut në muskuj, duke përgatitur kështu trupin për misionin. 

Gjatë vrapimit
Në 2-3 minutat e para, trupi konsumon karburantin e quajtur glikogjen (rezerva energjie në muskuj). Sapo kjo të konsumohet, trupi fillon të përdorë karbohidrate të ruajtura dhe lëndë të tjera ushqyese. Për këto arsye, është plotësisht e ligjshme të mbushni trupin tuaj me karbohidrate 2 ditë para garës. Gjatë garës, muskujt aktivë kërkojnë 50 herë më shumë oksigjen dhe lëndë ushqyese, duke siguruar në mënyrë plotësuese gjakun që u nevojitet në qetësi. Kjo është shenj që ju duhet të merrni frymë edhe më shpejt dhe më thellë.

E kapët ritmin
Ndërsa temperatura e trupit tuaj rritet, aktivizohet edhe sistemi juaj natyror i ftohjes, i cili ju mbron nga mbinxehja. Në ditët e nxehta dhe të lagështa, një person mund të nxjerrë pothuajse 4 litra djersë, kështu që mos shmangni stacionet e ujit. Këshillohet të pini 200 deri 300 ml ujë çdo 10 deri në 20 minuta. Për shkak se puna e muskujve është detyrë parësore, gjaku tërhiqet nga sistemi i tretjes, duke e ngadalësuar atë. Por për një garë më të gjatë se 1 orë nevojitet rimbushje. Pije sportive ose xhel me një përqindje të lartë të glukozës janë një zgjedhje e shkëlqyeshme, çokollatat sportive mbajnë rrezikun e ngërçeve.

Kilometrat e fundit
Ruani një ritëm të rehatshëm (duhet të jeni në gjendje të flisni pa mbytje). Në këtë mënyrë do të shmangni ngërçet e muskujve dhe atë ndjenjë të këmbëve të rënda si plumbi. Në rast se ju mbizotëron rëndë lodhja, pini menjëherë një xhel ose pije tjetër energjike për të rivendosur nivelet e glukozës dhe për të përfunduar garën. Përqendrimi në lodhje bën që muskujt e lodhur të lodhen edhe më shumë. Shpërqendroni veten me një detyrë mendore për të harruar dhimbjen. Kur qëllimi është tashmë brenda mundësive, jepni gjithçka që keni. Metabolizmi anaerobik do të aktivizohet duke rritur kapacitetin e muskujve që të arrijnë në energjinë e tyre të ruajtur. Kjo energji është thelbësore që muskujt të përshpejtojnë ritmin.

Të nesërmen
Dëmtimet e vogla dhe fijet e ndezura të muskujve do të shkaktojnë dhimbje. Analgjetiku do ta qetësojë atë, por nuk do të shpejtojë shërimin e dhimbjes, i cili fillon 72 orë pas garës. Deri atëherë, shijojeni ushqimin pa u ndier fajtor. Sapo keni djegur një ton kalori dhe metabolizmi juaj do të funksionojë deri në 48 orë. Kujtojani vetes suksesin tuaj herë pas here, sepse do të rrisë vetëbesimin, të menduarit dhe do të përmirësojë aftësinë tuaj për të përballuar më lehtë streset e përditshme. 
 

Faqja 1 di 56

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin