Këtu janë disa këshilla për dridhje pozitive brenda mureve të preferuar
Në karantinë apo jo, shtëpia është një vend ku me kënaqësi kthehemi. Është një kënd që duhet të na çlirojë nga stresi që e grumbullojmë nga jashtë. Por për të rimbushur bateritë tuaja me energji pozitive, sigurohuni që të mos bëhet toksik. 
 
Humbni mes fjalëve
Hulumtimet nga Universiteti i Sussex zbuluan se leximi uli nivelet e stresit me një 68% befasues - gjithashtu ngadalësonë rrahjet e zemrës, duke ulur tensionin e muskujve. Prandaj, zgjedhni një kënd të ndonjë dhome në shtëpi dhe shndërrojeni atë në një kënd leximi. Vendosni një kolltuk, hidhni një batanije me një ton neutral, vendosni një vazo me livandë të tharë dhe rregulloni disa libra në dysheme. Riorganizimi i librave nganjëherë është i mjaftueshëm për të krijuar një atmosferë që kërkon lexim. 

Ftoni natyrën në shtëpi 
Lidhja e thellë midis njeriut dhe natyrës që është thelbësore për mbijetesën dhe mirëqenien e njeriut është më se e ligjshme. Prandaj, dizajni biofilia ose dizajni që imiton natyrën është aktual. Një mjedis në të cilin integrohen pjesa e jashtme dhe e brendshme. Ky dizajn është veçanërisht i dobishëm në zyra për të rritur produktivitetin dhe për të zvogëluar stresin e punonjësve. Ju ende nuk e kuptoni! Zyra me dru të vërtetë në mesë ose me mur të gjelbër të krijuar nga bimë të vërteta. Për fillim, kthejeni ballkonin në një mini-xhungël. 

A keni dëgjuar për lule ajrore? E tëra për të cilën kanë nevojë është ajri për të mbijetuar dhe ata do të dekorojnë në mënyrë perfekte muret e përparme të dhomës së ndenjes.
 
Teknologjia pas derës
Psikoterapistja Nanci Kolier, në librin e saj "The Power Of Off", thotë se mënyra se si njerëzit përdorin teknologjinë nënkupton një tru të ngarkuar me mendime të panumërta, por të menduar minimal. Në përkthim, të menduarit racional dhe produktiv mbahet në minimum. Zgjidhja? Jo aq "shtëpi të zgjuara". Lidheni celularin për t'u ngarkuar në korridor dhe konsiderojeni sikur të ishte telefon fiks; vendosni laptopin në tryezë sikur të ishte një kompjuter desktop. Ideja është që ta vendosni teknologjinë në vende që do t'ju detyrojnë të vendosni me vetëdije nëse do ta përdorni. Lëreni përdorimin e tij të bëhet zgjedhja juaj, jo zakoni juaj.
 
Pastroni ajrin natyrshëm
Hulumtimet nga Imperial College London kanë zbuluar se ndotja e ajrit fshin të gjitha përfitimet e fituara nga sportet, veçanërisht ato që përfshijnë mushkëritë dhe zemrën. Mos u mashtroni se jeni të sigurt në shtëpi - kimikatet, gazrat dhe bakteret ngecin nëpër korridoret, kryesisht në ndërtesa, që do të thotë se ajri mund të ndotet 5 herë më i ndotur se sa ajri jashtë, pretendon OBSH-ja. Dhe këtu lulet që pastrojnë ajrin luajnë rolin e vet. Aloe vera, prodhon oksigjen gjatë natës; Dredhka e djallit heq formaldehidin dhe benzenin në ajër. 


Kërkimet e Pinterest-it u rritën 270% për bimët që pastrojnë ajrin.

Përbërësit e nevojshëm
·       150 g oriz integral (kokërr e shkurtër)
·       5 cm xhenxhefil të freskët 
·       4-5 rrepka 
·       1. lugë gjelle salcë soje
·       1 lugë gjelle uthull molle
·       4 lugë përzierje të farave të susamit, farave të lulediellit dhe farave të kungullit
·       3-4 lugë koriandër ose majdanoz të freskët
·       1 avokado
Përgatitja:
Ziejeni orizin në 250 ml ujë të mbuluar dhe ziejini për rreth 30 minuta. Pritini xhenxhefilin e qëruar në feta të holla. Vendosni orizin në një tas të thellë, shtoni salcë soje dhe uthull dhe përzijeni. Shtoni shiritat e xhenxhefilit, rrepkat e prera hollë, farat dhe koriandrën ose majdanozin e grirë imët dhe përzieni mirë. Në fund, rregulloni avokadon të prerë në feta në majë të sallatës.
Hene, 11 Maj 2020 00:00

SMUTHI ME ÇIÇIBANOZ

Përbërësit e nevojshëm
·       2 banane të ngrira
·       10 luleshtrydhe
·       1/2 gotë ujë
·       2 lugë çaji me çiçibanoz
·       1 lugë çaji mjaltë
·       3 pika rum
·       ananas për dekorim
 
Përgatitja:
Vendosni përbërësit në një blender, më pas hidhini në një gotë dhe dekorojini me copa ananasi. Nëse nuk ju pëlqen kombinimi i rumit dhe çiçibanoz, provoni kakao dhe vanilje. Sasia e mjaltit varet nga malli juaj për ëmbëlsirat. Sigurohuni që të ngrini bananet për të shijuar si akullore - qëroni, mbështillni ato në letër alumini dhe vendosini në frigorifer për të ngrirë për rreth 3 orë. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

PLLAKA ENERGJETIKE ME HURMA

Përbërësit e nevojshëm
·       300 g hurma
·       50 g susam
·       45 g fjolla të zgjeruara të drithërave
·       3 lugë mjaltë dhe tahin 
·       2 lugë gjalpë
·       55 g çokollatë e zezë
·       150 g kikirikë
·       ½ një lugë çaji pluhur xhenxhefili
·       një gisht (pickim) karafil të grirë 
Përgatitja:
Pritini hurmat imët. Piqni farat e susamit deri sa të fitojnë ngjyrë të artë. Shkrihet mjata dhe tahini, gjalpi dhe çokollata me nxehtësi të ulët ose edhe më mirë në avull derisa të kombinohen. Pritini imët kikirikët, gjithashtu mund të përdorni një makinë prerje ose coptim ose shtypni ato me një kavanoz. Në një tas të thellë, derdhni përbërësit e thatë dhe përzieni mirë, derdhni përbërësit e shkrirë, mos harroni erëzat dhe përzieni derisa të merrni një përzierje kompakte. Rregulloni përzierjen në një këllëf ose tepsi dhe rrafshojeni bukur. Prisni që ajo të ngurtësohet dhe pastaj prisni pllakat.
Përbërësit e nevojshëm
·       4 patate
·       pak kripë të trashë
·       100 g salmon i tymosur
·       2 lugë lëng limoni
·       2 lugë kopër të copëtuar
·       2 lugë ullinj të copëtuar
·       2 lugë salcë ajke
·       vaj ulliri, kripë të imët, piper, kërpudha deti
Përgatitja:
Piqni patatet të paqëruara në 200 gradë për rreth 30 minuta. Pritini salmon në shirita dhe hidhni sipër lëngun e limonit. Kombinoni koprën dhe ullinjtë e grirë me ajkën dhe shtoni salmonin. Pritini patatet e pjekura në gjysmë dhe nga secila gjysmë nxjerrni një gotë për mbushje. Derdhni vaj ulliri sipër gjysmave, kriposini ato me pak kripë, aromatizoni me piper të zi dhe piper të kuq të grirë. Ktheni ato në furrë dhe piqni për 15-20 minuta të tjera. Mbushni gjysmat e patateve me salmonin e përgatitur më parë. Zbukuroni me rozmarinë të freskët.
Hene, 11 Maj 2020 00:00

SUPË NGA KAROTA, CELERI DHE MOLLA

Përbërësit e nevojshëm
·       1 rrënjë selino më e vogël (280 g)
·       1 karotë (150 g)
·       1 qepë
·       2 mollë më të vogla
·       150 ml ajkë për gatim 
·       3 lugë vaj ulliri
·       pak xhenxhefil, kripë dhe piper
·       kube të thekura të bukës

Përgatitja:
Në vaj ulliri skuqim qepën e prerë ose grirë në rrethe. Qëroni pjesën tjetër të perimeve dhe mollëve, prerë ato në kube dhe i shtoni qepës sapo kjo të merr formë qelqore. Ziejini pak, pastaj shtoni rreth 1,75 litra ujë ose mjaftueshëm për të mbuluar perimet. Qëroni xhenxhefilin, afër 2 cm, dhe rendoni të njëjtin në supë. Gatuajini së bashku për rreth 30 minuta. Pasi perimet të jenë të buta, hiqeni nga nxehtësia dhe përzieni. Aromatizoni me kripë dhe piper. Kthejeni supën në zjarr, hidhni ajkën dhe lëreni të vëlojë. Servoni me kube buke. 
Baza nga e cila duhet të fillojë çdo prind që dëshiron ta quajë veten të suksesshëm

Fëmijët e moshës 1 deri në 3 vjeç. janë një sfidë e vërtetë - ata janë kuriozë dhe të gatshëm për të provuar nervat e autoriteteve. Meqenëse nuk vijnë me udhëzime për përdorim, nuk është mëkat nëse gaboni në edukim. Prindërimi mësohet dhe mund të jetë kënaqësi nëse shihni dobësitë tuaja. 

Ju nuk jeni konstantë
Fëmijët janë të pagabueshëm kur e dinë saktësisht se çfarë i pret - kur është koha për të bërë dush, gjumë, lojë ose cilat janë pasojat nëse nuk binden. Sa më të qarta dhe më të parashikueshme të jenë rregullat e lojës, aq më e lehtë është t'i kontrollosh dhe negociosh me ta. 
Strategjia 1:Mundohuni të impononi një rutinë në shtëpi. Kjo nuk është e lehtë, sepse kur dilni nga shtëpia, në skenë dalin gjyshja, gjyshi ose dadoja, dhe bashkë me ta dalin edhe rregulla të reja. Pajtohuni për çdo situatë të re, për shembull, si të veproni nëse fëmija hedh ushqim në dysheme dhe sigurohuni që të gjithë i përmbahen marrëveshjes. Gjyshet konsiderohen si këmbëngulëse, por ato vënë rend në mënyrë të shkëlqyer. Zbatoni rregullat dhe harroni kafenë me miqtë kur është koha që voglushi të flejë, kështu që nuk do të keni problem me disiplinën. 

Shumë orë për familjen
Është kënaqësi kur të gjithë tubohen, por disa prindër, veçanërisht nënat, e teprojnë duke detyruar aktivitete të përbashkëta. Psikologu klinik Tomas Felan, autor i "1-2-3 Magic", thotë: "Fëmijët vlerësojnë kohën e kaluar vetëm me një prind." Ai potencon: "Socializimi me njëri-tjetrin është gjithashtu i mirë për prindërit, sepse atëherë ndalet konkurrenca e pavetëdijshme që ata bëjnë me njëri-tjetrin."
 Strategjia 2: Ju nuk keni nevojë për ndonjë organizim të madh për të kaluar kohë cilësore me fëmijën tuaj, thjesht uluni në dysheme dhe luani. Është edhe më mirë t'i ndani aktivitetet tuaja si prindër, njëri të jetë përgjegjës për sportin, një tjetër të lexoni histori para se të shkoni në shtrat - në këtë mënyrë fëmija do të krijojë një marrëdhënie unike me secilin prej jush. 
 
Ofroni shumë ndihmë
A kërceni në çast nga vendi kur vogëlushi juaj ka vështirësi me ndonjë gjë? Para se të ofroni ndihmë, mendoni nëse me këtë do të dërgoni një mesazh që ai nuk mund t'i a dal i vetëm. "Duke e ndihmuar shumë fëmijën tuaj, ju sabotoni aftësinë e fëmijës tuaj për t'u bërë i pavarur", thotë Betsy Brown Braun, autori i "You're Not the Boss of Me".
 Strategjia 3: "Është e rëndësishme të mësoni fëmijët të jenë tolerantë, veçanërisht kur luftojnë me veten e tyre," thotë Braun. Por kjo nuk do të thotë se është e ndaluar të inkurajoni dhe nxisni që të mos dorëzohen dhe pas çdo sukese t'i shpërblemi me një duartrokitje.

Flisni shumë
Ju keni hyrë në një debat me fëmijën tuaj 2-vjeçar se ai nuk duhet të hajë ëmbëlsira para drekës dhe përfundoi kështu: debat-bindje-zënkë-britma-goditje?! Ky është modeli që prindërit më së shpeshti bien në 90% të rasteve. Fëmijët nuk janë të rritur të mishëruar në një trup të vogël, ata nuk mendojnë në mënyrë logjike dhe shpjegimet tuaja nuk e mbajnë vëmendjen e tyre.
Strategjia 4. Sapo t’i jepni urdhrin fëmijës, mos diskutoni më tej dhe shmangni kontaktin me sy. Nëse fëmija nuk ju dëgjon, jepni një paralajmërim të shkurtër verbal ose numëroni tre. Nëse fëmija nuk pranon të bindet, dërgojeni atë në një cep ose ndëshkojeni në mënyrën tuaj. Pa sqarim, dhe goditjet nuk duhet t'ju vijnë në mend!
Hene, 11 Maj 2020 00:00

MELANOM

30 deri 50% të rasteve të këtij lloji të kancerit të lëkurës janë shkaktuar nga mole para-ekzistuese - a mund të bëjë një ndryshim ekspozimi i përgjegjshëm nga dielli?    

Edhe nëse thuhet se kanceri i lëkurës është një nga format më të zakonshme të kancerit, ai nënvlerësohet, sepse çdo vit numri i të sëmurëve është aq i madh sa numri i përgjithshëm të sëmurëve nga kanceri i gjirit, prostatës, bajameve dhe kanceri në zorrën e trashë. Më shumë se 5.4 milion raste përfshijnë vetëm melanomën ose formën më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës. Rreziku nga melanoma është më i lartë te njerëzit me moshë mbi 40 vjeç, veçanërisht te gratë. Për shkak se zbulimi i hershëm mund të shpëtojë jetën tuaj, përpiquni të mësoni gjithçka që duhet të dihet në lidhje me sëmundjen.

SI FOMROHET?
Melanoma zhvillohet në qelizat (melanocitet) që prodhojnë melaninë - një pigment që përcakton ngjyrën e lëkurës. Melanoma mund të ndodhë edhe në sy, dhe më rrallë brenda trupit - në hundë ose fyt.
Shkaku i saktë i melanomës nuk është përcaktuar saktësisht, por ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) nga dielli ose solariumi rrit rrezikun. Me ekspozim të kufizuar ndaj rrezatimit UV padyshim që do ta zvogëloni atë rrezik!
Normalisht, qelizat e lëkurës formohen gjatë një procedure të kontrolluar dhe të rregullt - qelizat e reja, të shëndetshme shtyjnë ato të vjetra në sipërfaqen e lëkurës, dhe ata vdesin atje dhe herët a vonë bien. Sidoqoftë, nëse disa qeliza zhvillojnë dëmtimin e ADN-së, qelizat e reja shumohen në mënyrë të pakontrollueshme dhe përfundimisht formojnë një masë të mostrave kanceroze.
Çfarë nuk është e qartë është ajo që shkakton dëmtimin e ADN-së në qeliza dhe si çon në melanoma? Prandaj, shkaku nuk është një por një kombinim i faktorëve, përfshirë mjedisin dhe gjenetikën. 
SIMPTOMAT
Melanoma mund të ndodhë kudo në trup. Zonat më të ekspozuara ndaj diellit, siç janë shpina, krahët, këmbët dhe fytyra, janë më së shpeshti të prekur. Por kjo nuk do të thotë që ato rajone që kanë kontakt minimal me diellin janë imunë, ka raste të melanomës në pjesën e brendshme të këmbës dhe duarve ose nën thonjtë. Këto melanoma të fshehura janë më të zakonshme tek njerëzit me lëkurë të errët. 

2 ndryshime kyçe
·       Ndryshimi i nevusit ekzistues (nishan)
·       Praqitja e një rritje të re lëkurës së pigmentuar ose të pazakontë 
1 fakt kyç
Melanoma nuk fillon gjithmonë me një nishan(molë), prania e saj konfirmohet edhe te pacientët me një pamje plotësisht normale të lëkurës.
 
Si duket një nishan normal?
Foshnjat normale zakonisht kanë një ngjyrë të njëtrajtshme - e njëjtë me atë të tenit (ngjyrës së lëkurës), kafe ose të zezë, me një kufi të qartë që ndan nishanin nga lëkura. Ato janë në formë ovale ose të rrumbullakëta, më pak se 6 mm në diametër ose aq të mëdha sa maja e lapsit. Shumica e molave ndodhin në fëmijëri, dhe ato të rejat shfaqen rreth moshës 40 vjeç. Derisa të bëhen të rritur, shumica e njerëzve kanë nga 10 deri në 40 nishane. Ata mund të ndryshojnë pamjen e tyre me kalimin e viteve, dhe disa mund të zhduken.
 
Si duket një nishan i pazakontë? 
Rregulli ABCDE do t'ju ndihmojë të përcaktoni nëse nishani juaj i përket kategorisë së melanomës potencialisht malinje. Sidoqoftë, lërini fjalën e fundit te dermatologu!

 A (asymmetry) Asimetria- nëse ndani nishanin me një linjë imagjinare dhe fitoni dy gjysma të ndryshme, shkoni te mjeku.
B(borders) Kufijtë - kërkoni nishane me skaje të paqarta, të dhëmbëzuara, të çara, të papërcaktuara - kufi i paqartë midis nishanit dhe lëkurës përreth.
C(color) Ngjyra - kërkoni nishane me shumë ngjyra (të zeza, hije kafe, të kuqe, blu të errët, gri, gjurmë të së bardhës) ose nishan njëngjyrëshe, por me një ngjyrë të shpërndarë në mënyrë të pabarabartë.
D (diameter) Diametri- nëse nishani është më i madhe se 6 mm, shkoni për konsultim.
E (evolution) Evolucioni - çdo ndryshim i ngjyrës, formës, madhësisë, e shoqëruar me kruarje ose gjakderdhje duhet të merret seriozisht.
 
Kur të shkoni te mjeku?
Sapo vëreni ndonjë ndryshim ose diçka që ju duket e pazakontë! Mos kërkoni që nishani t'i ketë të gjitha ato ndryshime ABCDE, disa njolla ose nishane malinje shfaqin vetëm një ndryshim të dukshëm.
 
 
FAKTORËT E RREZIKUT
Lëkurë e lehtë  Ajo ka një sasi më të vogël të pigmentit (melaninës) që do të thotë se ka më pak mbrojtje natyrale nga rrezatimi UV. Këto përfshihen flokëkuqet, biondet dhe njerëzit me sy të ndritshëm.
Historia e djegies nga dielliNjë ose më shumë djegie nga dielli menjëherë rrit rrezikun e melanomës.
Rrezatimi +UVLlambat dhe shtretërit me solarium kombinuar me diellin jashtë janë një bombë e vërtetë kancerogjene për lëkurën.
Shumë nishaneMbi 50 nishane të zakonshëm në trup tregojnë një rrezik të rritur të melanomës. Thjesht një nishan i ndryshëm përsa i përket ngjyrës, diametrit, formës, nënkupton rrezikun nga sëmundja.
Histori familjare e melanomaNëse një i afërm i ngushtë, si prind ose fëmijë, ka pasur këtë lloj kanceri të lëkurës, atëherë ju gjithashtu keni një rrezik të rritur për ta përjetuar të njëjtën.
Imuniteti i dobëtNjerëzit me imunitet të dobësuar kanë një rrezik të rritur nga melanoma ose lloj tjetër të kancerit të lëkurës, të tillë si ata të sëmurë nga SIDA ose sëmundje të tjera imunitare. 
 
ÇFARË KËSHILLOJNË DERMATOLOGËT
Bëhu të kujdesshëm nën diell
Mos kini frikë nga dielli, ai akoma na jep jetë. Por, thitheni diellin me kujdes. Ndryshoni zakonet tuaja në mënyrë që të kënaqeni pa rrezikuar veten. Kapela, SPF dhe syzet që bllokojnë rrezet UV janë tre thelbësoret pa të cilat nuk duhet të dilni nga shtëpia.
Çdo ndryshim i lëkurës është i vlefshëm
Njerëzit shpesh nuk tronditen nga lloji themelor i kancerit të lëkurës, karcinoma themelore e qelizave, sepse besojnë se është shëruar 100% me një krem për përdorim lokal ose me procedurë të thjeshtë kirurgjikale. Problemi me këtë mendim është se njerëzit që kanë një lloj të kancerit me rrezik të ulët kanë 53% rrezik më të madh që të zhvillojnë një lloj tjetër më serioz të kancerit.
SPF nuk është vetëm për plazhë
Pak njerëz janë të vetëdijshëm se sa jemi të ekspozuar ndaj rrezeve UV - koha mesatare e incidencës e kaluar në diell është 80% e ekspozimit total që një individ do të arrijë në jetën e tij. Prandaj, është e logjikshme të aplikoni krem dielli çdo ditë, pavarësisht nëse moti është me diell, me shi apo do të qëndrojmë shkurt ose gjatë jashtë. 
Mos kurseni SPF
Kërkimet tregojnë se njerëzit aplikojnë vetëm 1/3 deri në 1/2 të sasisë që duhet të aplikojnë për ta fituar nivelin e mbrojtjes të treguar në shishen e pakos. Që do të thotë nëse vendosni SPF 50, me siguri nuk fitoni as SPF 25. Për një trup të rritur mesatar, mjafton një gotë krem kundër diellit, por nëse shkoni në plazh. Është mirë që faktorin mbrojtës ta kombinojmë me antioksidantë - lexoni në f. 20
Reagoni në nishanin e parë
Nëse nishanat ndryshojnë në çfarëdo mënyre, madhësia, forma, ngjyra, reagoni! Kushtojini vëmendje simptomave të tilla si kruarja dhe butësia. 
Mos harroni buzët tuaja
Lëkura e hollë në buzë ka mungesë të melaninës, mbrojtës natyror i diellit, duke i bërë ata dyfish më të ndjeshme. Vetëm 37% e njerëzve mbrojnë buzët me SPF ndërsa janë në plazh! Meshkujt janë veçanërisht të prirur ndaj kancerit të buzëve, por pavarësisht nga gjinia, buza e poshtme ka 12 herë më shumë gjasa të preket sepse merr më shumë diell. 
Minueri (kinoa), vaji i kokosit, kefiri - kohët e fundit po dëgjojmë vazhdimisht për produkte ushqimore të reja, të shëndetshme, emrat e të cilave vështirë se mund t'i mbajmë mend, apo jo? Kështu që ju kujtojmë disa heronj të shëndetshëm që me siguri i keni në kuzhinë. Mos hiqni dorë nga këta 5! 
 
KOKOSHKA
Si rregull, ne i përgatisim ato me vaj luledielli, por shumë njerëzi shtojnë edhe gjalpë për të pasuruar shijen. Por një studim i ri në Universitetin Skranton në Pensilvani zbuloi se kokoshkat përmbajnë më shumë polifenole (rojtarë të imunitetit) sesa shumë fruta. Këto lëndë ushqyese thithen më lehtë kur hahen në kombinim me vajin e ullirit. 

PASTA
A është e mundur që konsumi i rregullt i pastave të humb peshën? Po, por vetëm nëse makaronat (pastat) paraprakisht të gatuara ftohen mirë. Në këtë mënyrë, karbohidratet do të shndërrohen në niseshte që përmban fibra jo të tretshme të cilat jo vetëm që zvogëlojnë oreksin, por edhe rrisin nivelin e acideve yndyrore - molekula që mbrojnë nga kancerin. 

MISH DHIE
Në pjesën dërmuese të botës, mishi i dhisë është i preferuari te prindërit për arsye të arsyeshme. Përkatësisht, mishi i dhisë ka më pak yndyrë, dhe është më i pasur në hekur sesa mishi i viçit ose derrit. Hekuri është një mineral përgjegjës për qarkullimin e oksigjenit në trup. 

FËSTËK
Edhepse buxheti mund të na detyrojë të cimbisim fara lulelidelli, nuk ndryshon faktin se ne të gjithë i duam fëstëkët. Studimet tregojnë se fëstëku është i begatshëm me antioksidantë, me prani të lartë mbresëlënëse të BCAA - një aminoacid kyç që riparon fibrat e muskujve. A do të thotë kjo se ata janë një vakt i shkëlqyer pas stërvitjes? S'ka fjalë! 
PELTE ME FRUTA
Në mesin e aq shumë çokolatave, kujt i vë mendja të hanë karamele pelte? Po, këto përkujtues të fëmijërisë duket se janë të mira edhe për shëndetin. Xhelatina është një burim i pasur i kolagjenit i cili është i nevojshëm për elasticitetin e lëkurës. Ai gjithashtu përmban glicinë, një aminoacid që zvogëlon kohën që zakonisht është e nevojshme për të fjetur. Do t'ju ndihmojnë nëse vuani nga pagjumësia.
 
Premte, 27 Mars 2020 00:00

ÇIÇIBANOZI

Çiçibanozi është një zëvendësues i ëmbël dhe i shëndetshëm i çokolatës, kakaos ose ëmbëlsuesit. Ky frut ka dyfish sasi më të madhe të kalciumit sesa kakao, nuk përmban kafeinë dhe yndyrë, dhe është i shkëlqyeshëm për ata me presion të lartë të gjakut. Është një burim i pasur i mineraleve si bakri, kalciumi, mangani, kaliumi, magnezi, zinku dhe seleni dhe përmban vitamina A, B2, B3 dhe B6. Është i pasur me fibra, pektinë dhe proteina. I shkëlqyeshëm për njerëzit që duan të humbin peshë sepse përmban sasi të ulët të sheqerit. Çiçibanozi është i njohur sepse mban lëkurën të shkëlqyeshme dhe e mbron shikimin. 
Faqja 2 di 45

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin