Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Ashure

Përbërësit:
1 filxhan grurë të pastruar
½ filxhan qiqëra të thata
½ filxhan fasule të vogla
1 filxhan sheqer
1 mollë
50 gr. rrush i thatë
50 gr. fruta të thata
50 gr. arra
50 gr. lajthi
1 shegë (për dekorim)
Përgatitja
Ziejeni grurin në ujë për 20 minuta. Lëreni që të kulloj brenda natës. Qiqërat dhe fasulet lihen gjithashtu të qëndrojnë në ujë për një natë, pastaj ziejhen dhe kullohen veçmas. Gruri vendoset të ziejë në ujë, i cili duhet të mbulojë kokrrat e tij. Shtrydhni me pirun dhe mos e kulloni, më pas shtoni mollën e qëruar dhe të grirë. Vendosni fasulet, qiqrat dhe frutat e thata në një tenxhere. Spërkateni me sheqer. Pastaj shtoni grurin me mollën dhe bashkarisht lëreni të ziejë për 30 minuta në zjarr të dobët. Vendosim në gota dhe i lëmë të ftohet brenda natës. Dekorohet me arra dhe lajthi të thërrmuar, dhe me kokrra shege. Kështu servohet. 
Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Çokollatë shtëpie

Përbërësit:
100 gr. kakao
50 gr. gjalpë
50 ml qumësht
2 lugë çaji mjaltë ose sheqer
Përgatitja
Qumështi nxehet dhe gjalpi shtohet në tigan të nxehtë, duke e trazuar vazhdimisht. Hiqeni nga furra dhe shtoni kakaon kur përzierja të ftohet. Trazojeni mirë për të shmangur formimin e topthave, më pas shtoni mjaltë ose sheqer. Sipas dëshirës, lajthitë, bajamet ose frutat e thata mund të shtohen aq sa dëshironi në këtë fazë. Derdhni përzierjen e fituar në këllëfin e dëshiruar, i cili pastaj do të ambahet në frigorifer derisa çokollata të jetë plotësisht e ngurtë, kurse kjo zgjat rreth një orë.
Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Selino e mbushur

Përbërësit:
4 rrënjë selino
300 gr. viçi i grirë
1 vezë
1 gota kajmak ose mazë
100 gr. djathë
vaj, kripë, erëz
Përgatitja
Selinoja pastohet dhe zijhet në ujë me kripë. Shtrydhet dhe zhytet . Mishi i bluar skuqet, më pas shtoni erëzën, kaçkavallin e renduar dhe vezën. Mbushni selinon me përzierjen, hidhni kajmakun dhe piqeni në furrë për rreth 30 minuta në 180 gradë. 
Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Çorbë e bardhë me lulelakë

Çorbë e bardhë me lulelakë
Përbërësit:
1 kokë më e vogël lulelakër (rreth 400 g)
2 patate
1 kokë qepë
1 vezë
1 lugë gjelle me shtesë për ushqim me erëza
Kripë, piper i zi
 
Përgatitja
Pritini qepën imët, pastaj lërini të ziej në ujë të nxehtë (1.5 l), së bashku me shtesën për ushqim. Shtoni kokën e lulelakrës të pastruar dhe të prerë dhe patatet e prera në kube. E ziejm derisa të zbuten, pastaj shtohet piper i zi, kripë dhe hiqet nga zjarri. Veza rrihet, shtohet kajmaku dhe gjithçka përzihet dhe me këtë erëzohet supa. Çorba e përgatitur vendoset në një pjatë dhe shtojmë majdanozin e grirë imët. 
Si ta kapërceni lehtë gjendjen e bekuar
 
Ka shumë mite dhe alarme të rrejshme kur bëhet fjalë për shtatzëninë. Gratë shtatzëna duhet të jenë të informuara mirë për shëndetin e tyre, mundësitë që trupi ka në shtatzani dhe ushqimet që mund të konsumohen. Është e rëndësishme të jeni aktive gjatë shtatëzanisë për të qëndruar e aftë, të ulet stresi dhe gruja të përgatit për lindje.
 
Shtatzania mund të jetë një kohë shumë tërheqëse për shumicën e grave. Por disa gjithashtu ndjehen të shqetësuar për atë që duhet (ose nuk duhet të bëjnë) për fëmijën e tyre dhe shëndetin e foshnjës së tyre.  Duke u nisur nga aksioma se çdo grua është e ndryshme, atëherë ky ndryshim i tillë vjenë në shprehje në këtë gjendje të ndjeshme për çdo grua. Për disa gra, shtatzania nuk ndryshon dukshëm stilin e jetës së tyre, por për disa të tjera jeta ndryshon rrënjësisht.  Dhe diversitetit të tillë i shtohen pyetjet: çfarë lejohet, dhe çfarë nuk duhet të bëhet gjatë shtatëzanisë? Cilat rregulla duhet të ndiqen, dhe cilat jo?
Shumica e zakoneve, për fat të keq, shërbejnë vetëm për të prishur funksione të caktuara, inde ose sisteme organike në trupin tonë. Për të njëjtën arsye, shtatzania duhet të jetë një kohë kur një grua shtyrton se sa këto zakone janë potencialisht të dëmshme si për trupin e saj, ashtu edhe për fëmijën. Zakonet e vjetra në shtatzëni bëhen zakone të këqija që duhen prishur madje edhe "gjatë natës".
Këshillat për shtatzaninë mund të gjenden në shumë vende, por ato duhet të zbatohen me kujdes. Kështu që ne nënvizuam këshillat kryesore për gratë shtatzëna dhe i ndamë ato në disa kategori të rëndësishme.
Ushqyerja në shtatëzani
A lejohet gjithçka për të ngrënë gjatë shtatëzanisë? Është një nga pyetjet e para që nënat e ardhshmee parashtrojnë, megjithëse është e qartë se përgjigja është jo. Këshillat për dietën e grave shtatzëna duhet të fillojnë me thyerjen e mitit që gratë në këtë gjendje "duhet të hanë për dy". Kjo nuk është dëshmuar, dhe stërngrënia është e keqe si për nënën e ardhshme ashtu dhe fëmijën e saj. Sipas disa studimeve, ju duhen vetëm 300 deri 500 kalori shtesë në ditë. Gratë shtatzëna mund të fitojnë nga 8 deri në 12 kg, deri në 15 kg. Pesha totale e humbur gjatë lindjes është 5000-6000 gram.
Çfarë ushqimi duhet të shmangni gjatë shtatëzanisë?
- Sushi, domethënë çdo peshk i papërpunuar ose mish i papërpunuar, sepse ekziston rrezik nga prania e baktereve.
- Ushqim deti që përmban mërkur si ton.
- Vezë që nuk janë gatuar mirë sepse ato mund të përmbajnë baktere siç është salmonela.
- Djathra të rinj.
- Duhet shtuar që konsumimi i kafeinës dhe alkoolit duhet të shmanget me çdo kusht, madje edhe në sasi të vogla. Pirja e duhanit është gjithashtu e ndaluar rreptësisht gjatë shtatëzanisë.
 
Çfarë duhet të hani gjatë shtatëzanisë
Ajo që hahet gjatë shtatëzënësisë ndikon në energjinë dhe mirëqenien e gruas shtatzënë. Por gjithashtu, ushqyerja e një nëne mund të ndikojë drejtpërdrejt në shëndetin dhe zhvillimin e foshnjës së saj.Për shak të rritjes së nevojës së kalorive dhe materieve ushqyese është shumë e rëndësishme të zgjidhni ushqime të shëndetshme të pasura me lëndë ushqyese.
Fitimi i peshës gjatë shtatëzanisë është normale, por është e rëndësishme që kjo të bëhet në mënyrë të shëndetshme. Kjo është e dobishme për nënën, foshnjën dhe shëndetin e nënës pas shtatzënisë.
- Ushqime të bazuara në niseshte (të tilla si buka, drithërat, patatet, orizi dhe makaronat).
- Fruta dhe perime.
- Shumë fibra, të cilat mund të gjenden në bukën e grurit, si dhe në pemë dhe perime.
- Ushqime proteinike si mishi, peshku, mishi i pulës. 
- Produkte të qumështit si kos, qumësht dhe djathë.
Bishtaja - ky grup ushqimi përfshin thjerrëza, bizele, fasule, qiqra, sojë dhe kikirikë.
            Bishtajat janë burime të shkëlqyera bimore të fibrave, proteinave, hekurit, folatit (B9) dhe kalciumit - për të cilat trupi ka nevojë gjatë shtatëzënësisë.
- Patatet e ëmbla janë shumë të pasura me beta-karoten, një përbërës bimore që shndërrohet në vitaminë A në trup. Vitamina A është thelbësore për rritjen dhe diferencimin e shumicës së qelizave dhe indeve. Është shumë e rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm të fetusit.
- Salmoni, i cili është shumë i pasur me acide yndyrore thelbësore omega-3.
- Uji. Gjatë shtatëzanësë, vëllimi i gjakut rritet me 1.5 litra. Prandaj, është e rëndësishme të ruani hidratimin e duhur. Fetusi zakonisht merr gjithçka që ju nevojitet, por nëse nuk i kushtoni vëmendje marrjes së ujit, gruaja shtatzënë mund të dehidrohet.
 
Higjiena dhe kozmetika gjatë shtatëzanisë
Përveç ushqimit, gratë shtatzëna kanë nevojë për këshilla për higjenën dhe kozmetikën. Ka shumë dilema të pazgjidhura në këtë fushë. Për shembull, ka disa hulumtime që konfirmojnë se përdorimi i vajrave ose kremrave të caktuar do të shmangë streset.
Por, një këshillë e bazuara në më shumë përvoja është se nuk është e sigurt për gratë shtatzëna të lahen në ujë shumë të nxehtë. Në gjysmën e dytë të shtatëzanisë, larja në një vaskë shtëpie ose pishinë nuk lejohet për shkak të një mundësisë së shtuar të infeksionit ose plasjes së lëngut amnionik. 
Përgjigja e pyetjes "çfarë mund të bëhet në shtatëzani" përfshin ngjyrosjen e flokëve. Edhepse ngjyrat e flokëve përmbajnë një nivel të caktuar të kimikateve, ato nuk janë të dëmshme për fëmijën.Përbërja e kremrave të përdorur duhet të kontrollohet plotësisht. Nëse ato përmbajnë më shumë se 2 përqind acid salicilik atëherë është mirë që të shmangni këto produkte.
Jeta seksuale
Marrëdhënia nuk ka përse të jetë e vështirë, por është normale që partneri juaj të përshtatet në disa pozicione. Duhet theksuar se fetusi është shumë i mbrojtur dhe marrëdhënia seksuale në shumicën e rasteve nuk ka asnjë efekt tek foshnja. Sidoqoftë, nuk është keq të këshilloheni me një mjek përpara se të vendosni të kryeni marrëdhënie seksuale gjatë shtatëzanisë.
Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Si të mbrohemi nga ndotja

Ndërgjegjësimi për dëmtimin nga ndotja - parandalimi më i madh
 
Në këtë periudhë të vitit me ndotje më të madhe të ajërit, këshillohet të përdorni automjetin tuaj vetëm kur është më e nevojshme. Automjetet janë shkaktarët e tretë radhazi të ndotjes së ajrit, kështu që në këtë kontekst të gjithë duhet të përpiqemi të jemi të vetëdijshëm për problemin dhe të minimizojmë së paku përdorimin e automjetit tonë.
 
 
Përshtatshmëria e trupit të njeriut nuk mund dhe nuk duhet të jetë një justifikim për jetën në një mjedis të ndotur, i cili fatkeqësisht tashmë përfaqëson jetën tonë të përditshme. Kryeqyteti i vendit - Shkupi, si dhe shumë qytete të tjera në Maqedoni, tradicionalisht çdo vit, janë në listën e 10 qyteteve më të ndotura në botë. Po, po, në botë! Kjo sigurisht që është çështje shqetësuese. Analizat e bëra se nga e ka origjinën ndotja tregojnë se kryesisht është për shkak të ngrohjes me material jo adekuat për ngrohje, d.m.th ky faktor përfaqësohet me 34 përqind të ndotjes totale. E dyta më e popullarizuar është trafiku, i cili kontribuon 20% në ndotjen totale të ajrit. Pastaj, me "kontributin" e saj prej 19% në ndotje vjen pluhuri i krijuar nga aktivitetet e ndërtimit, pluhuri në rrugë dhe sipërfaqet e parregulluara. Pjesëmarrja e industrisë në ndotjen e përgjithshme është akoma me lartësi prej 18%. Të gjithë këta faktorë ndikojnë kryesisht në ndotjen e ajrit, por edhe në tërë mjedisin jetësor.
 
Çfarë mund të bëjmë për të mbrojtur veten nga ndotja? A mund të mbrohemi ?
 
Së pari, duhet theksuar se ndotja është e pranishme gjatë gjithë vitit. Shkalla më e lartë e ndotjes (e ashtuquajtura piku), pra sasitë më të larta të matura, zakonisht janë gjatë sezonit të ngrohjes, domethënë nga tetori deri në mars. Në atë kohë, rekomandimet për fëmijët, të moshuarit dhe gratë shtatzëna - për të mos u ekspozuar shumë jashtë, d.m.th. për të shmangur lëvizjen jashtë - janë pothuaj me një rëndësi konstante. Sidoqoftë, rekomandime të tilla nuk janë një zgjidhje e plotë që mund të eliminojë ndikimin e ndotjes, dhe përveç kësaj, poashtu rekomandohet të vishni një maskë mbrojtëse që përmban një filtër që mund të lidh grimcat e dëmshme. Më efektive janë ato maska që përmbajnë gjithashtu një shtresë karboni në filtër, i cili dihet se lidh grimcat e dëmshme.
 
Çka në të vërtetë janë grimcat e dëmshme?
 
Grimcat e famshme PM njihen me shkurtesën PM që don të thotë Particulate Matter (ose Particle Pollution), por gjegjësisht paraqesin një përzierje të grimcave të ngurta dhe pikave të lëngshme të pranishme në ajër. Disa grimca, të tilla si pluhuri, papastërtia, bloza ose tymi, janë mjaft të mëdha dhe me ngjyrë të errët sa që mund  të jenë të dukshme për syrin e njeriut. Por grimcat e tjera janë aq të vogla sa që ato mund të zbulohen vetëm me mikroskop elektronik. Më të spikatur janë PM 10 dhe PM 2.5, pra grimca me diametër 10 dhe 2.5 mikrometër. Për krahasim, fijet e flokëve kanë një diametër prej 50-150 mikrometër.
 
Burimet e grimcave PM1
 
Këto grimca mund të jenë me forma dhe madhësi të ndryshme dhe përbëhen nga komponime të ndryshme kimike. Disa emetohen direkt nga vendet e ndërtimit, rrugët e pashtruara, fushat, deponitë ose nga zonat e prekura nga zjarri. Shumica e grimcave formohen në atmosferë si rezultat i reaksioneve kimike komplekse midis dioksidit të squfurit dhe oksideve të azotit, polutantë që burojnë nga bimët, industritë dhe automobilat. Këto grimca janë aq të vogla sa që ato mund të thithen dhe shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Grimcat me diametër 2.5 mikrometër janë jashtëzakonisht të imëta dhe arrijnë të futen thellë në mushkëri dhe madje edhe në qarkullimin e gjakut.
 
Çfarë duhet të bëni për të mbrojtur kundër grimcave të dëmshme?
 
1. Përdorimi i maskës ajrore - Ka shumë lloje maskash në treg për të cilat thuhet se mbrojnë kundër ndotjes. Në varësi të materialit, filtrit dhe aftësisë për t'u përshtatur sipas fytyrës, maskat janë efektive vetëm në filtrimin e ajrit, d.m.th. ato nuk lejojnë grimcat e dëmshme të arrijnë në rrugët tona ajrore. Parimi i mbrojtjes është formimi i një pengese mekanike midis ajrit dhe organeve tona të frymëmarrjes, hundës dhe gojës. Të gjitha maskat përmbajnë filtra që pak a shumë i mbajnë grimcat e dëmshme të ajrit, duke i penguar ato të arrijnë organet tona të frymëmarrjes. Shumica e maskave kanë shenjën N95, që do të thotë se kjo maskë nuk lejon kalimin përmes filtrit të paktën 95% të të gjitha grimcave në ajër që janë më të mëdha se 0.3 mikrometra. Për mbrojtje optimale, ky filtër është i mjaftueshëm, por për shumicën e njerëzve të ndjeshëm rekomandohet një maskë N99. Filtri i shumicës së maskave është gjithashtu i pasuruar me një shtresë të fibër karbonit që ka aftësinë të lidhë grimcat e dëmshme të ajrit.
 
 
2. Shmangni lëvizjen jashtë në kohërat e ndotjes më të madhe, zakonisht nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 7 pasdite. Këshillohet që të organizoni angazhimet tuaja të përditshme me qëllim që të keni shumë pak aktivitet gjatë kësaj kohe të ditës.
Një pastrues ajri mund të përdoret për hapësirën e shtëpisë. Një numër pastruesish janë në dispozicion në treg që garantojnë rreth 99% filtrim të grimcave. Pastruesit më të përdorur janë filtrat HEPA që largojnë madje 99.97% të grimcave me madhësi 0.3 mikron. 
 
3. Në këtë periudhë të vitit me ndotje më të madhe të ajrit, këshillohet të përdorni automjetin tuaj vetëm kur është më e nevojshme. Automjetet janë shkaktarët e tretë radhazi të ndotjes së ajrit, kështu që në këtë kontekst të gjithë duhet të përpiqemi të jemi të vetëdijshëm për problemin dhe të minimizojmë së paku përdorimin e automjetit tonë. Ndani një automjet me kolegët në punë. Kjo masë është pozitive në disa aspekte. Duke zvogëluar ndotjen, ju gjithashtu kurseni karburant duke ndarë makinën tuaj me kolegët në punë, por edhe duke u shoqëruar jozytrarisht jashtë punës.
 
4. Shfrytëzojeni çdo ditë të lirë ose fundjavë për shëtitje në natyrë, në një mal ose në një liqen. Maqedonia është e begatshme me lokalitete të paprekura, larg nga mjedisi urban dhe zonat e ndotura. Ndani kohë për të dalë nga qyteti të paktën një herë në javë dhe kaloni pak më shumë kohë në një mal, kodër, liqen, lumë dhe të ngjashme.
Është mirë që fëmijët që në fillim përshtypjet dhe përvojat e tyre të para të skijimit t’i kenë pa stres dhe të njoftohen disa ditë më parë, e gjitha të jetë një festë emocionuese dhe të shijojnë dëborën.
 
Edhe mënyra e jetesës moderne nuk ka arritur të ndryshojë të vërtetën se një nga gëzimet më të mëdha për fëmijët në dimër është pikërisht - bora. Lojërat me dëborë janë akoma disa nga kujtimet më të dashura të fëmijërisë. Duke u nisur nga kujtimet e tyre të fëmijërisë, prindërit zakonisht u ofrojnë fëmijëve të tyre përvoja të ngjashme, madje edhe më të mira dimërore, ndërsa kontribuojnë në zhvillimin e tyre fizik dhe shëndetin e tyre në përgjithësi. Si një përvojë perfekte e dimrit, e cila përmban të gjithë komponentet dhe dëshirat e fëmijëve dhe prindërve është skijimi. 
Skijimi përshkruhet si një mënyrë për të lëvizur nëpër dëborë, duke përdorur ski për të rrëshqitur nëpër dëborë. Megjithëse skijimi është paraparë kryesisht si një mënyrë transporti ose lëvizje me dëborë, në shek. 20-të ai është shndrrua në një mënyrë popullore për rekreacion dhe sport. Fjala ski vjen nga fjala e vjetër norvegjeze "skíð" që do të thotë "copë druri e shkëputur" dhe me kalimin e kohës është bërë një fjalë ndërkombëtare që nuk përkthehet në gjuhë të tjera. Skijimi është një kombinim i shkëlqyeshëm i aktivitetit fizik dhe aktiviteteve në natyrë që lejojnë ekspozimin në diell në dimër. Skijimi dhe shëtitjet në natyrë janë përvoja të shkëlqyera për të rriturit dhe fëmijët. Aktualiteti dhe popullariteti i këtij sporti tek fëmijët është për shkak të faktit se ai kontribuon në zhvillimin e tyre fizik, si dhe në zhvillimin motorik. 
 
Kur është mosha e duhur që një fëmijë të fillojë të bëjë ski?
Pyetja që prindërit së pari i bëjnë vetvetes është: kur është koha më e mirë që një fëmijë të fillojë të bëjë ski. Sidoqoftë, kjo varet kryesisht nga vetë fëmija dhe motorika e tij. Nëse fëmija është i qëndrueshëm në këmbët e tij / saj dhe është në gjendje të luajë dhe lëvizë në dëborë, ai ose ajo mund të anëtarësohet në një shkollë të skijimit për të filluar njoftimin e tyre themelore me këtë sport. Aftësia e fëmijës për të mbajtur vëmendjen dhe për të ndjekur udhëzimet e mësuesit luan një rol të madh. 
Më e rëndësishmja, fëmijët nuk duhet të detyrohen të bëjnë gjëra që nuk ju pëlqejnë! Prandaj, mos insistoni që fëmijët të futen në një shkollë të skive nëse nuk dëshirojnë. Fëmijët mësojnë ndryshe nga të rriturit. Shumica e tyre duhet të kuptojnë idenë - atë që ju dëshironi të mësoni, dhe pastaj ata do të duan ta bëjnë vetë.
 
Koha më e mirë që fëmija juaj të fillojë skijimin është pas moshës dy vjeçare. Atëherë fëmija tashmë është në gjendje të mësojë bazat e skive, të qëndrojë në ski dhe të mësojë lëvizjet themelore. Këto aktivitete përfshijnë të gjitha grupet e muskujve dhe forcojnë nyjet, kështu që fëmija zhvillon një ndjenjë të ekuilibrit dhe koordinon lëvizjet.  Për fëmijët tre vjeçar, të cilët kanë pranuar të njoftohen me skijimin, duhet të sigurohen pajisje të përshtatshme, që është pjesa më e rëndësishme e këtij aktiviteti rekreativ. Pajisjet, përveç skiveve, përfshijnë çizmet e skive që mund të fiksohen në ski dhe helmeta për të mbrojtur kokën nga dëmtimet e mundshme. Kërkohet veshje e përshtatshme për aktivitetet e borës. Fëmija duhet të vishet me rroba të rehatshme, dhe gjithmonë t’i ketë sytë e tij të mbrojtur mirë me syze për skijim. Gjithashtu lëkura e fytyrës duhet të lyhet me krem mbrojtës të përshtatshëm, veçanërisht në lartësi më të larta, nga dielli i fortë, era e fortë, por edhe nga i ftohti.
Në një fazë më të avancuar fëmija duhet të mësojë të jetë i vetëdijshëm për mjedisin dhe rreziqet, situatat gjatë skijimit të përshpejtuar, gungat, kërcimet etj. Gjithashtu, shumica e fëmijëve mësojnë më shpejt dhe duan të përparojnë kur janë në një grup moshatarësh që bëjnë të njëjtat gjëra. Pas vitit të gjashtë, fëmija gjithashtu mund të fillojë të njoftohet edhe me snowboarding (snoubording) d.m.th skijimin në një dërrasë (bord). Ky sport tashmë kërkon përgatitje më të madhe fizike dhe përqendrim më të madh, aktivizon të gjitha grupet e muskujve dhe është shumë i dobishëm për zhvillimin e fëmijëve. Veshja për këtë sport duhet të jetë e rehatshme, për shkak të lëvizjeve të shumta të gjunjëve. Për shkak të mundësisë së dëmtimit të kyçeve të dorës, ai duhet të veshë doreza speciale që lazbusin goditjet. 

Të njohura, megjithatë disi të pazbuluara, vendet historike maqedonase si dhe bukuritë natyrore gjithmonë paraqesin një sfidë për hulumtime reportazhe. Kurioziteti për zbulime të reja, dëshira për të përvetësuar vazhdimisht njohuri të reja dhe për të rifreskuar njohuritë për diçka të njohur, shpesh janë disa nga parakushtet për shëndet të mirë mendor dhe fizik. Reportazhet, nga ana tjetër, inkurajojnë udhëtimin, eksplorimin dhe përvetësimin e njohurive të reja dhe mund të jenë një motiv i mirë për aktivizimin e dëshirës për përparim të vazhdueshëm që e çon shpirtin njerëzor përpara. Kjo është arsyeja përse "Farmacisti juaj" paraqet disa site të famshme në Maqedoni, si një sfidë për t'i zbuluar në mënyrën tuaj. 

Nëse keni lexuar reportazhën e Plus Pharma duhet të keni vizituar barnatoret me logon Plus Pharma, të cilat gjithmonë do të jenë miqtë tuaj besnikë për ruajtjen e shëndetit tuaj.

 

 

Heraclea Lyncestis (Heraklea Linkestis)

 
Heraklea Linkestis është një nga qytetet më të rëndësishëm antike në Maqedoni. Qyteti ka ekzistuar për më shumë se një milenium. Ai u themelua ka mesi i shek, IV para e.r. nga Filip II i Maqedonisë si një pikë e rëndësishme strategjike. Heraclea Lyncestis (Heraklea Lincestis) ndodhet në periferinë jugor të qytetit të Manastirit, rrëzë malit Baba. Mban emrin sipas Heraklea, heroit mitik dhe paraardhësit të dinastisë mbretërore maqedonase Argeadit. Epiteti Lyncestis(Linkestis)që do të thotë " linkestike" vjen nga emri i qytetit të Linkestida në të cilin jetonte fisi antik maqedonas Linkestidët. Ndodhet në një rrafshinë pjellore, e mbrojtur në veri nga Mali Baba, dmth kodra Tumbe Kafe dhe lumi Uji i Hirtë në jug.                        

Themeluar nga mbreti maqedonas Filip II i Maqedonisë, qyteti u zhvillua si një qendër ushtarako-strategjike në kufirin veriperëndimor të rrajonit të atëhershëm maqedonas Linkestida (sot fusha e Manastirit). Qyteti u ndërtua, u rindërtua, u rrënua, u rindërtua dhe u mbindërtua që nga koha e krijimit të tij në epokën e vonë të bronzit, dhe më pas në periudhat heleniste, romake dhe bizantine të hershme ... Kishte statusin e një qyteti me një shkallë të lartë civilizimi. Në shek. II para e. r. kur Maqedonia u bë një provincë romake, Heraklea u bë një qendër e fortë ekonomike dhe politike me përfaqsuesin e saj të përhershëm romak dhe ushtri romake. Zona arkeologjike e Heraklea Linkestis në Manastir është shpallur një trashëgimi kulturore me rëndësi të madhe. Tërësia monumentale është një dëshmi me rëndësi për arkeologjinë dhe kulturën e kohërave antike.

 

Kullat e Markos

Në veriperëndim të qytetit të Prilepit, në pjesën veriore mbi Varosh, ngrihen Kullat e Markos, një nga qytetet-fortesat më piktoreske mesjetare në Maqedoni. Prilepi ka qenë gjithmonë një fole e sundimtarëve maqedonas, një qytet i përkushtuar ndaj kulturës dhe traditës së tij, legjendave dhe heronjëve të tij. Lokaliteti i njohur për vendasit si Kulla e Markos është plot surpriza, të pranosh sfidën e vizitës është si të udhëtosh në kohë. Kulla e Markos, si kujdestar dhe mbrojtës i përjetshëm, ngrihet mbi qytetin e Prilepit, kalaja ose fortesa e Kullave të Markos është në të vërtetë qyteti i dikurshëm mesjetar i sundimtarit legjendar Krale Marko, i biri i mbretit Volkashin. Ai është sundimtari i fundit që sundoi shumicën e Maqedonisë para sundimit shekullor të Osmanëve. 

Kalaja shtrihet në një kodër me origjinë vullkanike, në një lartësi prej 120 deri 180 metrash, e begatshme me shkëmbinj shumë të pazakontë, secili prej të cilëve ka emrin e vet për banorët e saj. Zona daton që nga lagja e hershme antike Keramija (emri i vjetër i Prilepit). Një nga pjesët më të habitshme të Kullave të Markos është i ashtuquajturat Elefanti, në të vërtetë i përbërë nga dy shkëmbinj të bashkuar natyrshëm. Elefanti është 8 metra i lartë dhe Prilep duke si në pëllëmbë të dorës. Kullat e Markos janë një kryevepër e natyrës. Kullat e Markos kanë shumë më tepër sekrete dhe mistere që ende nuk janë zbuluar dhe e bëjnë këtë vend edhe më tërheqës dhe më mbreslënës. Nga Kullat e Markos mund të dëgjohet, shikohet, ndjehet dhe përjetohet civilizimi dhe historia kulturore maqedonase.

Nëse keni lexuar reportazhin e Plus Pharma duhet të keni vizituar barnatoret me logon Plus Pharma, të cilat gjithmonë do të jenë miqtë tuaj besnikë në ruajtjen e shëndetit tuaj.

 
 
 
Tendencat e modës së veshjes për këtë dimër do të kombinojnë rehati dhe prakticitet, por gjithashtu i lëvizin gjërat në një stil të caktuar, duke ju dhënë mundësi që ta paraqisni personalitetin tuaj në dritën më të mirë të mundshme.
 
Nga pikëpamja e shek. XXI, kur mënyra e veshjes drejtpërdrejt ose tërthorazi diktohet nga industria e modës, madje tingëllon e pabesueshme që fillimisht veshja ishte krijuar për t'u shërbyer nevojave të njerëzve. Sigurisht, që nga koha kur veshja ishte krijuar për të mbrojtur njeriun nga kushtet e jashtme dhe për ta ndihmuar atë të mbijetojë në ndryshimet ciklike të natyrës, gjërat kanë ndryshuar shumë, kështu që moda sot mund të shprehë shumë gjëra të tjera –nga statusi shoqëror, afinitetet artistike, madje mund të artikulojë edhe mesazhe politike. Sidoqoftë, moda dhe veshjet vazhdojnë të përshtaten me sezonin dhe kushtet e motit. Madje edhe koleksionet e modës janë të dizajnuara për stinët - pranverë / verë dhe vjeshtë / dimër. 
Me ardhjen e dimrit dhe ditëve të ftohta me shi, lindin menjëherë mijëra pyetje se si të kombinohen veshjet më të ngrohta dhe ta përshtasim atë me muajt në vazhdim. Që pjesët e veshjeve që tashmë i kemi të bëhe më praktike, duhet t'i hedhim një vështrim se çfarë rekomandojnë këshillat e modës botërore dhe sa mund të aplikojmë prej tyre.
Tendencat e modës së veshjes për këtë dimër do të kombinojnë rehati dhe prakticitet, por gjithashtu i lëvizin gjërat në një stil të caktuar, duke ju lejuar që ta paraqisni personalitetin tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme. Gruaja moderne nuk qëndron kurrë në një vend: ajo vazhdimisht mahnit me veshjen e saj ekstravagante, spektakolare dhe origjinale. Dhe kjo nuk ka të bëj vetëm me këpucët dhe veshjet, por edhe për aksesorët. Në fund të fundit, çdo grua dëshiron të shkëlqej, të jetë elegante, moderne dhe e përsosur. Aksesorët femëror romantik, të sofistikuar dhe të guximshëm japin gjithmonë një bukuri të veçantë dhe vulë personale. 
Rekomandohen kombinime të forta që lejojnë të gjithëçka: nga lëkura dhe leshi artificial deri te pëlhurat me katëror dhe ato të dizajnuara me leopard ose pumë. Sigurisht, me një veshje kaq laramane dhe të guximshme, duhet të siguroheni që ajo të jetë e rehatshme dhe e përshtatshme për rastin.
Ajo që duhet të siguroni me kohë janë çizmet e rehatshme me së paku dy ngjyra dhe dy stile të ndryshme, kështu që do të mund t'i kombinoni ato në raste të shumta. Veshja është një zgjedhje personale, dhe mundësitë janë të larmishme dhe të shumta, kështu që dëgjoni disa këshilla dhe bëni stilin tuaj edhe për këtë sezon dimri.


Ngjyra e sezonit - koral i bardhë i mbyllur
Toni i ngjyrës, i errët, por sërish jo i komplikuar, në industri njihet si PANTEON P115-1. gjejgësisht ngjyra e koralit të bardhë të mbyllur asocion me modën e ndonjë periudhe më të thjeshtë. Nuanca subtile neo-ofanzive paraqet një kujtesë të ashpër se sa çuditërisht ndryshojnë gjërat, me një shkallë graduale qetësuese që forcon ndjenjën e pashmangshmërisë së kohës. Përfaqëson shkrirjen e jetës moderne me botën natyrore, ndërsa forcon linjën midis shpresës dhe dëshpërimit, PANTEON P115-1 U, ngjyra e koralit të bardhë shtron pyetjen e kahmotshme - ku shkuan gjërat keq?
 
Merkure, 11 Mars 2020 00:00

Kumbulla shëngjine

Njëra nga dy bimët, që i përkasin gjinisë së kumbullave, me emër latin Prunus, nga banorët e Varoshit quhet si kumbulla shëngine. Ajo rritet deri në dhjetë metra lartësi, shpesh me një maje të gjerë të degëzuar. Lulëzon herët në pranverë dhe ka fruta të vogla globulare, pjesa dërmuese është një substancë e fortë - kockë, me një shtresë të hollë mishi, dhe pasi të piqet ka një ngjyrë kafe, me një shije të ëmbël .
Kjo pemë rritet në të gjithë zonën e Kullave të Markos (Markovi Kuli), veçanërisht në anën jugore dhe juglindore, që na bën ta kuptojmë se kjo bimë ka nevojë për rrezet e diellit. Kjo rrënjoset në çarjet shkëmbore përgjatë kodrës.
Faqja 4 di 45

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin