Përbërës:
150 gmish i bardhë pule
1 kokërr qepë
1 karrotë(madhësi mestare)
1 patate më e madhe, biber, krip, majdanoz
 
Përgatitje:
Gatuani mishin. Ndarazi skuqni qepën, shtoni edhe karotën dhe pataten të prerë në katërore. Në këtë përzierje shtoni edhe mishin e gatuar, poashtu të prerë në katëror, dhe shtoni ujë ku është zijer mishi.Të gjithë bashkë zijeni pothuani 15 minuta. Në fund, shtoni edhe majdanozin e grirë.
Përbërës:
3 kokërra qepë
2 hudhëra
500 gçuçin
500 gpatate
500 gkarrotë
300 gmish i grirë
2 vezë
1 gotë qumësht
biber, majdanoz
 
Përgatitja:
Skuqeni qepën, shtoni mishin dhe vazhdoni me skuqen. Shtoni çuçinin, pataten dhe karrotën(paraprakisht të renduar dhe pa kulluar), shtoni krip, biber, majdanoz dhe shtoni edhe një filxhan ujë. Përzijeni brumin dhe  vendoseni në furrë për pjekje. Para fundit, musakën e spërkasim me përzierjen me vezë dhe qumësht dhe e kthejmë të piqet edhe rreth 15 minuta. 
Përbërësit:
3 molla të mëdha
2 gota(prej200 g) sheqer
1 gotë vaj
4 gota miell
100 garra të grira
1 kanellë
200 g çokolatë për gatim
2 lugë të vogla sodë bikarbon
1 kanellë
xhem kajsie
 
Përgatitja:
Rendoni mollat, shtoni sodën bikarbon dhe sheqerin, dhe vendosni në frigurifer½ orë. Pastaj, shtoni vajin, miellin, arrat dhe kanellën. Përzjeni brumin në tigan për pjekje të mbështjellur me letër ose të lyer me vaj dhe miell. E pjekim gjysmë ore në 220gradë. Ëmbëlsira e përgatitur (e ngrohtë) e lyejmë me xhem kajsie. Nga lartë e spërkasim me çokolatë të shkrirë dhe e lëm të ftohet. E servojmë të prerë në katror.
Përbërësit
4 zhardhok të rrodhjes së madhe
2 karrota
200 g patate
1 l ujë
qepë,hudhër
 
Përgatitja:
Skuqni qepën dhe shtoni përbërësit tjerë paraprakisht të grirë ose renduar. Shtoni ujin dhe erëzat, përzini dhe zijeni. Në fund, dekoroni me majdanoz.

 Përbërësit e nevojshëm (për dy persona)
 

200 gpasta
400 gspinaq
2 kofshë pule
1thelë hudhre
vaj ulliri
krip dhe erëza
 
Përgatitja

Fillimisht mishi i pulës zijhet, pritet në pjesë dhe piqet në vaj ulliri me hudhrën dhe shtoni erëzat deri sa nuk skuqet. 
Në ndërkohë zieni spinaqin, paraprakisht të pastruar mirë dhe kulloni. Gatuani edhe pastat. 
Përzijeni mishin e pulës dhe spinaqin dhe me këtë përzijereje spërkatni pastat e zijera dhe të kulluara.
Rendoni parmezan sipas dëshirës.

Përbërsit e nevojshëm
 

·       ½ trangull
·       1 filxhan spinaq
·       1 mollë
·       1 lugë mjaltë
·       pak xhenxhefil
·       1 gotë ujë
 
Tërë erëzat që përdoren për përgatitje preferohet që të priten në pjesë me madhësi prej 1 cm të cilat pastaj blendohen me shpejtësi shumë të madhe me qëllim që të bashkohen dhe të krijojnë shkumë. Në fund e shton ujin me çka do të përcaktoni dendësinë e pijes. Ideal për freski këtë verë.

Përbërësit e nevojshëm(4 persona)
 

- Brokoli- 600 gr
- Shampinjone të freskëta- 300 gr
- 2 vezë
- 250 ml mazë për gatim
- majdanoz sipas dëshirës
- vaj, krip dhe piper
 
Përgatitja

Brokolin e vëndojmë në ujë që zijen pothuaj 5-10 minuta. Shampinjonet i presim në fleta dhe i skuqin në vaj. Brokoli dhe shampinjonet vendosni në enë për pjekje, vezët dhe mazen përzijeni bashkë me kripën, piperin dhe majdanozin dhe mbushni pjatën.Vendosni enën në furrë të nxehtë në 200 shkallë dhe piqni pothuaj 20 minuta. Të servohet nxehtë.

Përbërësit e nevojshëm:
 

·       3 patëllxhana
·       5-6lugë tahin
·       3lugë me lëng limoni
·       3thela hudhre
·       2lugë vaj ulliri
·       majdanozi i grirë imët
·       krip dhe piper
 
Përgatitja

Patëllxhanat i presim në gjysmë dhe i vendojmë të piqen. I çorojmë dhe i vendosim në enë prej druri, që të mund të shtrydhen. 
Pastaj domatet i blendojmë dhe shtoni edhe përbërësit tjerë dhe përzijeni deri sa të unifikohen.Në fund dekoroni me majdanoz. Ky lëng shkon me të gjithë llojet e mishit ose me perime të freskëta.

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin