• 3 vezë

 • 1filxhan(prek 200ml) sheqer

 • 1filxhan qumësht

 • ½ filxhan vaj

 • 1filxhan griz misëri

 • 1filxhan arra të bluara

 • 1 qese maje 

 •  2 filxhan të mollave të renduara

 • 100 g rrush të thatë

Për salcë çokolate:

 • 80 ml qumësht

 • 80 g gjalp

 • 3 lugë sheqer

 • 100 g çokolatë për gatim

Përgatitja

Rrihni të bardhat e vezës me sheqer, shtoni të verdhat e vezës, pastaj qumështin, arrat, grizin, majen, mollat e renduara dhe rrushin e thatë. I përziejm mirë dhe i vendosim në tigan (25x35cm), të lyer ose të mbështjellur me letër për pjekje. E pjekim pothuaj gjysmë ore në furrë të nxehtë në 180°C.
Për salcin – e nxehim qumështin me sheqer, shtojmë gjalpin dhe çokolatën dhe e përziejm deri sa të shkrihet. Me brumin e përgatitur e lyejmë kolaçin. E presim në katëror, e lëmë të ftohet dhe e servojmë.
 

Përbërësit e nevojshëm

 • 4 patate

 • 500 g lakër brukseli (për përgatitjen e këtij ushqimi duhet të përdoretlakëra e freskët brukseli)

 • 2 karrota

 • 1 lugë gjalp

 • 1 tufë  arugula të freskëta

 
Për salcë:

 • 1 lugë senf

 • 1 lugë mjatë

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 2 lugë lëng limoni

Ky salcë mund të kombinohet edhe me ushqime tjera, sidomos me brokoli.
 
Përgatitja:
Gatuani patatet dhe karrotën në ujë të njelmët (zieni rreth 15 minuta). Secilën kokërr lakëre brukseli  e pastrojmë dhe e presim në gjysmë. Skuqim pak lakër jeshile në gjalp, shtojmë ujë (1/2 filxhan) dhe e ziejmë me avull edhe 5–7 minuta deri sa lakëra e brukselit nuk zbutet. Patatet e ziejra i presim në katror, kurse karrotën në shirita. I bashkojmë tërë përbërësit për salcin dhe i përziejmë mirë. Lakrën e brukselit e bashkojmë  me perimet tjera të mbetura dhe i spërkasim me salcin  e përgatitur. Mbi të vendosim brokol të freskët. Ushqimi rekomandohet të servohet i ngrohtë, menjëherë pas përgatitjes.
 

Përbërësit e nevojshëm për gjashtë persona: 800 g kotëletë derri të prera në pjesë më të vogla, 600 gr shampinjone, 2 kokërra qepe, 2 dl ajkë, 1 dl verë e bardhë, 30 g gjalp, kripë dhe piper.


Përgatitja
Shampinjonet i presim në gjysmë. Në tigan e ngrohim gjalpin dhe e ngrohim në avull pak qepën e grirë. Shtojmë mishin, shtojmë kripën dhe piperin. I spërkasim me verë të bardhë dhe i ziejm rreth 30 minuta ose më gjatë, nëse ka nevojë. Pastaj, largojmë mishin, shtojmë kërpudhat, ziejmë me avull 5 minuta, shtojmë ajkën dhe  përgatiten edhe 10 minuta. Ndajmë mishin në pjata dhe shtojmë salcën e ngrohtë prej këpurdhave. Servohet sa është e nxehtë.

Bërxollat në salcë senfi


Përbërës

 • 4 pjesë bërxolla derri
 • 50 gr gjalp 
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë piper
 • 1 lugë erëza të thata të përzijer
 • 2 lugë senfi
 • 1 gotë vetë të kuqe
 • 180 gr ajkë

 

Përgatitja

Pjesët e i mishit i kriposim, ju çesim piper dhe erëza të thata pa kripë. I skuqim me gjalp. I largojmë anësh dhe në të njejtin tigan e vendosim edhe verën, senfin dhe ajkën. I përziejm dhe i lëmë të ziejn. Pastaj mishin e kthejmë në tigan që bashkarisht me salsin të zijej edhe pak (pothuaj 10 min)

 

Shënim

Sasinë e erëzave e shtojmë sipas dëshirës.Në salcë në vend të verës së kuqe mund të përdoret verë e bardhë.

Pite me spinaq

Pite me spinaq


Përbërës

 • 500gr korre të gatshme për pite
 • 500 gr spinaq të pastër
 • 250 gr djathë
 • 4 vezë
 • 200 ml qumësht
 • 200 ml ajkë
 • 1 lugë kripë
 • 100гgr gjalp ose margarin për lyrje

 

Përgatitja e fillit

Vezët i rrahim mirë dhe e shtojmë ajkën dhe djathin e prerë ose të bluar. Në këtë e shtojmë edhe spinaqin parprakisht të pastruar dhe të kulluar dhe e kriposim. Kurse brumin e përzijejm mirë.

 

Në tigan paraprakisht të lyer vendosin një korre dhe e lyejmë me gjalp të shkrirë (margarin), e vendosim korren e dytë dhe mbi të e shtrijmë fillin. Këtë e përsërisim deri sa të mbarojnë tërë korret. Në fund bashkoni dy korre dhe i lyejm me gjalpin e mbetur. I presim në katëror dhe tërë piten e lyejmë me qumësht.

E vendosim në furrën e nxehtë në 200˚C dhe e pjekim 40 min. E servojmë të nxehtë.

 

Shtrudlla me xhem

 

Përbrësit

Për brumë:

 

 • 500g miell
 • 250ml qumësht
 • 100ml vaj
 • 2 vezë
 • 1/2 katror tharmi të freskët (25g)
 • 1/2 lugë kripë
 • 5 lugë sheqer
 •  

Fill:

 • xhem (sipas dëshirës)

 

Për lyerjen e rolateve:

 • 1 e verdhë e vezës dhe disa pika vaj

 

Përgatitja

Në 250 ml qumësht e rrahim tharmin dhe shtojmë një lugë sheqer dhe e lëm të vij 15 minuta. Në miell shtojmë tharmin e ardhur, vezët, vajin, sheqerin dhe kripën. Ngjeshim brumin butë. Burimin e ndajmë në dy pjesë, e mbulojmë me leckë dhe e lëmë 45 min të vij, pastaj petëzoni burmin sa më shumë që është e mundur dhe tërë sipërfaqen e lyejmë me xhem. E mbështjellim në formë rolati dhe e vendosim në tigan të lyer. Rolatet nga lartë i lyjmë me të verdhën e vezës ku keni derdhur disa pika vaj. E vendosim në furrë dhe e pjekin 45 minuta në temperaturë 200 shkallë.Shtrudllat e gatshme i spërkasim me shumë pak ujë, i mbulojmë dhe i lëmë të ftohen pak. I ëmbëlsojmë me sheqer në pluhur, presim copa zë holla dhe e servojmë.

Lakër brukseli me proshutë

 

 

Përbërës për 4 persona

 • 100 ml ujë
 • 1/2 gota verë e bardhë
 • 100 gr proshutë
 • 1 qepë
 • 50 ml vaj ulliri
 • 1 kg lakër brukseli 
 • Kripë dhe piper

 

Përgatitja

Qepën e presim imët dhe e vendosim në tigan me vaj ulliri dhe pas pak e shtojmë proshutën. Pasi të zbuten mirë shtojmë lakrën e brukselit (paraprakisht e zijer në ujë) dhe verën e bardhë. Shtojmë erëzat dhe bashkarisht i lëmë në flakë të qetë në një enë të mbuluar. Sdervoni atë menjëherë! 

Recetën e njejtë mund ta përgatisni edhe me lakër jeshile

MAFINE ME KUGULL

Përbërësit e nevojshëm: (për 12 mafine)
-  1,5 filxhan miell
-  1/2 filxhan sheqer ose mjaltë
-  1 maje (aditive për pjekje)
-  1 lugë kanellë
-  1 vezë
-  1/2 filxhan qumësht ose kos
-  1 filxhan kungull të avulluar
-  1/4 filxhan vaj

Përgatitja:
Të gjithë përbërësit i përzijejm dhe i vendosim në tiganin e lyjer për mafine ose në tigan vendosni gota letre për mafine dhe i pjekim rreth 20 min, në 250°C.

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin