SHIKONI
Filmin Incendies 
Një film që do t'ju pushtojë që në fazën e parë, rrjedha e ngjarjeve është e pamundur të parashikohet, dhe fundi është mjeshtëror. Ky është një nga ata filmat që do të mbahet mend për një kohë të gjatë. Historia rrotullohet rreth Xhinit dhe Simonit, të cilët duhet të udhëtojnë në qytetin e tyre të lindjes diku në Lindjen e Mesme për të përmbushur dëshirën e pasvdekjes së nënës së tyre. Atje do të mësojnë për të kaluarën e saj të trishtuar dhe do të zbulojnë një sekret shqetësues që do të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë.

Seritë televiziveThe State Of Union 
Jo, nuk do të ngecni me episodet dhe stinët e panumërta, ne po flasim vetëm për 10 episodet që zgjasin 10 minutat, dhe jeni të sigurt që do të dëshironi më shumë. Louise dhe Tom takohen në një pijetore, shijojnë momentet e lumturisë dhe më pas fillojnë të largohen - pse?
 
SHKARKONI
Aplikim celular MyFitnessPal
Nëse tema e yndyrave në f. 8 ju shtyu të kushtoni vëmendje se çfarë saktësisht po konsumoni, atëherë ky aplikacion do të jetë i dobishëm. Është krijuar për të llogaritur konsumin e kalorive, për të llogaritur sa kalori keni djegur dhe për t'ju motivuar me ushtrime. Sapo keni gjetur një partner sportiv, pra çfarë po prisni?
 
FESTONI
12 maj - Dita Ndërkombëtare e Infermierëve
Ngrini një gotë shumë lartë në emër të të gjithë atyre që pa rezervë dhe vetëflijim ia ruajnë botës shpinën. 
 
Larja e rregullt e duarve (së bashku me uljen në shtëpi) është parandalimi më efektiv i koronavirusit! Rekomandimi i saktë është: Duart duhet të lahen plotësisht për të paktën 20 sekonda për të parandaluar përhapjen e baktereve.
Por larja e rregullt dhe dezinfektimi i duarve ka lënë shumë njerëz me lëkurë të thatë dhe të plasaritur. Pavarësisht se sa i butë është sapuni, praktika e rregullt kërcënon integritetin pengues të lëkurës, sepse përveç baktereve, lahen edhe vajrat e saj natyror. 
Hidratimi i duarve nuk është i nevojshëm vetëm nga këndvështrimi estetik, lëkura bëhet barierë më pak efektive kundër infeksioneve nëse dëmtohet.

Larg nga sapuni i fortë
Zëvendësoni sapunin e fortë me një sapun të lëngshëm antibakterial, hidratues, veçanërisht nëse vuani nga ekzema ose dermatiti. Në këtë mënyrë, ju do të shkatërroni njëkohësisht bakteret dhe do të siguroheni që lëkura të mbetet e butë dhe e ynydrshme. Po aq alternativa të mira janë sapunët që përmbajnë përbërës të tillë si gjalpë shea, aloe vera, glicerinë dhe lanolinë. Nëse sapuni i lëngshëm nuk ju jep një efekt të pastër, atëherë të paktën blini sapunë të butë me krem. 
Krem duarsh domosdishmërisht
Bëni shprehi që pas larjes ose dezinfektimit me xhel, të aplikoni krem dore në një shtresë më të trashë. Locionet nuk janë opsion për shkak të sasisë së madhe të ujit në përbërje, dhe meqenëse uji vepron si një magnet dhe tërheq ujin që është në shtresat e thella të lëkurës, është logjike që locioni të mos veprojë si bllokues. Kështu që kur përdorni locionin, uji shpëton lehtësisht në sipërfaqen e lëkurës nga ku avullon, duke shkaktuar thatësi shtesë. 

Vishni doreza nga 2 deri në 3 orë
Dorezat janë veçanërisht të dëshirueshme kur pastroni shtëpinë, pasi kjo do të shpëtojë lëkurën nga kimikatet agresive të pranishme në mjetet e pastrimit. Por mbani në mend se veshja e dorezave të gomës për një periudhë shumë të gjatë do të përkeqësojë gjendjen e lëkurës. Në pamundësi për të marrë frymë, lëkura do të djersitet dhe djersa do të theksojë acarimin. 

Thani duart tërësisht
Fshirja jo e duhur e duarve përshpejton tharjen e lëkurës, sepse gjatë procesit të avullimit të ujit, vajrat natyralë harxhohen. Tharja e plotë është gjithashtu thelbësore për të parandaluar transferimin e baktereve dhe viruseve, pasi pëllëmbët e lagështa rrisin një rrezik të tillë. Mjetet më të sigurta për të fshirë duart janë shamitë e letrës për një përdorim. Në shtëpi mund të mbështeteni tek peshqirët e pambukut që do t’i ndryshoni brenda 3 ditësh dhe do të përdoren ekskluzivisht nga ju. 
 
  

Lani duart tuaja me ujë të vakët, pasi me ujë të ftohtë dhe të nxehtë rrezikoni t'i stërthani.

Ngrohni pak vaj ulliri, jo direkt në zjarr, por në një tas që do ta vendosni në ujë të nxehtë. Masazhoni pëllëmbët me vaj të vakët. 
 
Pëllëmbë të buta për një natë
Para se të shkoni në shtrat, aplikoni një shtresë më të trashë vazeline dhe mbështillni pëllëmbët me foli najloni, pastaj vishni doreza të leshta. 

Maska natyrale 
Përzieni pak tërshërë me qumësht të ngrohtë dhe shtoni vaj ulliri, përhapni përzierjen(brumin) në pëllëmbë, vendosni doreza gome dhe lërini përbërësit të veprojnë për 20 minuta. 
 
Merrni frymë nga momenti kur hapët sytë drejt kësaj bote dhe kjo nuk është një specialitet për ju ?! Nëse mund të do të merrje frymë në ujë ... kjo tashmë është një gjë, apo jo? Njerëzit që kanë kuptuar sa fuqi qetësuese mund të kenë vetëm tre frymëmarrje të thella nuk mendojnë njësoj. Pjesa tjetër nga ne marrim frymë automatikisht pa dijeni të përfitimeve shtesë që mund të gëzojmë përmes cilësisë sonë të lindur. 

Çfarë thotë teoria? Se ekziston një lidhje e fortë midis sistemit nervor dhe frymëmarrjes dhe frymënxerrjes së vazhdueshme. Kur aktivizohet sistemi nervor simpatik (përgjegjës për reagime urgjente dhe stresuese), zemra fillon të punojë më shpejtë dhe presioni i gjakut rritet. Truri dhe muskujt e skeletit janë të mbushur me gjak, dhe trupi është i përmbytur me adrenalin dhe kortizol. Në këtë pikë, frymëmarrja me kapacitet të plotë nga diafragma do të stimulojë sistemin nervor parasimpatik, i cili do të ngadalësojë rrahjet e zemrës, uljen e presionit të gjakut dhe dhe to të devijoj rrjedhjen e gjakut në sistemin tretës dhe riprodhues. Kjo do të thotë që frymëmarrja e duhur mund të ndërpresë ciklin e adrenalinës dhe kortizolit - përgjegjës për stresin kronik dhe paralajmëruesë kryesorë të sulmeve të panikut. 
Dhe kështu kemi ardhur te koncepti i frymëmarrjes së vetëdijshme, që nuk do të thotë asgjë më shumë sesa t'i kushtoni vëmendje mënyrës se si merrni frymë. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për këtë detyrë tërë ditën, vetëm 10 minuta janë të mjaftueshme për të ndryshuar jetën tuaj. Pse do ta bëje këtë?

Pothuajse të gjithë ne kemi ngecur në një gjendje hiper-shoku të imponuar nga mënyra moderne e jetës, dhe nga natyra nuk jemi të dizajnuar të jetojmë në atë mënyrë. Nëse i shtojmë kësaj situatën aktuale me koronavirusin, nuk është për t'u habitur që sistemi ynë nervor simpatik vazhdimisht na drejton dhe kështu trupi ynë sillet sikur është nën kërcënim. Përveç trupit, edhe frymëmarrja është spazmatike, kështu që ne mbështetemi në mënyrë të besueshme vetëm në një të tretën (1/3) e sistemit tonë të frymëmarrjes. 
Çfarë duhet të bëjmë për këtë? Është e thjeshtë, duhet të marrësh frymë si kur ishim foshnje me kapacitet të plotë diafragme. Ndërsa plakemi, ne ndalojmë frymëmarrjen e thellë dhe thithim vetëm deri në gjoks ose në bark ose me pavetëdije mbajmë ajrin për disa sekonda në vend që ta lëshojmë atë. 


Teknika Abdominale e frymëmarrjes 
Uluni në një pozitë të rehatshme me shpinën drejt dhe qetësohuni. Merrni frymë përmes gojës suaj dhe përpiquni të mbushni stomakun tuaj me ajër. Vendoseni dorën në stomak për t'u siguruar që ajri e arrin atë. Dora duhet të lëvizë lart kur thith dhe poshtë kur nxjerr. Nxjerr frymëm për kohë më të shkurtër se frymëmarrja. Te meditimi dhe joga, frymënxjerrja zgjat dy herë më shumë se frymëmarrja. 
Mësoni të merrni frymë ashtu siç ju krijoi natyra, sigurisht që nuk do t'ju lëndojë, kurse ndryshimi mund të ndryshojë jetën tuaj. Frymëmarrja e lidh trupin me mendjen dhe kjo është arsyeja pse është një zgjidhje për të gjitha problemet siç janë depresioni, ankthi, pagjumësia. Përmes saj, do të shpëtoni nga emocionet, pa qenë të vetëdijshëm për të. Plus, premton të përmirësojë gjendjen e përgjithshme fizike siç janë niveli i rritur i energjisë, të forcojë imunitetin, tretjen më të mirë dhe të lehtësojë tensionin e muskujve. Mos harroni, vetëm 10 minuta në ditë!


Frymoni për gjumë 
A jeni zgjuar deri në 2 të mëngjesit? Merrni frymë me hundën tuaj për 4 sekonda, mbajeni frymën tuaj për 7 sekonda, pastaj nxjerni frymën përmes gojës për 8 sekonda. Kjo do të ngadalësojë zemrën dhe aktivizon sistemin nervor parasimpatik për efekt maksimal. 
Në 60 minuta, një person prek fytyrën mesatarisht 23 herë

Disa më pak, disa më shumë, por të gjithë i prekim fytyrën pa marrë parasysh sa besojmë se nuk është ashtu. Studimet tregojnë se njerëzit prekin fytyrën 23 herë në një orë - ky është një problem i madh duke pasur parasysh pandeminë e Covid-19.
Sytë, hunda dhe goja janë portat kryesore për hyrjen e çdo virusi, përfshirë Covid-19. Për këto arsye, autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga prekja. Dhe tani, sikur për inat, ju krugen sytë dhe hunda. Cila është arsyeja për këtë?
Disa prekje janë refleksive, siç janë kur na kruhet fytyra ose na dhemb diçka dhe kështu që duam të prekim vendin, sepse në këtë mënyrë zvogëlojmë ndjesinë e pakëndshme. Mundohuni ta kontrolloni këtë reagim instinktiv dhe në vend të gishtërinjve, kruhuni me krahë.
Për disa, prekja e fytyrës së tyre është një zakon i ngjashëm me kafshimin e thonjve të tyre, për disa është një mënyrë për të kontrolluar emocione të tilla si turpin ose frikën, dhe ka nga ata që përpiqen të dërgojnë një mesazh jo verbal. Pavarsisht motivit, duhet të ndaleni menjëherë!

Këshilla ndaluese

·       Në vend "mos prekni fytyrën tuaj", provoni frazën "do të kem kujdes që të mos prekem." Nëse gaboni, le të jetë kjo një arsye për të larë duart dhe për të filluar përsëri.

·       Okuponi (mbani duart të zëna), për shembull, ushtroni me një top ose uluni mbi pëllëmbë kur dëshira juaj është veçanërisht e theksuar.

·       Mblidhni flokët tuaj në mënyrë që të mos jetë një justifikim për t'u prekur. Vishni syze dielli për t'i rezistuar sytë.
Mos ngurroni të thoni: Jeta ndryshoi pas Covid 19! Nëse do të kishi dylbi për të parë shtëpitë e njerëzve, pa dyshim do ta shihni se secili lufton betejën e tyre. Dikush po mundohet të punojë nga shtëpia ndërsa fëmijët janë duke bërtitur, njërin e kanë pushtuar lotët sepse nuk i kanë parë të dashurit tij, tjetri po përpiqet ta bëjë fëmijën e tij të ulet e të mësojë ... Nuk është e lehtë për askënd dhe nuk është e çuditshme nëse ndiheni keq, dhe në momentin tjetër të njeheni i vërshuar me ndjenjë faji, sepse të tjerët janë shumë më keq. Ju keni ende jetën në duart tuaja! Ju nuk jeni vetëm në këtë! Ka dritë në fund të tunelit! Prandaj ...

Falni veten për mendime të këqija
Ju nuk jeni një person i keq nëse mendoni se e keni më të vështirë. "Të gjitha emocionet dhe reagimet janë normale, përfshirë ato që duken egoiste, dhe për sa i përket këtyre emocioneve dhe reagimeve, njerëzit pothuajse nuk dallojnë" tha Elena Uels, një psikologe klinike në Los Angeles. Përshtatja ndaj ndryshimit shkakton ndjenjat e ankthit dhe zemërimit, prandaj mos harroni se nuk jeni vetëm në këtë dhe do të ndiheni më mirë.
Mos i bëni shërbim shëndetit mental duke kritikuar veten tuaj për dobësitë. "Ekziston një lidhje e fortë midis kritikës dhe depresionit, por gjithashtu midis dhembshurisë dhe gjendjes së mirë shpirtërore," thotë Uellsi. Nëse gjykoni veten, do të ndjeheni më keq dhe nuk keni nevojë për atë tani. 
Mundohuni të kapni veten kur sulmoheni nga mendimet e këqija dhe dokumentoni ato. "Shkruajeni mendimin fillestar dhe pastaj zëvendësojeni me një mendim logjik," këshillon Elena Uels. Për shembull: "Jam mërzitur që shoku im humbi punën në Londër;Isha vërtet i lumtur që do ta shihja qytetin edhe unë. ”Në mënyrë shumë të qartë identifikoni pse një ndryshim në planet dhe kushtet ju bëri që të ndjeheni të zhgënjyer sepse kjo do t'ju ndihmojë të shihni fotografinë e plotë. 
Nëse dikush i afërm ju merr në telefon për t'u ankuar, me siguri do t'a bombardonit me këshilla dhe fjalë ngushlluese. Tani bëni të njëjtën gjë për veten tuaj. "Ne të gjithë tregojmë një shkallë më të madhe dhembshurie dhe mirëkuptimi për të tjerët, dhe jemi shumë të rreptë me veten," pajtohet edhe Uels. 

Pse ndihem kështu?
Ndonjëherë përgjigja është shumë e thjeshtë: Sepse ju është dashur të anuloni një udhëtim që mezi keni organizuar. A ka kuptim të mërzitesh kur nuk mund të ndryshosh asgjë?
Shembull për një motivi më pak të qartë për emocione? Ju jeni i pikëlluar që keni humbur orët e stërvitjes, a sapo kishi fituar rutinën. Stërvitja është e mundshme edhe në shtëpi, mbase ju mungon socializimi? Ju mungon shumë miqësia e re, jo vetëm stërvitja? Në situata të tilla, teknologjia mund të jetë e mirë për ju, kështu që praktikoni video thirrje me të dashurit tuaj. 

Përqendrohuni te të tjerët
Si miqtë që presin një foshnjë, ata që kanë humbur punën e tyre ose gjyshërit. "Përqendrimi te njerëzit e tjerë është i shkëlqyeshëm për riorientimin e mendimeve," thotë Uels. "Kjo praktikë do t'ju ndihmojë të ndiheni më pak në ankth dhe depresion."Ne do të shtonim: Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë diçka të mirë për dikë, madje edhe me fjalë. 
Një studim i botuar në Journal of Clinical Psychologyku u vëzhguan 47 njerëz që luftonin me ankthin klinik dhe / ose depresionin tregoi se këta pacientë kishin më pak simptoma të lidhura me gjendjen e tyre në kohën kur po ndihmonin dikë. 
Duke ndjekur rekomandimet, ju veproni për të mirën e përgjithshme, por nëse kjo nuk është e mjaftueshme për t'ju ushqyer, atëherë bëni një hap më tej. Mbështetni njerëzit që i doni ose aplikoni për një punë bëmirëse. Të jeni të sigurt se së bashku me krizën globale,do të ik edhe depresioni juaj. 

Shprehni mirënjohje
Tani është koha për këtë lloj detyre mendore, sepse mirënjohja është e lidhur ngushtë me emocionet pozitive. Çdo ditë, rendisni gjërat që ju bëjnë mirënjohës si fakti që keni një punë të qëndrueshme, ndërsa të tjerët jo, madje deri në detajet më të vogla, siç janë gudulisja e fëmijëve. Ju nuk keni nevojë t'i shkruani këto gjëra , thuani ato me zë të lartë ose në vetvete. Më mirë akoma, përfshini tërë familjen dhe shndërroni stërvitjen në lojë.

Shpresoj për një të nesërme më të mirë
Ju shpesh mendoni për përvojat dhe momentet që keni humbur, dhe kjo është e vështirë të gëlltitet. Por jeta do të kthehet në normale dhe ju duhet të kujtoni atë fakt rregullisht. Përkundër seriozitetit të situatës, është e rëndësishme t'i lejoni vetes momente gëzimi. Ju keni çdo të drejtë të qeshni, të gëzoheni në jetë, në fakt bëni atë sa më shpesh që të jetë e mundur. Por nëse ndjeheni për të qarë - bëjeni pa ngurim! Respektoni mënyrën tuaj të trajtimit të situatës. Ndërkohë, kujdesuni për veten tuaj që të bëheni më pak të prekshëm nga çdo gjë që mund të vijë. 
Këtë muaj, mantra për lëkurë të shëndoshë dhe të shëndritshme thotë:

Kombinoni SPF me antioksidantë!
Nëse keni mësuar mësimin se SPF 50 është i domosdoshëm, edhe në dimër, atëherë është koha që të hidheni në një nivel që përfshin mbrojtje më të thellë të lëkurës tuaj nga dielli. Për të mbrojtur me të vërtetë lëkurën tuaj dhe kështu të zgjatni rininë e saj, kushtoni vëmendje dy faktorëve kryesorë: Rrezet UV dhe prodhimi i radikalëve të lirë që shkatërrojnë kolagjenin dhe elasticitetin e lëkurës. Edhe këtu, antioksidantët janë në skenë. 

Hapi 1
Përzgjidhni luftëtarin

Ekzistojnë një numër antioksidantësh të fuqishëm si vitamina E, çaji jeshil, resveratroli i pranishëm në rrush. Por dermatologët janë unanime që vitamina C është në krye të listës si antioksidant më i efektshëm. Ajo që e veçon vitaminën C nga antioksidantët e tjerë, përveç aftësisë së saj për të luftuar radikalet e lira, është aftësia e saj për të stimuluar prodhimin e kolagjenit natyror dhe për të zvogëluar shfaqjen e njollave të errëta të diellit në lëkurë. 
Këshillë plus:Shmangni serumet që kombinojnë vitaminën C dhe faktorin SPF, pasi më shpesh kjo përbërje nuk përfshin antioksidantë shumë të përqendruar. Lëreni serumin e vitaminave të jetë hapi i parë në regjimin e kujdesit për lëkurën, që do të thotë të filloni me të në mëngjes. 
 
 Hapi 2 
Zgjedhni mburojën

Kjo është e thjeshtë, gjithçka që ju nevojitet është faktori SPF! Filloni me faktorin 30, por sigurohuni që me vete të merrni faktorin 50 në plazh. Kur zgjidhni, mos u skllavëroni nga marka dhe çmimi, gjëja më e rëndësishme është që produkti të sigurojë mbrojtje të trefishtë nga rrezet UVA, UVB dhe infra të kuqe. 
Këtu janë disa këshilla për dridhje pozitive brenda mureve të preferuar
Në karantinë apo jo, shtëpia është një vend ku me kënaqësi kthehemi. Është një kënd që duhet të na çlirojë nga stresi që e grumbullojmë nga jashtë. Por për të rimbushur bateritë tuaja me energji pozitive, sigurohuni që të mos bëhet toksik. 
 
Humbni mes fjalëve
Hulumtimet nga Universiteti i Sussex zbuluan se leximi uli nivelet e stresit me një 68% befasues - gjithashtu ngadalësonë rrahjet e zemrës, duke ulur tensionin e muskujve. Prandaj, zgjedhni një kënd të ndonjë dhome në shtëpi dhe shndërrojeni atë në një kënd leximi. Vendosni një kolltuk, hidhni një batanije me një ton neutral, vendosni një vazo me livandë të tharë dhe rregulloni disa libra në dysheme. Riorganizimi i librave nganjëherë është i mjaftueshëm për të krijuar një atmosferë që kërkon lexim. 

Ftoni natyrën në shtëpi 
Lidhja e thellë midis njeriut dhe natyrës që është thelbësore për mbijetesën dhe mirëqenien e njeriut është më se e ligjshme. Prandaj, dizajni biofilia ose dizajni që imiton natyrën është aktual. Një mjedis në të cilin integrohen pjesa e jashtme dhe e brendshme. Ky dizajn është veçanërisht i dobishëm në zyra për të rritur produktivitetin dhe për të zvogëluar stresin e punonjësve. Ju ende nuk e kuptoni! Zyra me dru të vërtetë në mesë ose me mur të gjelbër të krijuar nga bimë të vërteta. Për fillim, kthejeni ballkonin në një mini-xhungël. 

A keni dëgjuar për lule ajrore? E tëra për të cilën kanë nevojë është ajri për të mbijetuar dhe ata do të dekorojnë në mënyrë perfekte muret e përparme të dhomës së ndenjes.
 
Teknologjia pas derës
Psikoterapistja Nanci Kolier, në librin e saj "The Power Of Off", thotë se mënyra se si njerëzit përdorin teknologjinë nënkupton një tru të ngarkuar me mendime të panumërta, por të menduar minimal. Në përkthim, të menduarit racional dhe produktiv mbahet në minimum. Zgjidhja? Jo aq "shtëpi të zgjuara". Lidheni celularin për t'u ngarkuar në korridor dhe konsiderojeni sikur të ishte telefon fiks; vendosni laptopin në tryezë sikur të ishte një kompjuter desktop. Ideja është që ta vendosni teknologjinë në vende që do t'ju detyrojnë të vendosni me vetëdije nëse do ta përdorni. Lëreni përdorimin e tij të bëhet zgjedhja juaj, jo zakoni juaj.
 
Pastroni ajrin natyrshëm
Hulumtimet nga Imperial College London kanë zbuluar se ndotja e ajrit fshin të gjitha përfitimet e fituara nga sportet, veçanërisht ato që përfshijnë mushkëritë dhe zemrën. Mos u mashtroni se jeni të sigurt në shtëpi - kimikatet, gazrat dhe bakteret ngecin nëpër korridoret, kryesisht në ndërtesa, që do të thotë se ajri mund të ndotet 5 herë më i ndotur se sa ajri jashtë, pretendon OBSH-ja. Dhe këtu lulet që pastrojnë ajrin luajnë rolin e vet. Aloe vera, prodhon oksigjen gjatë natës; Dredhka e djallit heq formaldehidin dhe benzenin në ajër. 


Kërkimet e Pinterest-it u rritën 270% për bimët që pastrojnë ajrin.

MELANOM

30 deri 50% të rasteve të këtij lloji të kancerit të lëkurës janë shkaktuar nga mole para-ekzistuese - a mund të bëjë një ndryshim ekspozimi i përgjegjshëm nga dielli?    

Edhe nëse thuhet se kanceri i lëkurës është një nga format më të zakonshme të kancerit, ai nënvlerësohet, sepse çdo vit numri i të sëmurëve është aq i madh sa numri i përgjithshëm të sëmurëve nga kanceri i gjirit, prostatës, bajameve dhe kanceri në zorrën e trashë. Më shumë se 5.4 milion raste përfshijnë vetëm melanomën ose formën më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës. Rreziku nga melanoma është më i lartë te njerëzit me moshë mbi 40 vjeç, veçanërisht te gratë. Për shkak se zbulimi i hershëm mund të shpëtojë jetën tuaj, përpiquni të mësoni gjithçka që duhet të dihet në lidhje me sëmundjen.

SI FOMROHET?
Melanoma zhvillohet në qelizat (melanocitet) që prodhojnë melaninë - një pigment që përcakton ngjyrën e lëkurës. Melanoma mund të ndodhë edhe në sy, dhe më rrallë brenda trupit - në hundë ose fyt.
Shkaku i saktë i melanomës nuk është përcaktuar saktësisht, por ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) nga dielli ose solariumi rrit rrezikun. Me ekspozim të kufizuar ndaj rrezatimit UV padyshim që do ta zvogëloni atë rrezik!
Normalisht, qelizat e lëkurës formohen gjatë një procedure të kontrolluar dhe të rregullt - qelizat e reja, të shëndetshme shtyjnë ato të vjetra në sipërfaqen e lëkurës, dhe ata vdesin atje dhe herët a vonë bien. Sidoqoftë, nëse disa qeliza zhvillojnë dëmtimin e ADN-së, qelizat e reja shumohen në mënyrë të pakontrollueshme dhe përfundimisht formojnë një masë të mostrave kanceroze.
Çfarë nuk është e qartë është ajo që shkakton dëmtimin e ADN-së në qeliza dhe si çon në melanoma? Prandaj, shkaku nuk është një por një kombinim i faktorëve, përfshirë mjedisin dhe gjenetikën. 
SIMPTOMAT
Melanoma mund të ndodhë kudo në trup. Zonat më të ekspozuara ndaj diellit, siç janë shpina, krahët, këmbët dhe fytyra, janë më së shpeshti të prekur. Por kjo nuk do të thotë që ato rajone që kanë kontakt minimal me diellin janë imunë, ka raste të melanomës në pjesën e brendshme të këmbës dhe duarve ose nën thonjtë. Këto melanoma të fshehura janë më të zakonshme tek njerëzit me lëkurë të errët. 

2 ndryshime kyçe
·       Ndryshimi i nevusit ekzistues (nishan)
·       Praqitja e një rritje të re lëkurës së pigmentuar ose të pazakontë 
1 fakt kyç
Melanoma nuk fillon gjithmonë me një nishan(molë), prania e saj konfirmohet edhe te pacientët me një pamje plotësisht normale të lëkurës.
 
Si duket një nishan normal?
Foshnjat normale zakonisht kanë një ngjyrë të njëtrajtshme - e njëjtë me atë të tenit (ngjyrës së lëkurës), kafe ose të zezë, me një kufi të qartë që ndan nishanin nga lëkura. Ato janë në formë ovale ose të rrumbullakëta, më pak se 6 mm në diametër ose aq të mëdha sa maja e lapsit. Shumica e molave ndodhin në fëmijëri, dhe ato të rejat shfaqen rreth moshës 40 vjeç. Derisa të bëhen të rritur, shumica e njerëzve kanë nga 10 deri në 40 nishane. Ata mund të ndryshojnë pamjen e tyre me kalimin e viteve, dhe disa mund të zhduken.
 
Si duket një nishan i pazakontë? 
Rregulli ABCDE do t'ju ndihmojë të përcaktoni nëse nishani juaj i përket kategorisë së melanomës potencialisht malinje. Sidoqoftë, lërini fjalën e fundit te dermatologu!

 A (asymmetry) Asimetria- nëse ndani nishanin me një linjë imagjinare dhe fitoni dy gjysma të ndryshme, shkoni te mjeku.
B(borders) Kufijtë - kërkoni nishane me skaje të paqarta, të dhëmbëzuara, të çara, të papërcaktuara - kufi i paqartë midis nishanit dhe lëkurës përreth.
C(color) Ngjyra - kërkoni nishane me shumë ngjyra (të zeza, hije kafe, të kuqe, blu të errët, gri, gjurmë të së bardhës) ose nishan njëngjyrëshe, por me një ngjyrë të shpërndarë në mënyrë të pabarabartë.
D (diameter) Diametri- nëse nishani është më i madhe se 6 mm, shkoni për konsultim.
E (evolution) Evolucioni - çdo ndryshim i ngjyrës, formës, madhësisë, e shoqëruar me kruarje ose gjakderdhje duhet të merret seriozisht.
 
Kur të shkoni te mjeku?
Sapo vëreni ndonjë ndryshim ose diçka që ju duket e pazakontë! Mos kërkoni që nishani t'i ketë të gjitha ato ndryshime ABCDE, disa njolla ose nishane malinje shfaqin vetëm një ndryshim të dukshëm.
 
 
FAKTORËT E RREZIKUT
Lëkurë e lehtë  Ajo ka një sasi më të vogël të pigmentit (melaninës) që do të thotë se ka më pak mbrojtje natyrale nga rrezatimi UV. Këto përfshihen flokëkuqet, biondet dhe njerëzit me sy të ndritshëm.
Historia e djegies nga dielliNjë ose më shumë djegie nga dielli menjëherë rrit rrezikun e melanomës.
Rrezatimi +UVLlambat dhe shtretërit me solarium kombinuar me diellin jashtë janë një bombë e vërtetë kancerogjene për lëkurën.
Shumë nishaneMbi 50 nishane të zakonshëm në trup tregojnë një rrezik të rritur të melanomës. Thjesht një nishan i ndryshëm përsa i përket ngjyrës, diametrit, formës, nënkupton rrezikun nga sëmundja.
Histori familjare e melanomaNëse një i afërm i ngushtë, si prind ose fëmijë, ka pasur këtë lloj kanceri të lëkurës, atëherë ju gjithashtu keni një rrezik të rritur për ta përjetuar të njëjtën.
Imuniteti i dobëtNjerëzit me imunitet të dobësuar kanë një rrezik të rritur nga melanoma ose lloj tjetër të kancerit të lëkurës, të tillë si ata të sëmurë nga SIDA ose sëmundje të tjera imunitare. 
 
ÇFARË KËSHILLOJNË DERMATOLOGËT
Bëhu të kujdesshëm nën diell
Mos kini frikë nga dielli, ai akoma na jep jetë. Por, thitheni diellin me kujdes. Ndryshoni zakonet tuaja në mënyrë që të kënaqeni pa rrezikuar veten. Kapela, SPF dhe syzet që bllokojnë rrezet UV janë tre thelbësoret pa të cilat nuk duhet të dilni nga shtëpia.
Çdo ndryshim i lëkurës është i vlefshëm
Njerëzit shpesh nuk tronditen nga lloji themelor i kancerit të lëkurës, karcinoma themelore e qelizave, sepse besojnë se është shëruar 100% me një krem për përdorim lokal ose me procedurë të thjeshtë kirurgjikale. Problemi me këtë mendim është se njerëzit që kanë një lloj të kancerit me rrezik të ulët kanë 53% rrezik më të madh që të zhvillojnë një lloj tjetër më serioz të kancerit.
SPF nuk është vetëm për plazhë
Pak njerëz janë të vetëdijshëm se sa jemi të ekspozuar ndaj rrezeve UV - koha mesatare e incidencës e kaluar në diell është 80% e ekspozimit total që një individ do të arrijë në jetën e tij. Prandaj, është e logjikshme të aplikoni krem dielli çdo ditë, pavarësisht nëse moti është me diell, me shi apo do të qëndrojmë shkurt ose gjatë jashtë. 
Mos kurseni SPF
Kërkimet tregojnë se njerëzit aplikojnë vetëm 1/3 deri në 1/2 të sasisë që duhet të aplikojnë për ta fituar nivelin e mbrojtjes të treguar në shishen e pakos. Që do të thotë nëse vendosni SPF 50, me siguri nuk fitoni as SPF 25. Për një trup të rritur mesatar, mjafton një gotë krem kundër diellit, por nëse shkoni në plazh. Është mirë që faktorin mbrojtës ta kombinojmë me antioksidantë - lexoni në f. 20
Reagoni në nishanin e parë
Nëse nishanat ndryshojnë në çfarëdo mënyre, madhësia, forma, ngjyra, reagoni! Kushtojini vëmendje simptomave të tilla si kruarja dhe butësia. 
Mos harroni buzët tuaja
Lëkura e hollë në buzë ka mungesë të melaninës, mbrojtës natyror i diellit, duke i bërë ata dyfish më të ndjeshme. Vetëm 37% e njerëzve mbrojnë buzët me SPF ndërsa janë në plazh! Meshkujt janë veçanërisht të prirur ndaj kancerit të buzëve, por pavarësisht nga gjinia, buza e poshtme ka 12 herë më shumë gjasa të preket sepse merr më shumë diell. 

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin