Потребни состојки:
·      3 банани 
·      ½ шолја путер од кикирики
·      150 гр темна чоколада
·      1 супена лажица кокосово масло

Подготовка:
Исечкајте ги бананите на тркалца. Ставете путер меѓу 2 тркалца. Ваквите сендвичиња наредете ги во плех и ставете ги во замрзнувач околу 1 час. Искршете ја чоколадата на коцки и стопете ја заедно со кокосовото масло. Секој банана залак боцнете го со чепкалка и потопете го во чоколадата. Вратете ги залците во замрзнувачот уште 1 час. 
Потребни состојки:
·      1 туна конзерва
·      1 авокадо
·      1 морков
·      2стапчиња целер 
·      1 средно голем кромид
·      2 кафени лажици сенф (дижон)
·      1 супена лажица сок од лимон
·      ½ кафена лажица лук во прав
·      сол и црн пипер
·      4 интегрални тортиљи 
·      4 листови марула
·      5-6 шери домати

Подготовка: 
Во длабок сад ставете ја туната и авокадото сечкано на коцки и гмечете ги додека да добиете хомогена смеса. Изрендајте го морковот, а целерот и кромидот ситно исечкајте ги и додадете ги во смесата. Додадете сок од лимон, лук во прав, сенф и зачинете со сол и црн пипер. Мешајте додека да се соединат состојките. Врз една тортиља, ставете лист марула, а врз него ставете 2 супени лажици од филот. Распоредете ја смесата на средина, а озгора ставете сечкани шери домати. Замотајте ја тортиљата и стоплете ја во рерна. 
Потребни состојки:
·      500 г ракчиња 
·      1 помала марула
·      4-5 кришки интегрален леб 
·      мешан сув зеленчук 
·      2 супени лажици маслиново масло
·      ½ авокадо
·      пармезан

Состојки за дресинг:
·      1 поголемо јајце
·      2 кафени лажици сенф
·      3 филети риба сардела
·      2 чешни лук
·      200 мл маслиново масло
·      ½ цеден лимон
·      сол и бибер

Состојки за маринада: 
·      2 столчени чешни лук
·      рендана кора од 1 лимон
·      сол и бибер 

Подготовка:
Изблендирајте ги состојките за дресингот. Исечкајте ги кришките леб на коцки, пропрскајте ги со 2 супени лажици маслиново масло и зачинете ги со мешан сув зеленчук. Пропржете ги на рингла околу 5 минути. Во длабок сад, ставете ги ракчињата заедно со состојките за маринада и оставете ги да отстојат 5 минути. Пржете ги на маслиново масло по 2 минути од двете страни. Исечкајте ја марулата и ставете ја во длабок сад, сосем малку посолете. Сипете половина од дресингот и промешајте. Озгора наредете ги кубетите, ракчињата и авокадото тенко исечкано. Повторно прелијте со дресинг и наредете листови пармезан. 
Потребни состојки:
·      2 помали банани
·      прстофат прашок за печиво
·      ½ кафена лажица екстракт од ванила
·      2 јајца
·      100 гр овесни снегулки
·      200 мл обичен или грчки јогурт 
·      3 кафени лажици мед
·      малини или друго овошје по желба

Подготовка: 
Сѐ што треба да направите е да ги ставите состојките во блендер. Откако ќе добиете изедначена и фина текстура, ставете малини или кое било друго зрнесто овошје. Нежно промешајте за да не го згмечите овошјето. Смесата сипете ја во калап за мафини. Печете на 200 степени околу 15 минути. 
 
Потребни состојки:
·      2 парчиња пилешки гради
·      50 гр бадеми
·      200 мл неутрална павлака
·      лук во прав
·      мускатно оревче во прав
·      сол
·      црн пипер
·      маслиново масло

Подготовка:
Зачинете ги пилешките гради со сол и бибер од двете страни, сосем малку пропрскајте ги со маслиново масло и печете ги во рерна. Измелете ги бадемите или здробете ги со тегла. Пржете ги на тефлонско тавче премачкано со маслиново масло. Штом бадемот ќе зарумени, посолете и зачинете со лук и мускатно оревче во прав. Сипете ја павлаката и оставете смесата да се згусне. Исечкајте го  стекот на покрупни парчиња, а озгора прелијте го со сосот. Рецептот е подеднакво вкусен и со печени и солени бадеми.
Потребни состојки:
·       300 г сладок компир
·       100 г телешко месо
·       сол и црн пипер
·       ½ супена лажица кокосово масло 
·       1 чешне лук
·       25 г семки од тиква
·       свежо сечкан магдонос
·       прстофат црвен пипер 

Подготовка: 
Исечкајте го слаткиот компир на коцки и ставете го да се вари. Му треба многу малку време, затоа внимавајте да не го преварите. Во меѓувреме, зачинете го месото (телешка шницла по можност) со сол и црн пипер и ставете го да се пржи на кокосово масло. Во тавчето ставете го и лукот за убав мирис. Штом месото е готово, оставете го да се одмори, а потоа исечкајте го на ленти. Лентите месо наредете ги врз коцките сладок компир, а озгора расфрлете ги семките од тиква, магдоносот и зачинете со црвен пипер.  
Потребни состојки:
·       прстофат кумин
·       прстофат црн пипер
·       кора од ½ лимон
·       2-3 супени лажици ситно сечкан свеж власец
·       1 супена лажица маслиново масло
·       110 г пилешки гради 
·       4г леќа
·       25 г рукола
·       10 г босилек 
·       10 г лешници
·       2 кафени лажици сок од лимон
·       1 кафена лажица сечкан лук
·       50 г радикио салата

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте ги зачините со кората од лимон, власецот и малку маслиново масло. Со оваа смеса прелијте ги пилешките гради и ставете ги да се печат. Во меѓувреме,ставете ја леќата да се вари, штом е готова исцедете ја и исплакнете ја со студена вода. За пестото: одвојте 15 г од руколата, додадете ги босилекот, лешниците, сокот од лимон, лукот и блендирајте ги состојките со маслиновото масло. Ставете вода ако смесата е многу густа. Исечкајте ја радикио салатата и промешајте ја со остатокот од руколата и леќата. Ставете го стекот врз салатата, а врз него прелијте го дресингот. 
Потребни состојки:
·       90 г мисиркин стек
·       2 тркалца домат
·       3 тркалца црвен кромид
·       40 г авокадо
·       2 парчиња ‘ржан леб 
·       1 супена лажица сенф (Дижон)

Подготовка:
Стоплете ги лепчињата на тостер и премачкајте ги со сенф. Наредете го мисиркиното месо на едното лепче, откако претходно ќе го посолите и ќе го испечете на скара. Кога сте во брзање, место свежо мисиркино месо можете да ставите мисиркина шунка. Врз месото наредете го авокадото, па доматот и на крај тркалцата кромид. Уживајте во овој брз, но здрав оброк. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.