Сподели со пријателите

Полнети модри патлиџани

Потребни состојки
2 модри патлиџани
2 парчиња пилешко месо
400 мл сос од домати
50 г рендан кашкавал
100мл павлака за готвење
1 кромид
лук, маслиново масло, сол и бибер
 
Подготовка
Патлиџаните исечете ги на половина и извадете ја внатрешноста. На тава со маслиново масло ставете ги кромидот и лукот и малку пропржете ги, па додадете го пилешкото месо (исечкано на коцки) и внатрешноста од модрите патлиџани. Нека се готват 10 минути. На крај додадете го сосот од домати и павлаката, и нека се готви уште неколку минути. Наполнете ги патлиџаните со месото и одозгора ставете го ренданиот кашкавал. Нека се пече во загреана рерна 30 минути.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.