Сподели со пријателите

Колач со кајсии

Состојки
5 јајца
320 г брашно
180 г шеќер во прав
180 г стопен путер
70 г кисело млеко
1 пециво
20 кајсии
 
За крамбл
200 г брашно
150 г путер
150 г шеќер
80 г бадеми мелени
 
Подготовка
Изматете ги јајцата и додавајте го шеќерот полека, додадете гипутерот и киселото млеко, измешајте убавои додадете гибрашнотои пецивото. Ставете ја смесата во тава. Кајсиите исчистете ги и исечете ги на четвртини. За да го подготвите крамблот, измешајте гибрашното, изренданиот путер, шеќерот и бадемите. Врз смесата наредете ги кајсиите и на крај ставете го крамблот одозгора. Печете 35 минути на 180 степени. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.