Сподели со пријателите

Салата со смокви

Состојки:
8 зрели смокви 
120 г ементал или кравји кашкавал
120 г млад спанаќ, или зелена салата ситно сечкана, рукола
1 лажица мед, маслиново масло и оцет
сол, бибер, магдонос
 
Смоквите исечете ги на половина. Во тава со масло, ставете ги смоквите и додадете го медот. Смоквите оставете ги 3-4 минути да се карамелизираат. Салатата измијте ја и ставете ја во сад, измешајте со масло, оцет и зачинете. Одозгора ставете ги смоквите и кашкавалот сечен на тенки ленти.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.