Сподели со пријателите

Колач од тиква

Состојки:

- 70 г путер
- 80 г шеќер
- 3 јајца
- 150 г брашно
- 50 г брашно од костен
- 1 лажичка сода бикарбона
- 1 лажичка цимет
- сок од 1/2 портокал 
- 150 г рендана тиква 
- 150 г мешани ореви, бадеми, лешници ситно сечкани
- по желба суво грозје, брусница
 
Подготовка:
Со миксер измешајте ги убаво путерот и шеќерот. Додадете ги јајцата, сокот од портокал, па потоа полека ставете го брашното и содата. Смесата треба да биде хомогена. На крај додадете ги јатките, сувото овошје по желба и тиквата. Ставете во сад за печење и печете на 160 степени околу 45 минути. На крај кога ќе се излади можете да посипете со шеќер во прав.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.