Сподели со пријателите

Полнет целер

Потребни состојки:

4 корени целер
300 гр. мелено јунешко месо
1 јајце
1 чаша павлака
100 гр. кашкавал
масло, сол, зачин

Подготовка:
Целерот се чисти и се вари во солена вода. Се цеди и се длаби средината. Меленото месо се пржи, па се додаваат зачинот, ренданиот кашкавал и јајцето. Со смесата се полни целерот, се прелива со павлака и се запечува во рерна околу 30 минути, на 180 степени. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.