Сподели со пријателите

Домашно чоколадо

Потребни состојки:

100 гр. какао
50 гр. путер
50 мл млеко
2 лажички мед или шеќер

Подготовка:
Млекото се загрева и додека е уште на топлата рингла се додава путерот, со постојано мешање. Се тргна од шпоретот и кога смесата ќе се излади се додава какао. Сето тоа добро се промешува за да нема грутчиња, а потоа се додава мед или шеќер. По желба, во оваа фаза може да се додадат и лешници, бадеми или некое суво овошје во количина колку што сакате. Добиената смесша исипете ја во саканиот калап, кој потоа ќе го држите во фрижидер додека чоколадото сосема не се стегне, а тоа е околу еден час.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.