Сподели со пријателите

Царска пита


Состојки:
·       3 јајца
·       1 кесичка прашок за печиво
·       150 г сирење 
·       200 мл јогурт (една чаша)
·       200 мл масло (една чаша)
·       16 лажици брашно
·       100 г пиперки
·       100 г краставици
·       100 г маслинки 
·       100 г шунка
·       малку сол

Подготовка: 
Исечкајте ги маслинките, шунката, краставиците и пиперките на ситни коцки, а сирењето изрендајте го. Изматете ги јајцата со миксер и во изматената смеса ставете јогурт, масло, сол, прашок за печиво, а потоа и сечканите маслинки, шунка, краставици и сирење, мешајте со лажица и постепено додавајте го брашното. Ако ви е полесно, матете со миксер. Смесата истурете ја на претходно подмачкано тавче со зејтин и поросено со брашно. Печете на 200 степени околу 20 минути, додека питата не порумени. 
 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.