Сподели со пријателите

ЕНЕРГЕТСКИ ПЛОЧКИ СО УРМИ

Потребни состојки:
·       300 гр урми
·       50 гр сусам
·       45 гр еспандирани житни снегулки
·       3 лажици медотаан 
·       2 лажици путер
·       55 гр црна чоколада
·       150 гр кикирики
·       ½ кафено лажиче ѓумбир во прав
·       прстофат мелено каранфилче 

Подготовка:
Ситно исечкајте ги урмите. Сусамот потпечете го да добие златна боја. Медотаанот, путерот и чоколадата топете ги на тивок оган или уште подобро на пареа додека да се соединат. Ситно исечкајте ги и кикириките, можете да користите и апарат за сечкање или згмечете ги со тегла. Во длабок сад сипете ги сувите состојки и убаво измешајте, прелијте ги со растопените состојки, не заборавајте на зачините и мешајте додека да добиете компактна смеса. Смесата распоредете ја во калап или плех и убаво израмнете ја. Почекајте да се стегне па исечете ги плочките.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.