Сподели со пријателите

САЛАТА ОД ИНТЕГРАЛЕН ОРИЗ СО АВОКАДО, РОТКВИЧКИ И ЃУМБИР

Потребни состојки:
·       150 гр интегрален ориз (кратко зрно)
·       5 см свеж ѓумбир
·       4-5 ротквички 
·       1 ½ лажица соја сос
·       1 лажица јаболков оцет
·       4 лажици мешавина од сусам, сончоглед и семки од тиква
·       3-4 лажици свеж коријандер или магдонос
·       1 авокадо

Подготовка:
Варете го оризот во 250 мл вода поклопен и на тивко околу 30 мин. Излупениот ѓумбир исечкајте го на тенки листови. Во длабок сад ставете го оризот, додадете соја сос и оцет и промешајте. Додадете ги лентите ѓумбир, ротквичките сечкани на тенки кругови, семките и ситно сечканиот коријандер или магдонос и сѐ убаво промешајте. На крај, врз салатата наредете го авокадото сечкано на кришки.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.