Сподели со пријателите

БЕЛО КАФЕ ОД КУРКУМА

Потребни состојки:
1 лажица куркума во прав
120 мл вода
2-3 кафени лажици ситно сечкан ѓумбир
350 мл оризово млеко
малку јаворов сируп
1 кафена лажица екстра девствено кокосово масло
 
Подготовка: 
Во огноотпорен сад, промешајте ги куркумата, водата и ѓумбирот и гответе ги на тивок оган сѐ додека не добиете кашеста смеса. Сипете ги млекото, претходно оладената паста од куркума, јаворовиот сируп, маслото, и зачинете со цимет. Варете го состојките на тивок оган непрекинато мешајќи околу 2 минути. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.