Сподели со пријателите

Туна салата со авокадо

Потребни состојки:
1 авокадо
1 туна конзерва
2 супени лажици маслиново масло
2 супени лажици лимонов сок
3 млади кромитчиња 
50 г сечкан магдонос
сол и црн пипер

Подготовка:
Пресечете го авокадото на половина, излупете го и исечкајте го на ситни коцки. Исцедете ја туната од маслото во кое стоеше и ставете ја во длабока чинија за салата. Додајте го авокадото и ситно сечканото младо кромитче. Озгора сипете маслиново масло, лимонов сок и зачинете со сол и црн пипер. Мешајте ја салатата со раце, за авокадото да омекне и да ги впие течностите. За побогат вкус можете да додадете варена пченка и маслинки. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.