Сподели со пријателите

Палачинки со урда

 Потребни состојки:
2 големи лажици нискомасна и несолена урда
1 јајце
3 капки екстракт од ванила
1 лажица мед
1 лажица полнозрнесто брашно
Состојки озгора:
1 лажица грчки јогурт, мед и замрзнати боровинки

Подготовка: 
Ставете ја урдата во длабока чинија, додадете го јајцето и убаво мешајте да се соединат. Истурете го брашното, ванилата и медот и со жица за матење постигнете компактна смеса. Загрејте тефлонска тава и пржете ги палачинките (околу 2 лажици од смесата за 1 палачинка) околу 3 минути додека дното не порумени. Свртете ја палачинката и пржете ја уште 2 минути. Комбинирајте ги палачинките со нашиот предлог состојки или вклучете нови. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.