Сподели со пријателите

Лосос со манго салата

Потребни состојки:
1 црвена пиперка
1 помала главица кромид
1 манго
10-15 гранчиња свежо нане
сок од 1 зелен лимон
сол, црн пипер
2 филети свеж лосос 
 
Подготовка:
Насолете ги филетите лосос со крупна сол и ставете ги да се печат во рерна или, уште поубаво, гответе ги на скара. Пиперката, кромидот и мангото исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во длабок сад. Озгора, поросете со ситно сечкани ливчиња свежо нане (или магдонос), сол и прелијте ги состојките со лимоновиот сок – убаво промешајте ги. Ваквиот прилог оди одлично во комбинација со која било риба или пилешко месо. Ако сте во брзање, можете да вклучите и чаден лосос. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.