Сподели со пријателите

Песто салата со пилешко

Потребни состојки:
·       прстофат кумин
·       прстофат црн пипер
·       кора од ½ лимон
·       2-3 супени лажици ситно сечкан свеж власец
·       1 супена лажица маслиново масло
·       110 г пилешки гради 
·       4г леќа
·       25 г рукола
·       10 г босилек 
·       10 г лешници
·       2 кафени лажици сок од лимон
·       1 кафена лажица сечкан лук
·       50 г радикио салата

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте ги зачините со кората од лимон, власецот и малку маслиново масло. Со оваа смеса прелијте ги пилешките гради и ставете ги да се печат. Во меѓувреме,ставете ја леќата да се вари, штом е готова исцедете ја и исплакнете ја со студена вода. За пестото: одвојте 15 г од руколата, додадете ги босилекот, лешниците, сокот од лимон, лукот и блендирајте ги состојките со маслиновото масло. Ставете вода ако смесата е многу густа. Исечкајте ја радикио салатата и промешајте ја со остатокот од руколата и леќата. Ставете го стекот врз салатата, а врз него прелијте го дресингот. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.