Сподели со пријателите

Телешко со сладок компир

Потребни состојки:
·       300 г сладок компир
·       100 г телешко месо
·       сол и црн пипер
·       ½ супена лажица кокосово масло 
·       1 чешне лук
·       25 г семки од тиква
·       свежо сечкан магдонос
·       прстофат црвен пипер 

Подготовка: 
Исечкајте го слаткиот компир на коцки и ставете го да се вари. Му треба многу малку време, затоа внимавајте да не го преварите. Во меѓувреме, зачинете го месото (телешка шницла по можност) со сол и црн пипер и ставете го да се пржи на кокосово масло. Во тавчето ставете го и лукот за убав мирис. Штом месото е готово, оставете го да се одмори, а потоа исечкајте го на ленти. Лентите месо наредете ги врз коцките сладок компир, а озгора расфрлете ги семките од тиква, магдоносот и зачинете со црвен пипер.  

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.