SYSTANE®ULTRA

SYSTANE®ULTRA– лубрикантни капки за очи

Долготрајни, со високи перформанси

SYSTANE®ULTRA лубрикантните капки за очи се клинички докажани дека овозможуваат продолжена заштита и високи перформанси во отстранување на симптоми на суво око.

Што ги прави SYSTANE®ULTRA толку добри:

  • Продолжена заштита за олеснување на симптомите коja трае.
  • Им помага на очите да бидат подмачкани и освежени.
  • Високи перформанси во отстранување на симптоми на суво око.
  • 76% од пациентите изјавиле дека може да гледаат ТВ или да користат компјутер подолго и поудобно.

Обновувачка Формула

SYSTANE®BALANCE

Лубрикантни капки за очи, кои даваат поддршка и го обновуваат деликатниот липиден слој на вашите очи, надополнувајќи ја есенцијалната влажност на очите. Оваа клинички-силна интензивна терапија обезбедува трајно олеснување на умерени до сериозни симптоми на суво око. Достапно во шишиња од 10 мл за дома или во движење.

Што  ги прави Systane Balance одлични:

Пациентите користеле 24% помалку капки на ден со употреба на SYSTANE®BALANCE  лубрикантните капки за очи во тек на 28 дена.
*Прекинете со употреба и консултирајте се со доктор ако состојбата се влоши или не се менува повеќе од 72 часа.

Оние што ја знаат и надвор од малите екрани, ќе ви потврдат дека Елена и приватно е подеднакво харизматична, позитивна и скромна. Отворена за разговор со секого на која било тема... Да, етерот изгуби многу и Елена веќе им недостасува на гледачите кои милуваа со неа да го стартуваат денот. Не ни откри каде ќе ја продолжи својата кариера, но ни дозволи да ѕирнеме во нејзиното секојдневие, сподели со нас многу убави совети за справување со Ковид-19 кризата, а со восхит зборуваше и за нејзината улога како мајка. 
 
Неизбежно е да ве прашам, како успевате да ги менаџирате своите обврски (на работа и дома) покрај непосакуваниот гостин наречен Ковид-19? Што ви беше најголем предизвик изминатиов период?
Искрено,бев многу исплашена од целата состојба со Ковид-19 и сѐ уште сум, но некако полека се учиме да живееме со овој вирус. Никој не очекуваше ваков исход и ваква состојба која комплетно ќе ни го измени животот. Со оглед на тоа дека имам 7-годишно дете, но имам и возрасни родители, претпазливоста е уште поголема и бара многу труд. На почетокот, работев претежно од дома, но кога почнавме да се навикнуваме на „новата нормала“ се вратив и на работа, се разбира, почитувајќи ги сите правила и прописи. Но, некогаш и тоа не е доволно за да се чувствуваш сигурно и опуштено. Напротив, цело време си стегнат, мијам раце на 16 секунди и се однесувам претпазливо. Не е лесно да се менаџира животот дома и на работа. Но, имаме ли друг избор? Засега мора да е така и да се надеваме дека што побрзо ќе помине ова чудо што нѐ снајде.
 

„Не сум завидлива и не барам многу. Биди свој, но остави ме да бидам своја. Тука ми се крие и креативноста и уникатноста.“


Дали има некоја позитивна лекција или промена што ја заработивте благодарение на неприродната ситуација во која се најдовте заедно со остатокот од светот?
Апсолутно! Сфаќате дека не сте семоќни, дека мора да се спушти топката и длабоко да дишете. Детето, фамилијата, мирот и спокојот отсекогаш биле мој приоритет, но сега е неизбежно да се мултиплицираат. Иако не секогаш е така лесно со оглед на бројките на заразени, починати и воопшто притисокот што сите ние го живееме од ден за ден. Сплотеност, љубов, поддршка, психичка стабилност и душевен мир се мојата цел за овој исклучително тежок период,колку и да изгледа тешко да се постигнат.
 
Честопати знаете да изразите револт на социјалните медиуми при актуелни настани како оваа со вирусот, а се поврзани со неправди и некоректности. Дали поради тоа ви се раѓаат идеи да си заминете оттука или останувате да се борите за подобро утре? Каква иднина посакувате и кроите за себе и за своето дете?
По природа сум бунтовник. Борец за правда и вистина. Сакам да сме сите како луѓе посвесни и поодговорни, посебно во една ваква непредвидлива состојба. Не можам да сфатам како баш сега треба да се организираат свадби, веселби, крштевки, а знаеме што значи тоа во однос на заразата со Ковид. Знам колку на сите ни недостасуваат и дружби и веселби, кафиња со пријателите и концерти и забави, но не е сега времето. Да почекаме и сите да излеземе како победници во борбата со овој непредвидлив и опасен непријател. Ова воедно го кажувам како апел до сите. Прости се правилата: држи растојание, носи маска и миј раце. Не е толку тешко, а се заштитуваме и себеси и сите околу нас. Што се однесува до заминување од оваа држава, не дека не сум помислила, но ја сакам Македонија со сето срце и сакам да придонесам за наше подобро утре на ова парче земја. Така што, засега сум тука, а натаму Господ знае.


„Иако сум свесна за сите мои недостатоци кои си ги носат годините, сепак сакам достоинствено и природно да стареам. Па на моето лице и тело е сиот мој живот. И тага и среќа, и болка и радост... и нека ги таму.“
 

Како млада мајка, верувам, честопати сте растргнати помеѓу традицоналниот начин на воспитување на кој и самата сте производ и кој несомнено се покажал за одличен, но и новите околности кои од старт подразбираат дете со револуционерен напредок во мозокот. Како се снаоѓате во ваквата атмосфера како родител? При кои начела се водите при воспитување на вашето дете? Горда ли сте со постигнатото досега?
Кога го гледам син ми Дион, сфаќам дека мојот живот има смисла. Кога ми е потребно чудо, погледнувам во неговите очи и сфаќам дека веќе тоа сум го направила. Тоа дете е посебно. Во секоја смисла на зборот. Се радувам на секој негов успех, на секоја негова насмевка. Искрено, мајка сум која делумно го почитува и применува и традиционално воспитување, но и новите предизвици со кои се соочуваме. Благодарение на електронските уреди, но и природниот капацитет за јазици, Дион веќе перфектно зборува три јазици. Значи не е ни билингвален, туку трилингвален. Музиката и песните ги бираме и пееме заедно и е исклучително талентиран. Верувам дека таа жичка му е од мене. Така што, да сумирам, засега сум задоволна од тоа како го воспитувам мојот син, а и како тој реагира и се однесува. Заврши прво одделение, за жал на многу поразличен начин од она на што сме навикнати. И ако нешто сакам, тоа е да се изнајде начин како дечињата понатаму да продолжат со школување и настава, а притоа да бидат присутни во школските клупи. Ама тоа е само моја, а верувам и на секој родител, пуста желба. 
 
Направивте една голема пауза од ТВ, а вашето враќање донесе свежина и воедно ги поткрена стандардите за тоа како треба да изгледа една емисија, сеедно дали била утринска или не. Дали можеме да очекуваме нешто ново на повидок или ја насочувате кариерата во нов правец?
„Утринска на Телма“ беше невидено успешен проект со одлична екипа ентузијасти кои направија бум на екраните. Жал ми е за одлуката да се прекине истата, но продолжуваме понатаму. Од пред 4 месеци излегов од телевизиските води и работам нешто сосема друго, кое да признаам ми е невиден предизвик. За што станува збор ќе откријам во некоја следна прилика. 
 

„Кога го гледам син ми Дион, сфаќам дека мојот живот има смисла. Кога ми е потребно чудо, погледнувам во неговите очи и сфаќам дека веќе тоа сум го направила.“
 


Покрај природната харизма и пријатниот глас, несомнено сте убава и во топ форма, а посебно за вас е тоа што сте исклучително природна. На кој начин водите сметка за своето тело и изглед? Дали би се боцкале за убавина ако почувствувате потреба? Можно ли е да ве видиме некогаш со пополнети усни?
Ви благодарам на убавите зборови, навистина ми значат. Пред состојбата со Коронавирусот спортував и се обидував барем 2-3 пати неделно да ја потрошам енергијата некаде. Сега, за жал, не го правам тоа, но секој слободен миг го користам за прошетки, за пешачење и за возење велосипед. Што се однесува до боцкањето и пластиката, едноставно не ја почитувам, а со тоа и не ја практикувам. Иако сум свесна за сите мои недостатоци кои си ги носат годините, сепак сакам достоинствено и природно да стареам. Па на моето лице и тело е сиот мој живот. И тага и среќа, и болка и радост... и нека ги таму. Почитувам масажи, маски за лице, дневна и ноќна нега на кожата, но не и боцкање. 
 
Колку успевате да се храните здраво? Дали имате некој свој режим на исхрана? Готвите ли?
Никогаш посебно не сум внимавала на храната, но сакам многу зеленчук, за жал не толку овошје. Посебни ритуали немам, но сакам да ми е полн фрижидерот и во моментот да се мотивирам што да се јаде. Инаку, една од добрите страни на карантинот е што ме научи повеќе да експериментирам со храната и да готвам повеќе од вообичаено. Дион е секогаш тука да ми помогне околу храната и готвењето. 
 
Дали консумирате природни препарати и суплементи? 
Се трудам главно на природен начин да го зајакнам имунитетот и мојот и на син ми, но не се оставам без витамин Ц (1.000 мг), магнезиум и Б комплекс. Ацерола за син ми и сега во овој период некои минерали и витамини за зајакнување на имунитетот.
 
Како стоите со спортувањето?
Во моментов не спортувам, но сум многу подвижна. Возам велосипед секогаш кога можам, се качувам на Водно, пешачам. Одам во викендицата во Пехчево, а таму е вистинско уживање. Сред борова шума со сите благодети од природата. Знам да си го наречам – мојот рај.
 
На ТВ оставате чувство дека сте позитивна личност која лесно се смее. Дали тоа е така и во реалниот живот? Што најлесно може да ве насмее? 
Позитивноста е нешто што секој си го носи во душата. Не можеш да глумиш среќа и радост. Јас сум таков човек. Сакам да се радувам на своите, но и на туѓите успеси. Не сум завидлива и не барам многу. Биди свој, но остави ме да бидам своја. Тука ми се крие и креативноста и уникатноста. Се смеам со син ми, се смеам на убавите утра започнати со музика и шолја кафе. Се смеам и радувам на добро завршена работа. Се смеам и радувам најмногу на: „Мамо, те сакам најмногу на целиот свет!“
 

„Сакам да сме сите како луѓе посвесни и поодговорни, посебно во една ваква непредвидлива состојба. Прости се правилата: држи растојание, носи маска и миј раце. Не е толку тешко, а се заштитуваме и себеси и сите околу нас.“


Која е вашата формула за добро здравје и ведар дух што би ја споделиле со читателите? 
Колку и да изгледа невозможно во овој момент, обидете се да ја негувате душата. Со разговор со вашите блиски, со гласна музика, со долги телефонски разговори со вашите пријатели. Најдете начин како да си помогнете во една ваква, за сите, тешка и непредвидлива состојба. На сите ни треба поддршка. При тоа, хранете се здраво и по можност движете се или спортувајте. 
 
Го оставате ли некогаш телефонот на silent? На кој начин се исклучувате од сѐ?
Првично нешто што правам е да не се вклучам на социјалните мрежи, бидејќи многу трошат енергија. Има толку негативност и омраза што е навистина страшно. А потоа, се разбира, ако имам можност и комплетно го заборавам телефонот и не сум достапна.


„Колку и да изгледа невозможно во овој момент, обидете се да ја негувате душата. Со разговор со вашите блиски, со гласна музика, со долги телефонски разговори со вашите пријатели.“

Луѓето кои редовно извршуваат домашни обврски, успеале да ги намалат депресивните денови за 12%. 

Нечистиот и неуреден дом не носи просперитет, бидејќи неубавата глетка, правта и непроветрените простории не само што влијаат на здравјето, туку и на психата. 
 
Кога се чувствувате НЕРВОЗНО
Лекот е: ДЛАБИНСКО ЧИСТЕЊЕ 
„Ако некоја ситуација ве иритира, фрлете се на рибање подови, када, рерна. Гледањето во блескавиот ефект делува смирувачки и поттикнува чувство на рамнодушност“, тврди Мелиса Мејкер, автор на „Clean My Space“.Плус, рибањето несомнено резултира со лачење ендорфин.
Олеснете си: НАБАВЕТЕ СООДВЕТНИ ПРОИЗВОДИ
За тврдокорните дамки ви требаат агресивни формули, можеби нешто на база на цитрусна киселина или екстракт од брезова кора кои се темелни, а, сепак, нема да ви ги уништат дланките. Тврдоглавата дамка може уште толку да ве направи нервозни, затоа погрижете се да ја победите.
Применете: КРИВУЛЕСТИ ПОТЕЗИ
Најчесто рибаме правејќи кружни движења, а така, нечистотијата од една точка ја враќаме назад на чистата точка. Затоа рибајте со цик-цак потег или кривулести потези, небаре пишувате латинично „S“. 
 
Кога се чувствувате АНКСИОЗНО
Лекот е: РЕОРГАНИЗАЦИЈА
Хаосот дома поттикнува стрес поради неможноста да го најдете брзо она што ви треба, од друга страна, глетката премногу го стимулира мозокот кој се обидува да го процесира шаренилото. Со воведување ред во домот, ќе воведете и ред во главата, сортирајќи ги мислите и ослободувајќи се од непотребните.
Олеснете си: ПРИФАТЕТЕ ГО НЕРЕДОТ 
Некои работи едноставно се создадени да бидат хаотични, како фиоката во кујна во која трупате сѐ и сешто. Не трудете се тука да правите ред, бидејќи ќе потфрлите. Договорете се со себе и со другите во домот, дека таа фиока е дом за сите предмети кои немаат свој.
Применете: АМАТЕРСКИ ПЛАН
Ако ви тргне работата, голема е веројатноста да станете перфекционисти. Вашиот дом не е аптека!Од вас се бара ред кој ќе ви овозможи непречено функционирање. Ако фармерките спружени на стол (спремни за наредниот ден) ви создаваат несоница, бидејќи не спијат во плакар, тогаш сте претерале. 
 
Кога се чувствувате ИЗГУБЕНО
Преземете: ЧИСТКА! 
„Креирањето физички простор делува трансформирачки“, вели Гречен Рубин,автор на „Outer Order, Inner Calm“. „Ослободувањето од предметите кои повеќе не ви користат, ќе ве преплави со чувство на леснотија. Освежениот дом ќе ви даде елан за нов почеток.“
Олеснете си: ЗАКЛУЧЕТЕ КАКОВ СОБИРАЧ СТЕ
Дали нередот во домот е резултат на вашата спремност за во иднина – чувате кутија со копчиња? Или сте заробени во минатото – го чувате фустанот од матура? Замислете реална ситуација во која навистина имате потреба од овие нешта, ако шансите се 50% или помалку, прогласете ги за непотребни.
Применете: 3 ПАТИ ПОМИСЛИ, ЕДНАШ ФРЛИ
Не е чудно ако ви е тешко да се ослободите од нештата, можеби проблемот лежи во несигурноста дали некогаш ќе ви притребаат. Ако мислата „За што ми е ова?“ ја помислите трипати за одредена работа, тогаш време е за збогување. 
 

 
„Темните дамки и брчките се појавуваат постепено низ годините“, вели њујоршкиот дерматолот Џошуа Зејкнер. „Нереално е да очекувате дека ќе исчезнат по неколку нанесувања крем“. Вашето најголемо оружје во битката со убавината е трпението и, за среќа, тоа нема да ве чини ни денар.
 
Третмани против брчки– резултати по 3 месеци
Состојките кои се во функција да ја хидратираат кожата, како хијалуронската киселина, може привремено да ја пополнат, но за долгорочни резултати од ретинол, неопходни се неколку месеци. Ретинолот ги поттикнува рецепторите во кожата да продуцираат повеќе колаген кој ќе ги пополни фините линии и брчките. „За да се создаде доволно колаген кој ќе донесе видливи резултати, треба време“, вели доктор Зејкнер.  
 
Третмани против акни – резултати по 3 месеци
Најдобар начин да се изборите против акните е кремот кој се нанесува по цело лице, а не директно на нив. На пример, бензоил пероксидот има антибактериски и антивоспалителни својства, а може да се нанесува по цела кожа. Иако акните ќе изгледаат подобро по неколку дена, студиите покажуваат дека кожата продолжува да се регенерира наредните 12 недели. „Неопходно е да продолжите да ги користите производите и откако лицето ќе се исчисти, со цел да спречите одново појавување на акните“, објаснува доктор Зејкнер.
 
Третмани против темни дамки – резултати по 1 месец
Кожните избелувачи како витаминот Ц или сојата во поновите производи, делуваат така што спречуваат формирање на нови пигменти. Едноставно, мора да почекате кожата по природен пат да се ослободи од клетките на површината кои веќе имаат пигмент во себе. За ваков пресврт неопходни се 30 дена. 
 
Запомнете: трката за блескава кожа е маратон, а не спринт!
Дали сте среќни? На истово прашање потврдно одговориле само 33 проценти од луѓето, според една неодамнешна глобална анкета. Хм, доста иронично ако ги земеме предвид социјалните медиуми кои се преплавени со мигови на среќа. Очигледно сме опседнати со емоцијата, а за тоа говори и зголемената продажба на книгите за самопомош за 14% во однос на другите жанрови. Прашањето е колку знаеме да ја препознаеме и да уживаме во вистинската среќа? 
Константната фиксација на позитивни вибрации всушност нѐ оддалечува од целта. Во денешно време, како да стана забрането да се биде тажен. Но, за да бидете вистински среќни, неопходно е да направите место и за болката. Среќата не е состојба која вечно трае, ако поскоро го сфатите тоа, помалку ќе се споредувате со другите и ќе се поштедите од разочарувања на дневна база.
Па, како изгледа вистинската среќа, како побрзо да дојдете до неа и да ја уживате во големи количества? Одговорот е многу поедноставен отколку што мислите, а секој од вас веќе ги поседува магичните состојки.
 
Трошете ја среќата
Ако ги прашаме луѓето што би правеле со голема сума освоени пари, повеќето ќе одговорат дека би заминале на некоја егзотична дестинација или би си купиле скапи чевли – за повеќето, изборот би бил нешто материјално. Но, материјалните добра носат краткотрајна среќа, за долгорочен среќен живот, на пример, потребно е повеќе време за себе.

ВРЕМЕ - Платете некому да ја заврши обврската што ја мразите, а времето што ќе ви остане искористете го за да се видите со пријателите или да си читате книга. Сите посакуваме повеќе време и повеќе пари, а еден од триковите за среќа лежи во правилното балансирање на овие две. Кој од нас би му платил на детето на соседите да го искоси тревникот? Никој, бидејќи сме уверени дека тоа го има само на филм. Од друга страна, среќата ја поврзуваме со постигнување на целите и обврските иако за таа да настапи неопходно е да отфрлиме некои обврски од нашиот живот. 

ИСКУСТВА - Кариерата ни стана ултимативен статусен симбол – работиме колку што е можно повеќе и колку што е можно подолго, целејќи кон онаа недефинирана доба во којашто ќе уживаме, ќе патуваме или конечно ќе се посветиме на нашето хоби. Парите ги доживуваме како ограничувачки ресурс, додека времето како неограничувачки, кога, всушност, е обратно. Но, човечкиот мозок е навиен да размислува за иднината, затоа не судете си што ви е тешко да живеете во сегашноста. Продолжете да правите планови и да сонувате, но ако за она патување во Париз потребни се уште многу години, појдете барем на дегустација на француски вина.

ДРУГИТЕ - За да бидете среќни, направете некого среќен – звучи познато, нели? Трошењето пари за други носи голема радост, вели Елизабет Дан, професорка по психологија на „Универзитетот на Британска Колумбија“ и коавтор на „Среќни пари: Наука за посреќно трошење“ („Happy Money:The Science of Happier Spending“). Идејата не е да нудите пари, туку да изнудите задоволство преку неочекуван подарок или гест. На пример, уплатете масажа за вас и за оној што одбравте да го усреќите, и појдете заедно.
 
Ситните задоволства како возење велосипед или започнување ново хоби, носат поголема доза среќа отколку подновувањето со нешто материјално. 
 
 
Размислувајте низ призма на среќата
Среќата зависи од нас и од она што ќе го искористиме или направиме во дадените услови. Не е лесно да го смените начинот на размислување, но овие две навики сигурно би го забрзале процесот на прогледување со розови очила.

ЦЕНЕТЕ ГО СТАТУСОТ (ВО МОМЕНТОТ) - „Луѓето претпоставуваат дека ќе бидат среќни штом достигнат одредено ниво – финансиски, креативно, романтично“, вели Лаури Сантос, професорка по психологија на универзитетот „Јејл“. Проблемот е тоа што појдовната точка се менува. Ќе дојдете до покачување на платата и за кусо време веќе ќе мислите на следното. „Луѓето размислуваат обратно“, вели Сантос. Среќата носи успех, а не обратно. Сменете го шаблонот изразувајќи на глас за сѐ што сте благодарни.

БИДЕТЕ РЕАЛНИ - Посакувате да сте среќни 24/7? Сега е јасно зошто не ви успева. Неубавите емоции се составен дел од животот, ако ги прифатите како нормални, полесно ќе ги пребродите. Истовремено, ќе развиете и полесно достапна слика за среќата. 
 
Негувајте ја среќата
Да претпоставиме дека сакате да одите на часови по танцување, но ако одите 5 дена во неделата цела година, најверојатно ќе ви здодеат. „Луѓето се менуваат, а со нив и активностите кои им причинувале задоволство“, вели професорката по психологија, Соња Љубомирски, која е автор и на книгата „Митови за среќа“ („The Myths of Happiness“). За да не западнете во стагнација, следете го нејзиниот план од 3 чекори:
ПРОМЕНИ - Луѓето брзо се адаптираат на константни и непроменливи услови, затоа внесувајте новитети во актуелната рутина за да ја зголемите ангажираноста. Ако милувате да готвите, наместо стандардните колачи, подгответе некој модерен рецепт како банана леб. 
ИЗНЕНАДУВАЊА - Зарем има подобро време за менување на плановите од последната минута? Спонтаноста е најефикасната алатка во арсеналот за среќа, велат истражувањата. Не велиме да ги менувате големите планови кои најверојатно некому би му го уништиле денот, туку ситници – излезете на вечера со саканите иако направивте пуканки за да гледате филм.
УЖИВАЈТЕ СЕГА - Научете се да ги впивате моментите, дури и оние навидум безначајни. Додека го шетате кучето, забележете ги боите на природата, ветерот што ви ја гали кожата. Ако ова ви делува смешно и како обврска, не очајувајте – кога на среќата гледаме како на цел за која е потребен труд и грижа, тоа значи дека ѝ даваме значење. За возврат, среќата навистина ќе го преплави нашиот живот.
 
СРЕЌА ВО ДОБРО ДРУШТВО
Ниту една од горенаведените практики за среќа не подразбира друштво, но секогаш кога е возможно, вклучете некого бидејќи ефектите ќе бидат поголеми. Социјалната конекција е клучна алка за среќа, бидејќи човекот има потреба од длабоки и значајни врски и односи. „За целосно подобрување на вашето постоење, неопходно е да се поврзувате со непознати“, така вели професорката по психологија Лаури Сантос. Волонтирајте во некоја организација за да сретнете нови лица или наместо со автомобил, повремено користете јавен превоз. Но, не заборавајте да разговарате со човекот до вас, а не да нурнете во телефонот. 
Да! Поисплатливо е, повкусно и похранливо, иако и 2. опција не е штетна.


Како поднебје кое изобилува со голем извор на квалитетни зеленчук и овошје, сосем е изводливо менито да го диктира сезоната. На толку праски, кајсии, лубеници, сливи – кому би му паднале на памет јаболки? Во студените месеци, кога изборот е помал, ќе компензираме со компоти или со замрзнати варијанти. Ако ги земеме предвид децата, чија исхрана ни е најважна, тогаш ќе се судриме со две различни гледишта. Имено, една група педијатри советуваат сезонско хранење и што побрзо адаптирање на детето на храната што ја готвите дома, други, пак, велат дека ако нема кајсии на пазарот, купете тегла од аптека.
Пред да пресудите кому ќе верувате, ајде да видиме кои се здравствените придобивки од сезонското јадење. Под сезонска храна спаѓаат плодовите кои се одгледуваат надвор, на отворено, во периодот на нивниот природен раст. Промоторите на сезонската храна како главен бенефит го потенцираат вкусот – свежо набраните јагоди, ниту по вкус ниту по мирис не може да се споредат со оние во декември. А, кога нешто е вкусно, го јадеме во големи количества, што значи дека ќе стекнете низа здравствени придобивки и без да бидете свесни.Сезонското јадење е пријателски настроено и кон домашниот буџет – доматите во сезона се трипати, ако не и повеќе, поевтини за разлика од оние достапни во зима. На листата позитивни аргументи не смее да се заборави и одржливоста – одгледувањето на овошје и зеленчук во сезона е далеку поевтино, бидејќи ретко кога се користи вештачка светлина и топлина. Всушност, енергијата која се користи за одгледување на плодовите надвор од сезона, резултира со зголемување на емисијата на стакленички гасови. И сега, клучното прашање: дали сезонското јадење е поздраво? На некој начин да, бидејќи нивото на хранливи материи опаѓа при процесот на складирање и транспорт, додека сезонската храна за кусо време стигнува до вашата чинија задржувајќи ги сите витамини и минерали. Но, што правиме во зима? Дали ако навиката за сезонско јадење ја префрлиме и во декември, нашиот имунитет ќе остане силен? Истражувањето на Светскиот фонд за природа откри дека секоја сезона е возможно да ги задоволи нутритивните потреби на луѓето, но бидејќи храната во зимските месеци неизбежно би била еднолична, не е на одмет да се потпреме на увозните варијанти или да си направиме залихи навреме. 
 

ЕСЕНСКИ(сезонски) ХЕРОИ
Капини – изобилуваат со антиоксиданти, одлични за по вежбањето или во напорни денови.
Тиква – богата со лутеин, пигмент кој го одржува здравјето на очите.
Костен – изненадувачки, но содржи витамин Ц кој ќе ве штити од есенските настинки. 
Смокви – содржат пробиотик кој ги поддржува добрите бактерии во стомакот. 
 
 
Мобилната апликација  Lose Weight App for Women / Men
Пријателски настроена кон почетници, нуди програма за затегнување на различни делови од телото или за целото тело во зависност од тежината што сакате да ја постигнете. Плус, ве потсетува да вежбате и да пиете вода. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.