Ова е лекција за секој родител и за секој млад човек кој е заробен пред синиот екран. Документарецот е фокусиран на лошите аспекти од користењето на социјалните платформи. Самите креатори зборуваат за опасностите од нивниот производ откривајќи ја големата тајна што се крие зад екранот. 
Првиот анимиран филм излезе во 2013-та, по чиј успех следуваше второ продолжение, лани, насловено како The Croods: New Age. Дејството на филмот го следи животот на пештерското семејство Croodsи нивните авантури во непознатиот фантастичен свет. Одличната актерска екипа која учествуваше позајмувајќи ги гласовите на ликовите, како Николас Кејџ, Ема Стоун, Рајан Рејнолдс, ветуваат одлична забава за целото семејство. 
Главните улоги го толкуваат Никол Кидман и Хју Грант, а тоа несомнено ја прави привлечна оваа мини серија од 6 епизоди. Никол Кидман ја толкува улогата на Грејс, богата терапевтка од Њујорк чиј живот ќе се преврти наопаку откако таа и нејзиното семејство ќе бидат инволвирани во смртоносен случај. Во суштина, серијата е одлична модерна верзија на класична детективска сторија која никој не остава рамнодушен.  
Пред да се пожалите дека скапиот крем за лице што го купивте не вреди ниту денар, запрашајте се дали можеби сами ги саботиравте резултатите? Да се потсетиме, трпението е клучен фактор, но целиот животен стил игра голема улога во тоа колку производите ќе го испорачаат ветеното.

Не спиете доволно
Недостигот на сон предизвикува хаос во целиот организам, но се чини дека негативните нуспојави се највидливи на кожата. Бидејќи кожата се регенерира додека спиеме, помалку часови подразбираат покуса поправка, а тоа резултира со уморен и стар изглед. Спиењето помалку од осум часа во континуитет, несомнено ќе доведе до појава на митесери, сувост и воспаленија. 

Нанесувате премногу производи на лицето
Преголемото изложување на различни агресивни супстанции честопати резултира со иритации и црвенило. Ако имате потреба истовремено да третирате повеќе проблеми на кожата, а тогаш е неизбежно да нанесувате повеќе производи, погрижете се барем дел да бидат од органско потекло.

Ја прескокнувате регијата околу очите
Упатството за употреба кај речиси сите производи гласи: избегнувајте ја нежната и деликатна регија околу очите. Но, неопходно е и да набавите лесен хидратантен крем за околу очи, бидејќи тие први ги издаваат годините.

Си легнувате со шминка
Сите некогаш сме легнале без да ја извадиме шминката, но важно е да не ви стане навика. Шминката буквално го блокира процесот на регенерација што се случува во текот на ноќта. Резултат? Затнати пори и забрзано стареење.

Не внимавате на исхраната
Процесираната храна оптоварена со заситени масти, рафинирани шеќери, вештачки вкусови и сол, се директен причинител на митесери и акни. Повремено, дозволувајте си по некој вкусен грев, но за здрава кожа форсирајте витамини, минерали и здрави масти. 
Протеините не се гориво само за мускулите, неопходни им се и на фоликулите. За максимум ефекти, вклучете ги и во исхраната и во негата на коса. 
 
Зошто протеините се неопходни?
 

...во исхраната
Аминокиселините – радбените единици на овие макронутриенти се клучни за создавање и раст на кератинот или главната структурна компонента на влакното. Консумирањето протеини од животинско потекло е најдобриот начин за да дојдете до дневната доза на аминокиселини, но ако сте вегани или вегетаријанци, погрижете се да ги обезбедите преку намирниците наведени подолу. Што се однесува на количеството, целете на 30 г протеини трипати дневно за да направите разлика кај изгледот на косата. Знаци дека не ја внесувате препорачаната доза? Коса без сјај и косопад. 

...во негата на коса
Бојадисувањето, стилизирањето со фен и надворешните агресори (УВ-зраци, ветер, сув воздух) ја одземаат влагата од косата и ги еродираат аминокиселинските ланци кои, пак, го создаваат кератинот во секое влакно. Штом дојде до оштетување на тие ланци, ќе забележите дека косата станува кршлива, врвовите се двојат и, генерално, косата е груба. Производите за нега на коса коишто се базираат на протеини, имаат моќ да ги пресоздадат аминокиселинските ланци и да ја заробат влагата во влакното. Спротивно на некогашното уверување, редовната употреба на ваквите формули нема да ја ослабат косата; протеините што влакната нема да ги апсорбираат ќе ги измие водата. Но, интензивните протеински третмани може да ја направат косата потешка, затоа користете ги еднаш до двапати неделно. 

 
Задолжителни на менито
Овие намирници се богати со протеини што имаат моќ целосно да ја трансформираат косата.
 
Соја 
Сојата во зрно е одлична ужина за грицкање пред ТВ, а само половина шолја ќе ве снабди со 9 грама протеини.
Бадеми
Вкусни се и кога не се солени, а една четвртина шолја ќе ве снабди со 7 грама протеини коишто косата со задоволство ќе ги искористи.
Грчки јогурт
Оваа ужина (веќе достапна и кај нас во поголемите маркети), се комбинира и со овошје и со зеленчук. Една шолја ќе ве снабди со 15 грама протеини.
Јајца
Секогаш кога сте гладни, а немате време за готвење, сетете се дека можете да си сварите јајце. Само едно и вие сте обезбедиле 6 грама протеини. 
Сите сакаат чисто, но некои сакаат беспрекорно чисто. Овие вторите, се ужаснуваат од најмалата дамка во домот или на облеката. Токму за нив, издвоивме помалку познати трикови. 
 
Маси без траги од кафе
На масичката имате темен прстен, онаму каде што стоела шолјата со кафе? Бојадисувањето се должи на влагата што се појавува кога топлата шолја ќе се подистури и ќе дојде во контакт со ладната дрвена површина. Направете 50/50 микс од сода бикарбона и сол – сипете од смесата врз прстенот, а озгора исцедете малку лимонов сок. Тријте директно со половината лимон, додека да исчезне дамката. 
 
Траги од шминка на облеката
На дамката, нанесете течен детергент или специјално средство за дамки, а потоа потопете ја во најжешката вода што може да ја поднесе материјалот (тоа е назначено на етикетата). На овој начин ќе успеете да го растворите восокот и маслото што го содржи карминот или пудрата.
 
Дамка од црвено вино
Покријте ја дамката со сол за да го апсорбира виното што не се впило во материјалот. Почекајте 10 минути, па истресете. Ставете го парчето облека во ладна вода и нежно тријте ја дамката.
 
Стврднат антиперспирант
Антиперспирантите буквално го цементираат материјалот под пазувите, затоа, посипете ги со бел оцет, оставете да делува 30 минути. Потоа, покиснете ја дамката во жешка вода (онолку колку што може да поднесе материјалот), користејќи детергент со избелувачка моќ.
 
Замирисана канта за ѓубре
Во кантата, ставете 1 супена лажица сода бикарбона и капнете неколку капки од средството за миење садови. Прво, протријте ги состојките со четка, а потоа продолжете да триете со половина лимон или портокал. 
 
Затнати цевки 
Сипете во цевката или мијалникот половина шолја сода бикарбона, па половина шолја сол и, на крај, половина шолја оцет. Оставете ги состојките да делуваат од 15 до 20 минути, потоа пуштете да тече жешка вода околу 1 минута, и уште 1 минута ладна вода. 
 
Микробранова печка со чуден мирис
Во стаклен сад (што собира 4 чаши вода) ставете 1 чаша вода, тркалце лимон и неколку ливчиња нане. Вклучете ја микробрановата печка на висока температура, додека да зоврие водата – околу 2 до 3 минути. Оставете ја водата да стои со затворена врата најмалку 15 минути. Отворете, па пребришете.  
Пенливи лосиони за миење лице
Сулфатите (состојките кои ја создаваат пената) ја загрозуваат природната бариера на кожата, дозволувајќи им на нечистотиите и бактериите лесно да продрат и да создадат слободни радикали. Затоа, мијте го лицето со кремави формули и плакнете го со студена вода (топлата вода ја влошува состојбата со кожата).

Алатки за чистење лице
Доколку не ги употребувате соодветно или ги користите пречесто, четките и ролерите за чистење лице и ексфолијација ќе создадат микроранички по кожата налик на солзи. Со време, кожата ќе се истенчи, ќе стане чувствителна и црвена. Задолжително следете го упатството за употреба на алатките, не притискајте премногу и плакнете со многу вода.

Парфимирани производи
Синтетичките мириси ја прават кожата чувствителна, како парабени и фталати кои се одговорни за воспаленијата. Барајте „fragrance free“на етикетите, но нека не ве збунува она „unscented“ што во превод значи формула без мирис, но не и без синтетички супстанции.

Пилинг
За пилинг кој нема да донесе повреди на кожата, неопходно е трепение и време. За да го намалите ризикот од повреди, користете формула кој се базира на киселина наместо пилинзите кои ги отстрануваат мртвите клетки од површината на кожата, со помош на крупни гранули.
Витамин А
Познат како ретинол, ја измазнува текстурата на кожата така што го забрзува обновувањето на клетките и ја поттикнува продукцијата на колаген.

Витамин Б
Ниацинамид или Б3 го изедначува тенот и го минимизира создавањето митесери на тој начин што регулира двојна продукција, онаа на себум и онаа на пигменти. 

Витамин Ц
Избелувач на темните дамки, благодарение на неговите антиоксидантски својства. Ја суспензира активноста на меланинот (осветлува, но и спречува да се создаде) и го спречува дополнителното темнеење на веќе
постојните дамки.

Витамин Д
Нанесете го пред излегување, и овој признат антиоксидант ќе ја заштити вашата кожа од надворешните агресори како УВ-зраци и загадување.

Витамин Е
Најголем пријател на сувата и дехидрирана кожа. Тој негува и буквално ја гаси жедта на кожата, правејќи ја мазна и сјајна. 
 
 
Тајминг - Клуч за ефикасна маска за лице
Маската од глина е најчестиот избор на жените во случаите кога им треба инстант сјај и мазна текстура. Изборот несомнено е добар, но ефектот е загрозен и честопати нецелосен поради неточната временска рамка резервирана за делување на формулата. Во превод, ако маската ја затегне кожата и почне да пука, сте ја оставиле предолго. Подобро е да ја измиете глинената маска пред целосно да се исуши, бидејќи така ќе спречите кожата да пресуши и плус нема да ја ослабете нејзината заштитна функција. Идеално решение би била глинена маска со глицерин (признат хидратант) во составот. Ова правило важи и за останатите маски за лице, без разлика на нивниот состав. Оставете ги да делуваат на кожата онолку колку што е наведено на пакувањето. 
 
 
Воспалена кожа - Поттикнувач – нездрава храна
Процесираната храна ја забавува дигестијата, а резултатот од ваквата стагнација е размножување на нездравите бактерии во стомакот. Кога ова се случува, секогаш постои можност лошите бактерии да навлезат во крвотокот и да предизвикаат воспаление кое ќе биде видливо и на кожата. Решението? Консумирајте пробиотици (добри бактерии), тие делуваат како природни антибиотици кои го штитат стомакот и индиректно ги контролираат воспалителните процеси во организмот.
 
Нова хит состојка за кожа
Азиатска центела или во оригинал Centella asiatica– тревка којашто има силни антиоксидантски својства, има моќ да поттикне регенерација на кожата и на тој начин да ја зајакне нејзината заштитна функција – клучно во зимскиот период кога кожата се соочува со честичките од загадување. Плус, го намалува црвенилото, воспаленијата, а дури делува и на природниот процес на стареење. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.