Сите сакаат чисто, но некои сакаат беспрекорно чисто. Овие вторите, се ужаснуваат од најмалата дамка во домот или на облеката. Токму за нив, издвоивме помалку познати трикови. 
 
Маси без траги од кафе
На масичката имате темен прстен, онаму каде што стоела шолјата со кафе? Бојадисувањето се должи на влагата што се појавува кога топлата шолја ќе се подистури и ќе дојде во контакт со ладната дрвена површина. Направете 50/50 микс од сода бикарбона и сол – сипете од смесата врз прстенот, а озгора исцедете малку лимонов сок. Тријте директно со половината лимон, додека да исчезне дамката. 
 
Траги од шминка на облеката
На дамката, нанесете течен детергент или специјално средство за дамки, а потоа потопете ја во најжешката вода што може да ја поднесе материјалот (тоа е назначено на етикетата). На овој начин ќе успеете да го растворите восокот и маслото што го содржи карминот или пудрата.
 
Дамка од црвено вино
Покријте ја дамката со сол за да го апсорбира виното што не се впило во материјалот. Почекајте 10 минути, па истресете. Ставете го парчето облека во ладна вода и нежно тријте ја дамката.
 
Стврднат антиперспирант
Антиперспирантите буквално го цементираат материјалот под пазувите, затоа, посипете ги со бел оцет, оставете да делува 30 минути. Потоа, покиснете ја дамката во жешка вода (онолку колку што може да поднесе материјалот), користејќи детергент со избелувачка моќ.
 
Замирисана канта за ѓубре
Во кантата, ставете 1 супена лажица сода бикарбона и капнете неколку капки од средството за миење садови. Прво, протријте ги состојките со четка, а потоа продолжете да триете со половина лимон или портокал. 
 
Затнати цевки 
Сипете во цевката или мијалникот половина шолја сода бикарбона, па половина шолја сол и, на крај, половина шолја оцет. Оставете ги состојките да делуваат од 15 до 20 минути, потоа пуштете да тече жешка вода околу 1 минута, и уште 1 минута ладна вода. 
 
Микробранова печка со чуден мирис
Во стаклен сад (што собира 4 чаши вода) ставете 1 чаша вода, тркалце лимон и неколку ливчиња нане. Вклучете ја микробрановата печка на висока температура, додека да зоврие водата – околу 2 до 3 минути. Оставете ја водата да стои со затворена врата најмалку 15 минути. Отворете, па пребришете.  
Пенливи лосиони за миење лице
Сулфатите (состојките кои ја создаваат пената) ја загрозуваат природната бариера на кожата, дозволувајќи им на нечистотиите и бактериите лесно да продрат и да создадат слободни радикали. Затоа, мијте го лицето со кремави формули и плакнете го со студена вода (топлата вода ја влошува состојбата со кожата).

Алатки за чистење лице
Доколку не ги употребувате соодветно или ги користите пречесто, четките и ролерите за чистење лице и ексфолијација ќе создадат микроранички по кожата налик на солзи. Со време, кожата ќе се истенчи, ќе стане чувствителна и црвена. Задолжително следете го упатството за употреба на алатките, не притискајте премногу и плакнете со многу вода.

Парфимирани производи
Синтетичките мириси ја прават кожата чувствителна, како парабени и фталати кои се одговорни за воспаленијата. Барајте „fragrance free“на етикетите, но нека не ве збунува она „unscented“ што во превод значи формула без мирис, но не и без синтетички супстанции.

Пилинг
За пилинг кој нема да донесе повреди на кожата, неопходно е трепение и време. За да го намалите ризикот од повреди, користете формула кој се базира на киселина наместо пилинзите кои ги отстрануваат мртвите клетки од површината на кожата, со помош на крупни гранули.
Витамин А
Познат како ретинол, ја измазнува текстурата на кожата така што го забрзува обновувањето на клетките и ја поттикнува продукцијата на колаген.

Витамин Б
Ниацинамид или Б3 го изедначува тенот и го минимизира создавањето митесери на тој начин што регулира двојна продукција, онаа на себум и онаа на пигменти. 

Витамин Ц
Избелувач на темните дамки, благодарение на неговите антиоксидантски својства. Ја суспензира активноста на меланинот (осветлува, но и спречува да се создаде) и го спречува дополнителното темнеење на веќе
постојните дамки.

Витамин Д
Нанесете го пред излегување, и овој признат антиоксидант ќе ја заштити вашата кожа од надворешните агресори како УВ-зраци и загадување.

Витамин Е
Најголем пријател на сувата и дехидрирана кожа. Тој негува и буквално ја гаси жедта на кожата, правејќи ја мазна и сјајна. 
 
 
Тајминг - Клуч за ефикасна маска за лице
Маската од глина е најчестиот избор на жените во случаите кога им треба инстант сјај и мазна текстура. Изборот несомнено е добар, но ефектот е загрозен и честопати нецелосен поради неточната временска рамка резервирана за делување на формулата. Во превод, ако маската ја затегне кожата и почне да пука, сте ја оставиле предолго. Подобро е да ја измиете глинената маска пред целосно да се исуши, бидејќи така ќе спречите кожата да пресуши и плус нема да ја ослабете нејзината заштитна функција. Идеално решение би била глинена маска со глицерин (признат хидратант) во составот. Ова правило важи и за останатите маски за лице, без разлика на нивниот состав. Оставете ги да делуваат на кожата онолку колку што е наведено на пакувањето. 
 
 
Воспалена кожа - Поттикнувач – нездрава храна
Процесираната храна ја забавува дигестијата, а резултатот од ваквата стагнација е размножување на нездравите бактерии во стомакот. Кога ова се случува, секогаш постои можност лошите бактерии да навлезат во крвотокот и да предизвикаат воспаление кое ќе биде видливо и на кожата. Решението? Консумирајте пробиотици (добри бактерии), тие делуваат како природни антибиотици кои го штитат стомакот и индиректно ги контролираат воспалителните процеси во организмот.
 
Нова хит состојка за кожа
Азиатска центела или во оригинал Centella asiatica– тревка којашто има силни антиоксидантски својства, има моќ да поттикне регенерација на кожата и на тој начин да ја зајакне нејзината заштитна функција – клучно во зимскиот период кога кожата се соочува со честичките од загадување. Плус, го намалува црвенилото, воспаленијата, а дури делува и на природниот процес на стареење. 
Серијата ја чинат 7 возбудливи епизоди кои ќе ги изгледате во еден здив.Драмата се одвива во САД во 60-тите и го следи животот на Бет Хармон– на 9 години таа станува сираче и во сиропиталиштето наоѓа утеха во играњето шах. За кусо време станува зависна од играта, станува посветен играч со цел да стане најдобра во светот. Но, во таа намера ја сопнуваат нејзините емоционални проблеми и низа други зависности како дрога и алкохол. Дали интровертната и помалку чудна хероина ќе успее да се победи себеси и да го победи својот ривал? 
Статус кво или психолошки феномен кој прави луѓето да се чувствуваат комфорно кога се на познат терен – дури и кога ситуацијата е непријатна и непосакувана. Од овие причини, луѓето остануваат заглавени во несреќни бракови или на работни места кои не ги исполнуваат. Се пронајдовте? Дали постои можност да се симнете од автомобилот пуштен во лер? Еве неколку ЗА и ПРОТИВ кои ќе ви помогнат цврсто да го фатите воланот. 
 
ЗА ПОЗИТИВЕН СТАВ КОН СОНИШТАТА
Негувајте го ентузијазмот, замислувајте и навидум невозможни сценарија за тоа како би изгледал вашиот живот доколку ја остварите замислената цел за која, наводно, немате храброст. Патем, не заборавајте да се забавувате, бидејќи само така ќе стасате до целта порано отколку што претпоставувавте.

ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ КОНКРЕТНИ АКТИВНОСТИ
Ако сонувате за нова работа, одвојте триесеттина минути за да ја дополните вашата автобиографија (CV).Сакате да станете подобри во јога? Совладајте ја позата „поздрав на сонцето“ (вид јога вежба). Со овие ситни чекори ќе го намалите притисокот кој ве заглавил во комфорноста, и ќе почувствувате мало позитивно ветре во грб. 
 
ПРОТИВ СПОДЕЛУВАЊЕ НА СОНИШТАТА СО ЈАВНОСТА
Да бидеме реални, сѐ поретки се луѓето кои ќе ве охрабрат во мисијата да го остварите замисленото. Поголемиот број, ќе ве бомбардираат со сите можни лоши исходи и на тој начин ќе ве турнат во бездната од која таман се осмеливте да ѕирнете. Ако имате потреба од поддршка, убаво размислете која личност во вашиот живот знае да ја укаже, а патем знае и да слуша и да критикува искрено. На останатите, едноставно сервирајте им го успехот, ништо повеќе. Во случај да не успеете (иако мала е веројатноста за тоа), ќе ви биде полесно да го пребродите тој факт во тишина отколку одговарајќи на прашањата од другите. 

ПРОТИВ ИДЕЈАТА ДА СЕ ОПСЕДНУВАТЕ СО ИСХОДОТ
Честопати се прашуваме себеси, „Каде сакам да бидам?“ Наместо да се запрашаме, „Како сакам да се чувствувам?“ Сменете го фокусот за да се ослободите од она исчекување во страв, за тоа како нештата ќе се одвиваат. Ваквиот став полесно ќе ве турка низ сите предизвици и ќе ве поттикне да чувствувате радост и благодарност дури и кога она што го посакувате, сѐ уште не е дојдено. 
 
Едно е да се трудите да се радувате на нечиј успех, но нешто сосем друго е да уживате во нечиј неуспех – емоцијата што никој нема храброст да ја признае.
 
Вашиот брат заглави во долгови, а вие сте среќни поради тоа? Можеби зборот „среќа“ е силен, но несомнено ви дојде убаво да чуете дека човекот кој ве исмејуваше поради тоа што малку заработувате, дојде ред од вас да бара заем. А онаа пријателката чиј сопруг ја изненадува без повод? Епа, овој пат ја изненади со неверство, а вам ви дојде убаво на душичката поради тој факт. Зошто? Бидејќи во секоја прилика таа, неосновано, го оценуваше вашиот сопруг за најневнимателен. Бегајќи со чантата во рака, крадецот падна и си ја скрши раката. Небаре беше неизбежно, извикавте: „Е, арно ти е!“
Драги читатели, ова можеби се измислени приказни, но ќе се согласите дека сите некогаш сме се нашле во ситуација да се ситиме на туѓата мака. Да, тешко е да го признаеме тој факт и токму затоа постојат многу малку истражувања за овој феномен кој, инаку, е потполно човечен и природен.

Германците ваквата појава ја нарекуваат schadenfreude(„schaden“ што во превод значи - да наштети и „freude“што во превод значи - радост), со цел да го опишат задоволството поттикнато од туѓата мизерија. „Ваквото чувство со сигурност е колективно, се јавува во секоја култура и оттука произлегуваат сите различни зборови и фрази со кои народите се обиделе да го опишат,“ објаснува Tiffany Watt Smith, историчар и автор на Schadenfreude:The Joy Of Another’s Misfortune. Кај французите фразата гласи „joie maligne“ – ѓаволско задоволство предизвикано од страдањето на другите;во Јапонија, фразата во превод гласи: „туѓата несреќа е слатка како мед“. Како би гласела кај нас? Ситење на туѓата несреќа? 

Сеедно е како ќе ја наречеме, она што е сигурно е дека ваквата емоција постои и истата извира од исто место – од потребата да се споредуваме едни со други. „Споредувањето е втемелено во нашата поствест,“ објаснува Watt Smith. Луѓето се споредувале уште од времето на племенското општество кога се натпреварувале за храна и засолниште. Па, оние што биле поуспешни во тоа, се издигнувале над другите. Во 2021 можеби не се натпреваруваме за храна, но и тоа како се натпреваруваме со низа материјални добра поради кои споредувањето е процес кој е постојано во игра. Колку и да е неважно што на некој тотален странец, што го следите на социјалните мрежи, му изгорело јадењето, вашиот мозок тоа го гледа како шанса за издигнување и поентирање. 
 
СИТЕ СЕ СИТИМЕ
Ако се вратиме на примитивното доба, дури е добро што луѓето се споредувале едни со други, бидејќи на тој начин го задржувале оној порив да се издигнуваат над другите. Затоа и човештвото стасало толку далеку, зарем не? Но, кога денес не постои мотив за преживување со кој би го оправдале ситењето на туѓиот неуспех, станува малку чудно и општествено неприфатливо да признаеме дека имаме такви чувства. Истражувањата во кои им бил скениран мозокот на учесниците, потврдиле дека ова чувство не само што постои, туку луѓето го чувствувале и тогаш кога тврделе дека не го чувствуваат. Во студијата од 2009-та, истражувачите од Јапонија поттикнувале завист кај учесниците така што им кажувале дека нивните соседи го купиле авотомбилот од нивните соништа; потоа се обиделе да поттикнат ситење кај нив, кажувајќи им дека истите соседи го срозиле автомобилот во сообраќајка. „Колку поголемо задоволство чувствуваа поради нешто лошо, толку поголема активност забележувавме во делот од мозокот одговорен за награда,“ објаснува д-р Dean Mobbs,ко-автор на студијата. Што значи, кога колегата кој секогаш ве прекинува додека зборувате на состаноците, ќе добие отказ, се активира истата регија во мозокот како кога некој ќе ви купи ѓеврек за појадок. 
Студијата исто така покажала дека колку повеќе завист почувствувале учесниците во однос на соседите кои се подновиле со Ферари, толку поголемо било задоволството кај нив кога чуле дека од Ферарито останало само една смачкана лименка. Но, ситењето на туѓата несреќа не е засилено само од чувството на завист. „Човекот се сити повеќе ако има нешто што кај другата индивидуа го гледа како закана,“ вели д-р Mobbs. „Тие закани се многу комплексни и луѓето најчесто не се свесни за нив. Во однос на примерот со соседот кој има нов автомобил, заканата се однесува на вашиот статус кој паѓа подолу или на вашите уверувања и систем на вредности.“
 
 
СЛАТКА ОДМАЗДА
„Си го заслужи тоа!“ - најчестата фраза која го прати чувството на ситење. Токму поради неа, студиите велат дека чувството на ситост е другар на правдата, слатка емоција која ќе ви остави горчлив вкус во устата. Но, штом сфатат дека некому се ситат, луѓето во истата секунда се чувствуваат засрамено и нечовечно. 
„Доживувајте ја оваа емоција како знак за предупредување,“ вели клиничкиот психолог д-р Jessamy Hibbered. „Таа всушност е аларм за вашите несигурности. Признајте си го тоа за да заклучите што е она што му недостасува на вашиот живот и делувајте!“
Да се вратиме на примерот од погоре...задолжувањето на вашиот брат ве усреќи, бидејќи ви пружи утеха дека не сте сами, дека не сте единствени со финансиски проблеми меѓу луѓето што ги знаете. Но, бидете доволно мудри за да преземете нешто околу тоа, можеби да побарате нова работа или да се дообразовате.  
„Ситењето на туѓата несреќа во суштина е само мисла,“ објаснува д-р Hibberd. „Луѓето помислуваат на сѐ и сешто во текот на денот. Затоа, многу поважно е што правите со мислите што ви поминуваат низ глава. На какви активности ве поттикнуваат – токму тоа ве дефинира како индивидуа.“ 
Кратките паузи од технологиите значат наплив на енергија за мозокот, максимално искористување на часовите во денот и полесно носење издржани одлуки.
 
 
Кој би помислил дека технологиите ќе поттикнат зависност во целиот свет?! До неодамна, зависностите ги врзувавме со мала група луѓе, но паметните телефони ги поматија умовите на сите генерации. 
Во просек, човекот поминува цели 11 часа цементиран пред синиот екран. Што значи, во име на апликациите сме спремни да работиме и прекувремено, без разлика што чувствуваме пецкање во очите, а вратот ни се вкочанил. 
Но, она што сериозно треба да нѐ подзамисли се психичките последици кои се случуваат при прекумерно користење на социјалните медиуми. Контрадикторно, но тие најмногу поттикнуваат осаменост. Чепкајќи во туѓите животи, честопати забораваме дека имаме свој, дека околу нас има вистински луѓе кои едвај чекаат да бидат сослушани. 
И да, признаваме, многупати сме зборувале на темава, но ајде да ја стартуваме годинава со реални промени. Тие ќе ни донесат поквалитетен живот заснован на издржани одлуки. Зошто го велиме ова? 
Последните истражувања потврдија дека колку и да се свесни луѓето дека она што им се сервира на социјалните медиуми е целосно филтрирано и нереално, тоа не го менува фактот дека ваквата преувеличена содржина нѐ поттикнува на погрешни активности. 
На пример, и покрај тоа што не можете да си дозволите уште едно задолжување во банка, сепак одите до крај со цел да појдете (и да се сликате) онаму каде што сите веќе беа (и се сликаа). Еве уште еден пример: лекарите ги советуваат родилките, оние со царски рез, да не практикуваат физички активности минимум 6 месеци. Но, многу од нив го игнорираат тој факт и се изложуваат на ризик, бидејќи мајките на Инстаграмсе фит по 5 дена од напуштањето на болницата. 

Заклучок: Паметните гаџети креираат плитки умови, но само ако им дозволите. 
 

ПАУЗИРАЈТЕ ГИ И НА РАБОТА
Без мејлови и компјутер е невозможно да се функционира на работа. Но, ако се потпирате на нив без престан, голема е веројатноста да станете непродуктивни и расеани. Плус, не очекувајте дека ќе се случи некое продлабочување на односите со колегите, иако, токму тоа е клучно за да напредувате во фирмата. 
Кога го анализирате сработеното, или разменувате идеи со колегите, или барате решение за одреден проблем, создадете навика тоа да го правите лице в лице. Можеби ќе ви треба време да ги убедите колегите да станат од удобните фотелји, но обидете се, не губите ништо. Напротив, и кратката прошетка до соседното биро ќе го рестартира мозокот. Токму во тој момент ќе ви светне решението или ќе смислите некоја нова идеја, вели Џејми Крен, професор по психологија и едукација во Колеџот за наставници на Универзитетот „Колумбија“.
Ако и покрај сите обиди, не успеете да ги соберете колегите на куп, кренете слушалка и јавете им се. Можноста да си ги чуете гласовите е сосем доволна за да креирате емотивна врска и генерално да ги зајакнете односите.
Од друга страна, нотификациите (оној дека ви стигна мејл, па оние на телефонот) несомнено ве дефокусираат од работните задачи, а ваквото жонглирање влијае на продуктивноста, тврдиНенси Колиер,автор на „Моќта на исклучувањето“ (The Power of Off). Кога треба да се фокусирате на нешто големо, користете ја опцијата „silent“или „log out“. 
 
ПАУЗИРАЈТЕ ГИ И ВО ПРИВАТНИОТ ЖИВОТ
Фотографирањето и објавувањето на секое искуство ќе ве спречи вистински, со сите сетила, да уживате во истото тоа. Од друга страна, постојаното следење на бројот на кренати палци нагоре (допаѓања или „лајкови“) ќе ви ја исцрпи енергијата за интеракциите во живо. 
И научниците потврдија, луѓето кои ги документираат и ги споделуваат своите искуства на социјалните медиуми, создаваат бледи спомени – како сѐ да беше сон. Во ред е да ги цементирате моментите со помош на камерата, но веднаш потоа вратете го телефонот в џеб. Потоа, нурнете во мирисите, звуците, боите, сензациите на моментите, бидејќи токму тие детали му помагаат на мозокот да складира неуништлива меморија. Не залажувајте се дека е обратно, фотографијата никогаш нема да биде помоќна од вашиот мозок. 
„Станавме нација која не го дослушува соговорникот, бидејќи постојано сме зафатени со забавата што ни ја нуди телефонот или постојано сме дефокусирани од него“, вели Колиер.Навидум слушаме, но мозокот не ни е присутен – идеална почва за носење погрешни одлуки и давање погрешни совети. Следниот пат кога ќе поставите прашање, потрудете се да го чуете одговорот ДО КРАЈ. Слушањето ги продлабочува односите, води до значаен дијалог од кој ќе произлезе издржан совет и оправдана одлука.
Толку сме условени да бараме уште и уште – „лајкови“, објави, забава – што почнуваме да се уверуваме себеси дека тие работи ни се неопходни за да бидеме среќни, тврди Колиер.Но, што е со врската со самите себе, кога последен пат излеговте да се дружите со себе? Земете кафе за носење и појдете на прошетка, САМИ. Несомнено ќе се чувствувате поисполнето (тоа ќе ја сопре бескрајната потреба за уште) и ќе имате простор да погледнете во себе, да размислите, да ги анализирате нештата што ве мачат и во мир да направите план за идното делување. Не мора цел свет да знае низ што поминувате, без разлика дали е тоа среќа или тага, многумина превртуваат со очи на ваквите објави. Затоа, зборувајте со себе, личниот суд е најсуров, но реален и продуктивен. 
 

ИТ-детоксикација 
Паметните телефони не се паметни сами по себе, затоа користете ги во своја полза. Овие три бесплатни апликации ќе ви помогнат да ја контролирате нивната употреба.
 
Moment“
Поставете лимит – на колку повици ќе одговорите во денот. Ќе добиете опомена кога ќе ја преминете или пред да ја преминете границата.
Space“
Заклучете кој тип на личност сте, на пример, „Boredom Battler“ (го користите телефонот за да пополните време кога ви е досадно) за да добиете прецизен план со кој ќе го скратите времето пред екран.
FlipD“
 
Апликацијата нуди опција да го заклучите телефонот, но од себе. Плус, поставете цел да се исклучите од сите гаџети истовремено во време кога вам ви одговара.
 
 
 
 
 
Зимата е вистински предизвик за да се одржат во живот собните цвеќиња. Намалената светлина, сувиот воздух и ниските температури го зголемуваат ризикот од сушење.

СВЕТЛИНА
Бидејќи сонцето е пониско, светлината што продира до прозорците е намалена за 50%. Затоа, сторете го следното:
·      Сместете ги саксиите што поблиску до прозорците.
·      Избришете ги прозорците за да овозможите максимална трансмисија на светлината.
·      Избришете ја правта од листовите за целосно да ја искористат светлината.
 
ТЕМПЕРАТУРА
Идеалната дневна температура за собните цвеќиња изнесува од 18 до 23 степени и 10 степени пониска за навечер.  
·      Бидејќи дома ни е потопло, не сместувајте ги близу грејните тела. 
·      Оддалечете ги барем неколку сантиметри од прозорите. 
·      Ако мора да стојат на полицата од прозорот, под нив, или меѓу нив и стаклото, постелете черга. 
 
НАВОДНУВАЊЕ
Во зимскиот период цвеќињата страдаат од пречесто наводнување, доволно е еднаш неделно. 
·      95 % од цвеќињата имаат потреба за вода кога нивната земја комплетно ќе се исуши. Сувата површина не е доволен показател, затоа брцнете го прстот во саксијата околу 3-4 см, ако земјата е сува, тогаш ставете вода. 
·      Не оставајте ги цвеќињата да стојат во водата насобрана во тацната, таа вода истурете ја. 
 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.