РОГАЧ

Рогачот е слатка и здрава замена за чоколада, какао или засладувач. Ова овошје има двапати поголемо количество калциум од какаото, не содржи кофеин и маснотии, па е одличен за оние со висок крвен притисок. Тој е богат извор на минерали како бакар, калциум, манган, калиум, магнезиум, цинк и селен, а содржи и витамини А, Б2, Б3 и Б6. Изобилува со растителни влакна, пектин и протеини. Одличен е за луѓето кои сакаат да ја намалат телесната тежина, бидејќи содржи низок процент на шеќер. Рогачот е познат по тоа што ја одржува кожата блескава и го штити видот. 

АМАРАНТ

Амарантот е комплетен протеин – една шолја амарант содржи околу 26 г протеини,во исто толкаво количество ориз има само 13 г протеини. Педијатрите велат дека е добра стартна намирница од причина што не содржи глутен, па одлично се вклопува и во менито на болните од целијакија. Во однос на останатите житарки, амарантот е во предност со високата присутност на аминокиселината лизин. Делува антиканцерогено и антивоспалително, а фитостеролите во составот го прават задолжителен за пациентите со висок холестерол и плус го штити срцето. Ова мало зрнце претставува богатство од калциум, витамин Ц,витамин Е, железо, магнезиум, фосфор и калиум. 
Киноа, кокосово масло, кефир – во последно време постојано слушаме за нови,здрави,намирници на кои едвај можеме да им го запаметиме името, нели? Затоа, ве потсетуваме на неколку здрави херои што сигурно ги имате во кујна. Не откажувајте се од овие 5!
 
ПУКАНКИ
По навика, ги подготвуваме со сончогледово масло, а многумина додаваат путер за да го збогатат вкусот. Но, новата студија на универзитетот „Скрантон“ во Пенсилванија откри дека пуканките содржат повеќе полифеноли (чувари на имунитетот) во однос на многу овошки. Овие хранливи материи полесно се апсорбираат кога ги јадеме во комбинација со маслиново масло. 

ТЕСТЕНИНИ
Можно ли е редовното консумирање тестенини да ги намали килограмите? Да, но само ако претходно сварените тестенини убаво ги оладите. На тој начин, јаглеродните хидрати ќе се претворат во скроб кој содржи несварливи влакна кои не само што го намалуваат апетитот туку и го зголемуваат нивото на масни киселини – молекули што штитат од рак. 

КОЗЈО МЕСО
Во поголемиот дел од светот, месото од коза е омилено меѓу родителите и тоа со добра причина. Имено, козјото месо има помалку сало, а е побогато со железо во однос на говедското или свинското месо. Железото е минерал одговорен за циркулацијата на кислород во телото.

 
 
Ф’СТАЦИ
Иако можеби буџетот нѐприморува да грицкаме сончоглед, тоа не го менува фактот дека сите сакаме ф’стаци.Студиите покажуваат дека ф’стаците изобилуваат со антиоксиданти, со импресивна висока присутност на БЦАА – клучна аминокиселина која ги репарира мускулните влакна. Дали ова значи дека се одличен оброк за по тренинг? И тоа како да! 
 
 
ОВОШНО ЖЕЛЕ
На толку чоколади, кој би помислил да јаде овошни желе-бонбони? Да, овие потсетници од детството, по сѐ изгледа се добри и за здравјето. Желатинот е богат извор на колаген кој е неопходен за еластичноста на кожата. Исто така, содржи глицин, аминокиселина која го намалува времето што вообичаено е потребно за да заспиете. Ќе ви се 
Едното од двете растенија, кои припаѓаат на родот на сливите, со латинско име Prunus, жителите на Варош го нарекуваат бреслинка. Расте и до десетина и повеќе метри височина, често и со широко разгранета крошна. Цвета рано напролет и има мали топчести плодови, поголемиот дел е тврда материја – коска, со тенок месест слој, а по зреењето има кафеава боја, со сладок вкус.

Ова дрво расте, по целата површина на Маркови Кули, особено на јужната и југоисточната страна, што укажува на фактот дека ова растение има потреба од сончева светлина. Тоа се закоренува во карпестите процепи по ридот.
Althaea officinalis – Бел слез, припаѓа на фам. Malvaceae. Белиот слез е едно од лековитите растенија кои се користат терапевтски уште од античко време. Расте на рамни и влажни предели во Јужна и Средна Европа.
Поради својата лековитост се одгледува насекаде ширум светот. Како лековита состојка се користат листовите и коренот од ова растение. Од состојките кои ги содржи коренот на белиот слез, најзначајна е слузта која предизвикува терапевтски ефект при кашлица, иритација на грло, воспаление на желудник а воедно пројавува и  антитуморско, антивирусно и имуностимулативно дејство.

Белиот слез се нарекува уште и чувар на дишните патишта. Се употребува и при проблеми со мочниот меур, бубрезите, при воспаление на дебелото црево, дијареа, цревни болести и сл. Во комбинација со мед, од коренот на бел слез се прави смеса за облоги кои помагаат за акни, гнојни чирови, изгореници, воспаление на очите итн.

СТЕВИА

Растението Stevia rebaudiana – стевиа, припаѓа на фам. Asteraceae. Уште пред стотици години, ова растение се користело за засладување на храната. Денеска расте на територијата на Парагвај и Бразил и се нарекува уште и сладок лист.

 

Иако стевиата е 200 пати послатка од шеќерот во иста концентрација, таа нема калории и не влијае на нивото на шеќерот во крвта. Неговата популарност ја достигнува последниве децении кога станува здрава природна замена за засладувачи и ја наоѓа својата примена при намалување на телесната тежина, кај дијабетичари, за здрави заби поради отсуството на шеќер итн. Воедно, содржи хранливи материи како протеини, јаглехидрати, витамини (А,Б,Ц) и микроелементи (железо, цинк, калциум, магнезиум, калиум).

 

Некои студии само ги потврдуваат дополнителните здравствени придобивки на стевијата во лекувањето на дебелината и на високиот крвен притисок.

Кафето е една од најраспростанетите, а можеби и најпопуларна напивка со која секој ден милиони луѓе ширум светот го започнуваат својот ден. Општо прифатена како кај поединците, така и во друштвениот и социјалниот живот, со докажано благотворно влијание на расположението и на работната способност.

 

Кафето има многу долга историја во медицината, нутриционизмот, но и во домашното воспитување, со оглед на анегдотската реченица која веројатно секој родител ја упатил кон своето дете „Ако пиеш кафе, ќе ти порасне опашка!“

 

Некои верувања во врска со кафето и не се баш со анегдотска содржина, како на пример поврзаноста на кафето со болестите на срцето или малигните заболувања. Меѓутоа, потврдуваат дека кафето има и свои позитивни ефекти врз нашето здравје. Оттука следи прашањето: „Која е вистината во врска со кафето?“

 

Можеби најдобриот одговор лежи во тоа дека кафето кај голем дел од луѓето дава позитивен ефект. 

 

Кофеинот – виновникот за сѐ!
 

Најважната активна состојка во зрно на кафето е кофеинот – супстанца која ја стимулира работата на централниот нервен систем, ја стимулира работата на срцето, го опушта тонусот на бронхијалните мускули и разнолико делува на крвните садови и крвниот притисок. Во зависност од видот на кафето, една шолја кафе содржи околу 100-150 мг кофеин кој делува како благ психостимуланс, а во големи количини може да има и токсичен ефект. Сепак, во умерени количини, делува стимулативно, поради што со задоволство го користиме како неизбежен ритуал за расонување во раните утрински часови. 

 

Студентите и луѓето кои работат и во текот на ноќта, го консумираат и во вечените часови, со оглед на тоа дека кафето ги зголемува будноста, концентрацијата и вниманието. Утрврдено е дека овие ефекти не настануваат само поради дејството на кофеинот, туку и од дејството на хормоните на надбубрежната жлезда (кортизол и адреналин) чие лачење го стимулира самото кафе.

 

Доколку пиете кафе, важно е, не само колку е јако кафето, туку и на кој начин е приготвено. Би требало да знаете дека секој додаток во кафето, како што се млеко, шеќер, шлаг и вештачките ароми, значително го зголемуваат внесот на калории и масти во организмот. 

 

Во зрното кафе, освен кофеин, се наоѓаат и масла кои значајно можат да го зголемат холестеролот во крвта. Филтер кафето во тој поглед е побезбедно од кафето припремено на традицинонален домашен начин, па поради тоа не се препорачува консумирање на големи количини нефилтрирано кафе кај луѓе со зголемени вредности на холестерол во крвта.

Кофеинот во медицината се користи исклучиво за стимулација на централниот нервен систем.

 

Новите истражувања покажуваат дека кафето може да има и благотворен ефект врз човековото здравје, пред сѐ поради високата концентрација на антиоксиданси.
 

 

Во 2006 година, објавена е студија според која кај кофеиноманите со 3-5 шолји кафе на ден, значително e намален ризикот од појава на болести како што се Паркинсонова и Алцхајмерова болест. Освен тоа, кафето го намалува и ризикот од појава на деменција и значително ги подобрува когнитивните функции, пред сѐ вербална, визуелна и просторната меморија. Овој протективен ефект врз фунцијата на нервните ткива е видлив кај припадниците на повозрасната популација, особено кај луѓе постари од 80 години. Кафето до некаде може да го намали ризиокот од појава на цироза на црниот дроб и хепатоцелуларниот карцином, примарен малиген тумор на црниот дроб кој често настанува како последица на цироза на црниот дроб.

 

Познато е и дека кофеинот е честа супстанца кај голем број познати аналгетици, а луѓето со мигренозни болки добро знаат дека при недостаток на лек, тегобите понекогаш се ублажуваат дури и во потполност со шолја црно кафе. 

 

Заштитното дејство на кафето се споменува и кај шеќерната болест (дијабетес тип 2), карцином на дојки, па дури и кај забниот кариес.

 

Често прашање во клиничката пракса е влијанието на кофеинот врз работата на срцето. Кофеинот е стимулативно средство и допринесува за забрзана работа на срцето и можни срцеви прескокнувања, таканаречени аритмии. Ова често се случува кај луѓе кои имаат некое срцево заболување и при тоа внесуваат големи количини на кофеин.
 

Во Хрватска, во 2006 година, објавена е студија која е правена на повеќе од 128.000 испитаници, со која се покажало дека кафето не го зголемува ризикот од појава на коронарни болести. Но, луѓе со полиморфен ген CYP1A2 имаат побавен метаболизам на кофениот и како последица на  тоа, ризикот за појава на срцев инфаркт е поголем за 30 %. Тоа значи дека брзината на Вашиот метаболизам со кој се разградува кофеинот е одговорна за евентуален ризик од кафето. Овој заклучок е помалку применлив кај жените кај кои 3-4 шолји кафе не само што го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, туку и ризикот од некои типови на карциноми.

Кафето го зголемува систолниот и дијастолниот крвен притисок, особено кај луѓе со документирана хипертензија. Зголемувањето на крвнот притсок е регистрирано и кај луѓе кои редовно пијат кафе во големи количини, како и кај постари лица кои послабо реагираат на провокативните фактори.

 

Препорака за љубителите :

 

4-7 шолји кафе дневно, со сигурност доведуваат до болест на завсност од кофеин кој се манифестира со раздразливост, несоница и зголемена иритабилност. Поради тоа, љубителите на кафе, но не и на кофеин, користат безкофеинско кафе или швајцарски рецепт на приготвување на кафе според кој меленото зрно кафе се испира со водена пареа под притисок и на тој начин се одржува вкусот, а се смалува концентрацијата на кофениот.

 

Конечниот заклучок е дека кафето во мали количини не може да биде опасно по нашето здравје, без разлика на „должината на опашката“ со која сѐ уште некој ни се заканува.

Црниот слез е едногодишно или повеќегодишно растение кое потекнува од источниот Медитеран и Северна Африка. Припаѓа на фамилија Malvaceae. Најчесто расте на влажни подрачја, во близина на реките, но и во близина на населените места, запоставените земјишта, ливадите, полињата, пасиштата итн. Растението има стебло високо од 20 до 150 cm, најчесто разгрането и во основата вдрвенето. Листовите имаат облик на дланка, на 3-5 места прстесто врежани, поставени на долги дршки. Цветовите се многубројни, во пазувите на листовите во гроздовидни соцветија и светловиолетови по боја. Растението цвета од мај до септември. Плодот е во вид на круг кој се разградува во десет едносемени плодови. Коренот има вретенест облик, слабо разгранет и месест.

 

Лековитост

Лековити се сите делови од растението и тоа: корењата, лисјата и цветовите. Листовите може да се собираат заедно со кратките стебленца, а цветовите кога се целосно отворени. Семето се собира по созревањето во август и септември.

Листовите и цветовите содржат: слуз, шеќери, танини, органски киселини, калиум и друго.

Некои од многуте бенефити од употребата на црниот слез се: помага при побрзо зараснување на рани, заштитува од инфекции, ги редуцира инфламаторните процеси, ги намалува знаците на стареење, го подобрува здравјето на респраторниот систем, ја оптимизира функцијата на дигестивниот систем, го подобрува спиењето и има благопријатен ефект при главоболки.

 

 

Цветовите и листовите од ова растение се користат во медицински цели за добивање на есенцијални масла, масти, кремови и слично. Листовите најчесто се користат за подготовка на чај или може локално да се нанесуваат врз кожата во вид на облоги.

 

 

Црниот слез содржи витамини Ц, Е, Б, А, влакна, инилини, калциум, магнезиум, селен цинк и калиум. Се употребува за лекување на различни видови воспалителни процеси особено на дигестивниот, уринарниот и респираторниот тракт.

 

Намалување на болка

Листовите се богати со витамини, а имаат и аналгетско дејство при што ги намалуваат болката и непријатноста. Поради тоа, најчеста употреба на црниот слез е против болки, топикално, во вид на облоги. Во случај на модринки или повреди на кожата, може да се направи облога од листовите и да се постави врз болното место. Исто така, облоги може да се користат и во случај на убод од инсект и при изгореници на кожа од сонце. Маслото од црн слез може да се нанесува на воспалени и болни зглобови. 

 

Заштита на имуниот системЦрниот слез го штити и ја подобрува работата на  имуниот систем. На овој начин помага во превенција од  бактериски инфекции. 

 

 

Респираторни болести

 

 Цветовите од црн слез содржат муцилаги. Екстрактот од цветовите од црниот слез има локално муцилагено дејство врз слузницата на горните дишни патишта. Муцилагите формираат тенок механички заштитен слој и го намалуваат рефлексот на кашлање. На овој начин, ја смируваат сувата и надразнителна кашлица.

Чајот од црн слез се користи против кашлица, бронхит, грип, засипнатост и при воспаление на усната празнина. Ја подобрува екпектацијата и помага за побрзо заздравување.

Чајот се подготвува така што во 2,5 dl вода се става една лажичка црн слез и се остава преку ноќ. Утрото чајот се загрева, се прецедува и се пие. Може да се заслади со мед. 

 

 

Ефект против стареење

 

Црниот слез има докажано благопријатно дејство врз кожата. Во форма на креми и гелови се употребува за нега, обнова и задржување на младешкиот изглед на кожата. 

 

Проблеми со дигестивниот тракт

 

 

Црниот слез се користи и при цревни и желудочни грчеви при воспаленија на дигестивниот тракт. Листовите и семето на црниот слез, приготвени во вид на чај, може да се користат како благ лаксатив и за регулирање на работата на дигестивниот систем. 

 

Мерки на претпазливост: Постојат докази за интеракција на црниот слез и некои лекови кои се користат при дигестивни и респираторни заболувања. Пред употреба на оваа билка консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.