Сподели со пријателите

Црно семе

Црното семе заслужува да се најде на листата на природни суплементи, бидејќи неговите корисни својства му служат на човекот уште пред 2 илјади години. На почетокот, наоѓало примена при лекување главоболка и низа други болки, но со текот на времето се користело и за лекување на многубројни состојби на дигестивниот тракт како подуеност, дијареја, констипација, хемороиди. Црното семе е делотворно и кај респираторните состојби како астма, алергии, кашлица, бронхитис, грип. Од нутритивен аспект, предничи со омега-6 и омега-3 масни киселини во составот, калциум, железо, натриум, калиум, а богато е и со диететски влакна. Тоа е моќен антиоксидант, содржи аскорбинска киселина, кварцетин и лутеин, кој се бори со слободните радикали штитејќи го организмот од рак и од мозочен удар. Специфично за него е што содржи аргинин, кој е важен и за трудниците и за развојот на бебето. Се препорачува да се консумира и во текот на доењето, особено ако мајката има недостиг од млеко. Најчесто се консумира во облик на масло.

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.