Храната што ја избираме секој ден го одредува и нашето здравствено секојдневие, дневното расположение и нивото на енергија. Континуираната консумација на производи од листата на т.н суперхрана несомнено носи големи здравствени придобивки. Многу често овие намирници се препорачуваат во многу диети или режими на исхрана при различни нарушувања на телесното и менталното здравје.
 
Што е суперхрана?
 
Не постои официјална дефиниција, а називот „суперхрана“го имаат добиено некои прехранбени продукти кои содржат огромен број хранливи состојки, минерали, витамини, фитонитриенти, за кои научно е докажано дека значително влијаат на подобрување на здравјето, одржување на оптималнатателесна тежина,како и спречување на многу болести.
 
Јадењето различни свежи, органски или сурови продукти, е клуч да се чувствувате поздраво и поенергично, не само повремено, туку и на долг рок.
 
Различни истражувања предлагаат различни видовипрехранбени продукти, категоризирани како суперхрана. Во продолжение, ви нудиме листа од 10 производи со исклучителна здравствена корист.
 
Калинката е едно од овошјата што маѓепсува со својот изглед. Преубава креација на природата, со тркалезна форма и со внатрешност богата со голем број црвени семки исполнети со сок.
Тајните на ова необичноовошје се познати уште одантичко време,кога се употребувала како природен лек, и претставува едно од најстарите овошја кое се користело за лековити цели. Денес, модерната наука само го потврдува она што одамна им било познато на старите народи.
 
Поради богатството на семе и лековитите својства, старите народи уште ја сметале и за симбол на раѓањето, плодноста и вечниот живот.
 
Зборот „калинка“, преведен од латински значи јаболко полно со семки. Постојат три вида калинка: многу кисели и два вида благи калинки кои се јадат.
Се одгледува речиси во сите краеви од светот. Кај нас, успева во јужните делови од државата, но, за жал, недоволно е присутна на нашите трпези.
 
 
Нутритивни факти

Калинката се вбројува во т.н.видови суперхрана. Плодот е богат со сите витамини, а особено совитамин А, Ц, Е и Б5 како и минерали,калиум, калциум, магнезиум, фосфор, натриуми железо. Сто милилитри сок од калинка задоволува 16% од дневните потреби за витамин Ц.
Плодот во својот состав содржи и висок процент на растителни влакна. Бројни истражувања покажуваат дека содржи повеќе антиоксиданти и од црвеното вино, сокот од грозје и зелениот чај.
 
Здравствени вредности

За лековити цели, освен плодот, се употребуваат и  кората, лушпата и цветот. Добро е да знаеме дека при купување на калинката треба да се избира плод со убава трказелна форма, тешка и со големина на портокал. Ваквиот плод има поголема содржина на сок.
Се употребува за подобрување на апетитот и ја регулира работата на желудникот, а е одлична и против скорбут (недостаток на витамин Ц).
 
Поради богатството со железо, сокот од калинка е одличен при состојби на анемии кога на организмот му е потребно надополнување со овој важен елемент.
 
Калинката ги ублажува тегобите во климаксот. Содржи материи кои се слични на естрогените и затоа влијаат на хормоните.
Се користи како овошје против стареење и им помага на младите жени со хормонални проблеми.
 
Ако редовно се јаде, ќе придонесе да имаме цврсти нокти и убава коса, а и душевното нерасположение ќе исчезне, тврдат научниците. Поновите студии покажуваат дека билните хормони на калинката го намалуваат ризикот од појава на рак на простатата.
 
Исто така, добра е за работата на срцето, го намалува систолниот крвен притисок, и има моќ во намалувањето на вкупниот холестерол. Се употребува и како средство против цревни паразити. Сокот од калинка може да биде од голема помош за лицата со проблеми со потенција. Редовната употреба на една чаша сок од калинка може значително да ја подобри еректилната функција. Во лепезата на бројни заболувања, потврдено е дека употребата на сок од калинка го забавува развојот на Алцхајмеровата болест. Со ова, науката практично само го потврдува она што древните народи го знаеле – дека калинката е навистина чудотворно овошје.

 
 
Со редовнаконсумација накалиника илинасок од калинка ќе делуваме и превентивно:

-  кај појава на инфекции и настинки,
-  за забавување на процесот на артериосклероза и остеоартритис,
-  кај појава на болести на срцето и крвните садови,
-  за забавување на растот на ракот на простатата.
 
Совет за чување

Калинката може да се чува еден месец на ладно и суво место, или два месецa во ладилник, а додека, пак,свежиот сок се консумира веднаш.
 

КАКАО

Сурово или печено, во зрно или во прав, какаото се смета за една од најздравите намирници. Сепак, првата асоцијација кога станува збор за какаото и неговите облици, несомнено е чоколадата. Мало слатко задоволство пред кое ни боговите не останале имуни.

 
 
За потеклото
Потекнува од топлите краеви на Средна и Јужна Америка, од каде што имало обиди да се пренесе во Европа. Сепак, обидите останале безуспешни, затоа што какаото бара исклучиво топла и влажна клима, и големо количество врнежи. Токму поради тоа, сите плантажи во светот се распоредени во земјите од Западна Африка и Јужна Америка. Најголеми, пак, потрошувачи на какаото се богатите земји на Европа и Северна Америка.

  
Како се обработува какаото?

Плодот се собира рачно кога е зрел и има црвеникаво-кафена боја. Се отвора со мачета и се вадат зрната покриени со пулпа кои се собираат на куп и се оставаат да ферментираат. Ферментацијата е клучна за развој на финиот чоколаден вкус и за губење на горчливиот вкус.
Потоа се сушат, се печат и се чистат од лушпи и разни остатоци. Следува мелење што резултира со добивање паста од какао путер и какао ликер. Ликерот се преработува во прав, што е, всушност, најздравата форма на чоколада што постои. За жал, во комерцијални цели, на какао правот му се додава шеќер и се добива познатата црна чоколада. Со додавање на дополнително количество шеќер и млеко се добива млечна чоколада.
 


Зошто е здраво?

Отсекогаш се верувало дека употребата на какаото има влијание врз долговечноста и здравјето.
Доказите за употребата на какаото во здравствени цели датираат од пред 3000 години. Ова се должи на присуството на преку 300 хемиски активни компоненти меѓу кои есенцијални витамини, минерали, олигоелементи и антиоксиданти. Поради ова, какаото се вбројува и во категоријата на супер-храна.
 
Супер-моќен антиоксидант
  

3 пати помоќен од црвеното вино
20 пати помоќен од зелениот чај
10 пати помоќен од боровинките
( графички приказ)
 
Овие вредности се однесуваат на суровата форма на какаото. При преработката, се губи дел од овие карактеристики
 
Витамини и минерали
Суровото и органското какао се богат извор на витамини и минерали:Б1, Б2, Б6, Е, Ц, минерали, сулфур, хром, магнезиум, железо, цинк, калиум. 

Сладок начин за превенција и справување со симптоми на анемија
Какаото е одличен извор на железо. Доколку сте анемични или сте во ризична група и треба да превенирате анемија, се препорачува секојдневно внесување какао. Едноставно, направете си топла напивка и комбинирајте ја со парче овошје за внесување на витамин Ц. Има ли посладок начин од овој?!
 
Идеално за дијабетичари
Содржи значителни количества на магнезиум и хром. Токму овие компоненти имаат функција за регулација и баланс на шеќерот во крвта, поради што е погодно и препорачливо за употреба кај дијабетичари.
 
За здрава кожа и цврста коса
Поради изразените антиоксидантски својства и присуството на широка лепеза на витимини и минерали, какаото е добро за здравјето на кожата, а според понови научни тврдења има поволно дејство и против опаѓањето на косата.
 
Идеално за ментален фокус и за добро расположение
Суровото какао ја содржи супстанцијата фенилетиламин, позната и како „љубовна хемикалија“, којашто нашето тело ја лачи кога сме заљубени. Се смета дека на оваа состојка се должи „зависноста“ од чоколадата.
Позитивно влијае на нашите чувства и расположение, бидејќи го зголемува нивото на ендорфин и серотонин. Исто така, влијае врз ослободувањето и на останати благи стимуланси, присутни во организмот, заради што може да биде одличен избор во отстранување благи форми на депресија или, едноставно, за подобрување на расположението.
 
Го „бистри мозокот“ и штити од мозочни удари
Редовната консумација на какаото докажано го подобрува фокусот, менталните функции и го подигнува нивото на енергија. Флавоноидите присутни во какаото ја подобруваат циркулацијата и ја забрзуваат дистрибуцијата накислород до мозочните клетки и на овoј начин ги подобруваат менталните фунции.
 


Какаото и чоколадата
Како најквалитетни и најздрави се сметаат чоколадите кои содржат најголемо количество какао. Тука спаѓаат таканаречените црни чоколади кои во својот состав содржат од 70-85% какао маса. Сепак, колку повеќе какао – толку погорчлив вкус, односно толку помалку шеќер.
 

Сурово или преработено

Се препорачува дневно да се внесува 6 г какао. Најдобро е да се консумира во органска и во сурова форма (цело зрно, парченца од зрна или прав).
Сепак, вкусно подготвено како напивка или неколку коцки темна чоколада, исто така, се подеднакво препорачливи.
Одредени форми на какао во прав кои може да се најдат на пазарот, може да бидат збогатени и со шеќер, па поради тоа е важно да се внимава на изборот.
 


Интересни факти

- Направена е паста за заби од чоколада
- Плодот од едно дрво какао (лат. Theobroma cacaoили на грчки „храна на боговите“) од една година преработен во какао ликер, какао путер или какао прав, е доволен за изработка на 500 г чоколада
- Какаото било главна валута на размена и плаќање на Ацтеките
- Чоколадата била користена за криумчарење на кокаин
- 1 Октомври е Светски ден на какаото и чоколадата
- Секоја година во светот се произведуваат 3 милиони тони чоколада
 
 
 
 

Слатка, сочна и вкусна. Гаси жед, отстранува замор, го подобрува расположението, дава енергија и елан за работа. Кој друг, ако не лубеницата. Совршено освежување во жешките летни денови, а се препорачува и во исхраната кај луѓето кои страдаат од болести на срце, крвни садови, жолчка и црн дроб.

Лубеницата (Citrullus lanatus) многумина ја вбројуваат во редот на овошките, но, всушност, претставува зеленчук од фамилијата Cucurbitaceae. Во исхраната се користи плодот кој најчесто има топчест облик, зелен по боја, прошаран со риги. Внатрешноста на плодот е исполнет со „сочно месо“ во црвена боја.

Лубеницата не е само вкусно освежување во топлите летни денови, туку е и супер здрав додаток на исхраната. Содржи преку 90 % вода и многу корисни состојки: витамин А, Ц, Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, калиум, бакар, цинк, фосфор, магнезиум, железо, јод, растителни влакна, аминокиселини аргинин и цитрулин, ликопен, органски киселини, целулоза и шеќер.

Лековити својства на лубеницата

Лубеницата има изразени антиоксидантни својства, го зајакнува имунитетот, ги штити клетките од оштетувања и помага во побрзо заздравување на раните.
Претставува одличен диуретик, ја стимулира работата на бубрезите, овозможува создавање поголемо количество урина, го прочистува уринарниот систем и помага во ослободување од бубрежните каменчиња.
Лубеницата е одлична за оние кои страдаат од артритис, но и за сите кои се изложени на стрес и се пушачи. Кај овие лица се појавува состојба на системско воспаление, врз кое многу поволно делува ликопенот присутен во лубеницата, што ја става лубеницата во групата на намирници со изразени антиинфламаторни ефекти.
Поради содржината на аргинин и цитрулин, лубеницата поволно влијае врз нормалното функционирање и врз здравјето на целокупниот кардиоваскуларен систем. Ова дејство го надополнуваат калиумот и магнезиумот, кои помагаат во регулирање на крвниот притисок.Ликопенот  дополнително го намалува ризикот од појава на кардиоваскуларни болести.
Значителните концентрации на калиум и магнезиум ја прават лубеницата одличен избор за рехабилитација и за обновување на мускулите по физичка активност. 

Прва помош при изгореници

При изгореници од сончање, од голема корист може да бидат облоги со сок од лубеница или облоги од нејзината кора.

Одличен афродизијак

Цитрулинот во лубеницата ги релаксира крвните садови на сличен начин како вијаграта. Поради ова, лубеницата се смета за одличен природен афродизијак.

Хидратација

Лубеницата содржи преку 90 % вода, поради што е одличен избор за хидрирање на телото за време на летните жештини.

За вита линија

Лубеницата нема холестерол и речиси нема ни маснотии, содржи многу калиум, витамини А, Ц и Б6  и има мала калорична вредност. Дава чувство на ситост и е одлична за намалување на вишокот килограми и за одржување на здрава и вита линија.

Се јаде целиот плод

На светскиот пазар постојат и видови лубеница без семки, што се резултат на хибридизација, но не и на генетска модификација. Се препорачува да се консумираат видовите со семка, затоа што семките се, всушност, многу здрави. Содржат железо, цинк, протеини и влакна.
Кората, пак, на лубеницата најчесто се фрла. А, всушност, од неа со мал додаток на лимета може да се направи здрав освежителен пијалак. Кората е богата со хлорофил и со состојки важни за имунолошкиот и за кардиоваскуларниот систем.

Неколку факти  што можеби не сте ги знаеле:

 • Лубеницата содржи повеќе ликопен од суровите домати.
 • Сокот од лубеница може да ја намали болката во мускулите.
 • Може да се јадат семките и кората.
 • Постојат и жолти лубеници – со жолто месо и со поблаг вкус налик на мед.
 • Достапна е во текот на целата година.
 • Рокот на траење ѝ е околу една недела.


                               

Хроно исхранатане е само диета за постигнување на саканата тежина, туку и  применлив концепт за здрав начин на живот, кој е во согласност со метаболичките процесиво нашиот организам.

Што е потребно за да се започне со хроно режим на исхрана?

Единствен услов за практикување на овој начин на исхрана е вашата желба и добра волја да се разберат принципите, и стекнатото знаење соодветно да се примени.

Кои се предностите?

Предностите на хроно исхраната се тоа што програмата не дава ограничувања на количеството на консумирање на храната и нема броење на калориите.
Она што е особено важно е што со овој начин на исхрана ќе му кажете збогум на таканаречениот „јо-јо“ ефект, односно враќање на загубената телесна тежина.

На што се базира и кои се основните начела на хроно исхраната?

Основните постулати на хроно програмата на исхранa се:
 • Правилен временски распоред на дневните оброци. Многу е важно во текот на денот да се внесат три оброка и тоа од 08.00 до 20.00 часот, со оптимална пауза од 4 часа меѓу оброците. Најважно е преку појадокот да се внесе најголемо количество различни хранливи супстанции.
 • Создавање алкална средина во организмот. Ова е особено важно затоа што закиселувањето предизвикува хронични воспалителни и дегенеративни заболувања (карциноми, инфаркт, шеќерна болест и сл.).
 • Глуциден индекс (ГИ) – брзината со која одредена храна го зголемува нивото на шеќерот во крвта (гликозата), односно примена на таканаречени бавни шеќери, т.е. сложени јаглехидрати во исхраната.

Практична примена на хроно исхраната:

 • Денот се започнува со хербален чај (или млака вода) и цеден лимон. Со ова се создава алкална средина која е основен предуслов за здрав организам;
 • Појадокот започнува половина час по консумирање на утринската напивка;
 • кафе е дозволено максимум двапати во денот и тоа половина час по појадокот и по ручекот;
 • Појадокот e задолжителен оброк кој треба да биде богат со бавни јаглехидрати (цереалии, интегрален леб, житарки и сл.)  и маснотии од животинско потекло (сирење, моцарела, путер, кисело млеко, пршута, јајца и сл.);
 • Забрането е консумирање алкохол и газирани пијалаци кои содржат шеќери или вештачки засладувачи;
 • Не се препорачува комбинирање на протеини и јаглехидрати за ручек и вечера. Ова е дозволено само наутро за појадок;
 • Забранети се сите видови „грицки“ (соленки, чипсови, пуканки, кикирики, апетисани и сл.) меѓу оброците;
 • Ужината којашто е дозволена вон рестриктивниот период, може да биде овошје (свежо или суво) како и одредени дозволени слатки производи и тие се консумираат во период помеѓу 16.00 и 18.00 часот по зимско сметање на времето, или помеѓу 17.00 и 19.00 часот по летно сметање на времето;
 • Кравјо млеко и јогурт не се дозволени;
 • Кисело млеко и тестенини од дозволени брашна се консумираат само за појадок;
 • Не e дозволенo консумирање на маргарин, растителни сирења (освен тофу), растителна павлака, растителен шлаг, пекарски печива, односно намирници кои спаѓаат во групата транс-масти.

Рестриктивна фаза

Хроно исхраната се започнува со таканаречениот рестриктивен период, кој трае најмалку 28 дена или 4 седмици. Периодот на рестрикција е времето кое му е потребно на организмот за да се исчисти од токсините, од белото брашно, белиот шеќер, како и период во кој се учи кои намирници се дозволени и во кој период од денот треба да се консумираат.

 

Xроно оброци за време на рестриктивен период
ПОЈАДОК – најважниот оброк        
Појадокот е најважниотоброк. Овој оброк ги дефинира сите клеточни функции во организмот во текот на денот. Идеалниот појадокби требало да содржи животински масти, малку протеини и повеќе таканаречени бавни шеќери (житарки, интегрален леб, мусли и сл.).Појадокот треба да трае 30 минути и да не биде подоцна од 11.00 часот претпладне.
Утринското кафе е дозволено 30 минути по појадокот.
 

Пропуштањето на појадокот е најголемата грешка во исхраната. Единствено преку утринското внесување храна се активира процесот на ослободување на складираните масти. 

 
РУЧЕК – полнење на батерите
Ручекот започнува 4-6 часа по појадокот. За ручек треба да се консумираат протеини од животинско или од растително потекло,комбинирани со разновиден зеленчук, како извор на бавни шеќери и растителни влакна.
Во овој период од денот, започнува секреција на ензими кои ги варат протеините–протеази и ензимот амилаза кој помага при варењето на скробот и гликогенот. Во организмот започнува процес на вградување.
Важно е да се напомене дека за време на ручекот забрането е комбинирање на јаглехидрати со протеини,како и комбинирање на компир со месо.
 
ВЕЧЕРА – започнува одмор
Навечер започнува период на одмор на организмот. Нивото на кортизол (хормон на будноста)се намалува, а нивото на инсулинот е ниско. Започнува период на регенерација на клетките и создавање нови. Вечерниот оброк треба да биде лесен бидејќи нашиот организам нема можност да се бори со тешка и обилна храна.
Идеална храна за вечера е избор на лесни протеини и зеленчук,исклучиво со зелена и бела боја (марула, зелка, брокули, карфиол, тиквички, пиперки). Скробниот зеленчук(грашок, боранија, компир) не се препорачува. Вечерата започнува 4-6 часа по ручекот.
 

По вечерата,треба да внимаваме заспивањето да биде по два часа затоа што за време на спиењето се забавуваметаболизмот,а со тоа постои можност внесената храна да остане недигестирана. 
 

 Во последните две децении појавата на “неплодни” бракови е многу честа.Ваквата состојба може да биде резултат на неплодност на жената, но сѐ повеке и на мажот.Во овие редови ќе се задржам на проблемите кои ги имаат мажите кои сакаат да станат татковци.

Пред 20-ина години околу 20 % од мажите имаа проблем со плодноста. За жал, денес таа појава е на многу повисоко ниво и тоа двојно повеке, па дури 40 % од мажите имаат проблем да станат родители.
 
Зошто е тоа така? Кои се причините кои го зголемија овој проблем? Дали овој проблем може да се реши? Кој е вистинскиот пат за да се стигне до целта – да станам татко?
Секој маж кој се обидува подолго од една година да стане татко, а притоа резултатот е негативен, треба да направи соодветна анализа на семената течност, односно да го испита квалитетот на спермограмот. Тоа е рутинско испитување со кое ќе се утврди вредност на концентрација, подвижност и морфолошки карактеристики на сперматозоидите, а со тоа да се одреди квалитетот на плодноста. Постојат три категории –добро зачувана плодност (фертилност), смалена плодност(субфертилност) и неодредена плодност(индетерминирана фертилност).Сепак, ниту една ваква анализа не може со сигурност да биде веродостојна за тоа дали мажот е плоден или не.
Јас секогаш ја барам вистината во логиката, а таа ми говори дека неплодноста не мора да е конечна работа. Секогаш, добрите и позитивните промени во начинот на живеење прават чуда. Па така, ако се постави за цел исконската желба – да станам родител, тогаш, бидете подготвени да започнете со промените.

Дали има решение?

Мојата практика како нутриционист покажа дека многу брачни парови со промена на начинот на живеење станаа родители. Почнаа со еден поинаков здрав начин на исхрана и еден поинаков животен стил. Ги намалија или целосно се откажаа од цигарите. Алкохолот се сведе на минимум, брзата храна на нула, заборавија на газирани и на негазирани пијалаци. Воспоставија нормален биоритам на легнување пред полноќ, станување во утринските часови, пешачење, практикување лесни спортски активности и коригирање на телесната тежина. Едноставно, се адаптираа на еден поинаков и природен начин на живеење.

Како?

Се одбегнува храна со многу месо, сирења и масти. Се одбегнува премногу алкохол, цигари итн. Всушност, се одбегнува онаа храна која е причинителот на затнување на  крвните садови кои го снабдуваат машкиот полов орган со крв, што пак, е клучот за добра ерекција и производство на плодни сперматозоиди.
Секојдневен внес на витамин Ц. Ова значително го подобрува квалитетот на спермограмот. Д-р Вилијам Харис – професор на еден медицински факултет во Тексас, на мажите им давал по еден грам витамин Ц секој ден, во период од 60дена, а резултатите од проучувањето биле одлични. Сепак, која доза на витамин Ц ќе помогне за добар квалитет на спермата е индивидуален. Зависно од индивидуата, може да се оди и на многу поголеми дози со витамин Ц на дневно ниво. Секако, и со јадење многу свежо овошје и зеленчук се внесува витамин Ц, но сепак, додатоците во вакви случаи се неопходни.
Покрај зголемена доза на витамин Ц, потребен е и внес на следните елементи како преку храна, така и како додатоци.
 
ЦИНК – потребно е мин. 15 мг на ден, но се оди дури и до 60 мг. Морските плодови како што се школките и раковите, се вистински извори на цинк, но и сите сурови семки од тиква, сончоглед, пченичните никулци и сл.
 
СЕЛЕН – Јадете околу 5 бразилски ореви на ден за да ја задоволите потребата за овој минерал кој е неопходен за зголемување на квалитет на спермограмот. Секако, може да се зема и како додаток, но до 200 мгна ден.
Се препорачува и дополнително земање витамин Е, витамин Б12, фолна киселина, каргинин, Л-карнитин.

Од природни препарати можам да препорачам:

Секое утро да се почне со пиење една супена лажица ленено или рибино масло (омега3), а потоа 5јајца од препелица со цеден сок. Двапати на ден да се пие напивка од какао со додавање на една мала лажичка корен мака во прав.
 
ИСХРАНА– Многу свежо овошје и зеленчук, риба –извор на омега3 – најмалку 3-4 пати неделно, мин. 100г сурови семки од тиква на ден.Движете се повеке, пливајте, легнувајте на време, сакајте се, слушајте убава музика,бидете позитивни и убавите нешта ќе си дојдат.Вегетаријанската исхрана воопшто не е монотона и „здодевна“ како што можеби имаат претстава луѓето коишто не можат да замислат оброк без месо. Во суштина, постои цела палета на намирници кои во целост може да ги заменат животинските производи без, притоа, нималку да се изгуби од разновидноста и вкусот на храната.

Се поставува прашањето: дали вегетаријанската храна е исклучително здрава?

Дали секоја храна која не е храна од животинско потекло е здрава? Дали луѓето кои што не јадат храна од животинско потекло, но јадат слатки, кондиторски производи, грицки, бели печива, лиснати теста (кроасани), чипсови, смоки, пијат газирани сокови, ладни чаеви, енергетски пијалаци и многу кафе,се хранат здраво? Секако дека не.
Заклучок е дека  вегетаријанците коишто ги практикуваат горе споменатите артикли се исхрануваат комплетно нездраво.
Еве и зошто:       
Шеќерот, белото брашно, трансмастите (маргаринот) ,млекото, многу сол, се доминантни состојки во овие продукти. Токму овие состојки во храната се најголемите причинители за зголемен број болни лица од дијабетес, зголемени маснотии во крвта, замастен црн дроб, висок притисок, инфаркти, мозочни удари, дегенеративни заболувања како Паркинсонова болест, Алцхајмер ,зголемен број автоимуни болести како мултиплекс склероза, реуматоиден артрити сл. Доаѓаме до заклучок дека ипокрај отстранување на храната од животинско потекло, и со преоѓање на горенаведениот начин на вегетаријанска исхрана,за жал ,ништо не сме постигнале во однос на сопственото здравје. Можеби само е постигнат етичкиот момент,а тоа е: да не се убиваат животните.
Вистинското вегетаријанство е тесно поврзано со она што ни го дава мајката природа, она што ни го дал Бог: вода, свежо овошје, свеж зеленчук, сурови јатки, сурови семки, целозрнести житарки, мешунки (легуменози), понекогаш јајца, риба.
Во мојата работа ,што трае повеќе од 15 години, јас на моите членови им подготвувам програми за здрава исхрана и ги следам на неделно ниво.Овие програми во првите три недели содржат исклучително вегетаријанска исхрана, а целта е добра детоксикација на телото.Само со вистинска вегетаријанска исхрана ,во којашто доминантна е свежата храна ,може да се чисти телото ,па полека и сигурно да се оди во правец на подобрување на здравствената состојба.

Ајде да го разгледаме историјатот на вистинското вегетаријанство. Дали е само трендили има далечни корени?

Сепак ,постојат веродостојни докази дека вегетаријанството има илјадници години стари корени и тоа од Индија. Во Европа ,вегетаријанството започнува на крајот од 6. век п.н.е .со грчкиот филозоф Питагора.
Значителен развој на вегетаријанството започнува во Англија во 18. век. Веќе во 1847 годинаво градот Рамсгејт во Англија се формира здружение на вегетаријанци кое за кратко време се проширува и во други градови ,како Манчестер, Лондон. Ова движење било толку многу во подем, па било причина за појава на дури 52 вегетаријански ресторани. Во ова здружение станал член и светски познатиот вегетаријанец и водач на мировното движење во светот– Махатма Ганди.

Многу луѓе поради религиозни, етички, здравствени и други причини се приклучуваат кон вегетаријанството.

Предностите на вистинската вегетаријанска исхрана се многубројни во однос на човековото здравје. Еден од очигледните примери се Ескимите–имаат многу краток век на живеење, бидејќи нивната храна се сведува исклучиво на месо и риба без никакво присуство на свежа вегетаријанска храна. За разлика од нив ,Тибетанците и хуните се луѓе кои се најдолговечни, бидејќи се хранат на полувегетаријански начин на исхрана.

Постојатразлични видови вегетаријанство, но јас ќе се задржам на оние најосновните.

Вегани

Ова се вистински вегетаријанци коишто ја исклучуваат комплетно храната од животинско потекло: месо, месни преработки, млеко, млечни преработки, јајца, риба, морски плодови. Тие не јадат ниту мед.Тие не носат ниту облека, чевли и аксесоари од животинско потекло. Не ја користат ниту облеката од волна.

Лактовегетаријанци

Овие вегетаријанци, покрај храната од растително потекло ,консумираат и млеко и млечни производи: сирење,кашкавал, павлака, хопла, слатки на база на млеко, шеќер, бело брашно. Јас, лично, никогаш не би се хранела на овој начин на исхрана, бидејќи го сметам за еден од најнездравите опции во исхраната. Зошто? Денес, млекото е преполно со хормони за раст, антибиотици, пестициди итн. Во последно време,кај многу деца се појавува интолеранција на млекото и млечните производи. 


Оволактовегетаријанци

Покрај храната од растително потекло, тие консумираат јајца, млеко и млечни производи.

Песко-ововегетаријанци

Овде се присутни рибата и јајцата, покрај вегетаријанската храна. За сега, ова е мојот избор за најприспособлив и најздрав концепт на исхрана во услови и начин на коишто живееме.

Квазивегетаријанци

Овој вид вегетаријанци, покрај рибата и млечните призводи, во своето мени додаваат и пилешко месо, покрај растителната храна.

Сакам да ги споменам и другите видови вегетаријанство,како:

Сурови вегани

Тоа се вегани што јадат исклучиво сурова храна– термички необработена: свежо овошје, зеленчук, јатки, семиња, житарки, ‘ртени житарки, леб печен на сонце.

Фрутаријанци

Ова се вегетаријанци што јадат само овошни плодови, семки и јатки. Овој начин на исхрана за мене е екстремно радикален и не би го прифатила, а не ја гледам и целта на сето ова.

Радикални фрутаријанци

Ова ми е комплетно неприемчив начин на исхрана –да се јадат само оние овошја, јатки и семки кои што паднале на земјата.

Макробиотика

Овој вид вегетаријанство има стари корени од Далечниот Исток, но полека се шири и на други простори.

Дали вегетаријанците (посебно веганите) се доволно снабдени со протеини?

Можеби ќе се изненадите, но вегетаријанците (посебно станува збор за веганите) сосема доволно се снабдени со протеини. Постојат продукти од растително потекло што содржат комплетни протеини,а тоа се: сојата и нејзините преработки, наутот, конопените зрна, семето од чиа, алгата спирулина и псевдожитарките: киноа, елда, амарант. Кога се консумираат житарки и мешунки заедно, тогаш се добиваат повеќе комлетни протеини од оние во месото.

Дали доволно е обезбеден витаминот Б12?

Витаминот Б12 (кобаламин) е суштински важен за создавање на црвените крвни зрнца, за одржување здрав нервен систем. На дневно ниво,треба дасе внесува од 2-3 микрограма Б12. Во извори од растителна храна го има во интегралните житарки, спирулината, соините продукти, но него го произведуваат и добрите бактерии во нашите црева.

Дали доволно е обезбеден минералот железо?

Во исхраната на вегетаријанците, а посебно на веганите, нема недостиг од минералот железо. Најмногу го има во: зелениот лиснат зеленчук, зелената трева, зелената магма, семето од коприва, во алгите како спирулина,  хлорела, афа алгите, во сувото овошје, црвените бобичести овошја, во јатките итн.

Дали доволно се обезбедува калциум?

Постои заблуда дека луѓето што го одбегнуваат консумирањето на млекото и млечните производи ќе имаат недостиг на калциум–минерал кој е главен градител на нашите коски. Вегетаријанците секогашсе одлично снабдени со калциум, бидејќи го консумираат од зелениот лиснат зеленчук (кељ, прокељ, спанаќ) цело зрнестите житарки, интегралниот сусам, смоквите, сончогледовото семе итн.
 

Во историјата, но и сега има многу значајни личности кои што на одредена возраст од својот живот се одлучиле да станат вегетаријанци. Сакам да набројам некои од нив:

Старогрчките филозофи:
Питагора, Аристотел, Платон, Сократ, потоа Ајнштајн, Да Винчи, НиколаТесла, Чарлс Дарвин,Њутон, Ганди, Кафка, Толстој итн.                                                                                      
Од актеритеи од пејачите,вегетаријанци што ни се добро познати се: Бред Пит, Ричард Гир, Дастин Хофман,Ким Бесинџер, Пенелопе Круз, Мадона, Пол Макартни, Бој Џорџ.     
                   
Најпознати светски имиња во спортот кои што биле вегетаријанци се: Денис Родман, Карл Луис, Џонс  Вајсмилер, Мартина Навратиловаитн.
Многу интересен е фактот дека гладијаторите штосе бореле во арените со лавови (2. и 3. век пред Христос) биле типични вегетаријанци.  Научници од Медицинскиот универзитет во Виена во соработка со Институтот за форензичка медицина во Берн откриваат дека гладијаторите се хранеле со намирници од растително потекло– овошје, зеленчук, житарки.
Овие факти, секако, одат во прилог на спортистите што го практикуваат вегетаријанството.
Би сакала да споменам убави мисли од големи луѓе поврзани со вегетаријанството:
 
Леонардо да Винчи(14521519)гениј, уметник, научник: „Ќе дојде време кога луѓето на убивање на животните ќе гледаат како на убивање на луѓето.“                 
 
Томас Едисонизумител на сијалицата, грамофонот, микрофонот:  „Јас сум вегетаријанец бидејќи така можам максимално да го користам својот мозок"

Подготвила:
                                                                                                          
Цвета Динева
серт.нутри.консултант
 

УРМА

“Овошје на боговите”, “пустински леб”се само дел од епитетите кои и се препишуваат на урмата. Во земјите од арапскиот свет се смета за најважна намирница во исхраната. Расте во пустинските оази во кои може да биде и единствена билка која може да му помогне на човекот да преживее.

Најздраво овошје!

Во здравствена и нутритивна смисла, урмите се сметаат за најздраво овошје на планетата. Лесно се сварливи и се одличен извор на влакна кои се важни за правилна работа на цревата. Претставуваат вистинска ризница на витамини па со право се наракуваат  и природна мултивитаминска таблета наменета за возрасни и деца.
Природниот шеќер содржан во урмите во значителни количини претставува совршена  алтернатива за обичниот шеќер. Претставуваат одлино средство за заситување и намалување на чуvството за глад.
Здравствените користи се многубројни.  Анемија, холестерол, висок крвен притисок и други заболувања се наоѓаат на листата кај кои урмата како храна и лек дала инзвонредни резултати.

Одличен извор на железо

Лицата кои страдаат од анемија треба да сметаат на урмите заради инзвонредната содржина на железо. Покрај ова витаминот Ц исто така содржан во урмите ке помогнат во полесна ресорпција на железото.

Витаминиза очи

Со оглед дека содржат лутеин и зеаксантин , урмите се нарекуваат витамини за очи. Овие две состојки се од особено значење за здравјето на очите и за зачувување на добриот вид.

Инстант решение против тврда столица

Богатството од влакна ја чини урмата идеална во справување со симптомите на тврда столица. Во сто грама урми се содржани во просек околу 5 до 8 грама растителни влакна.  
За подобар ефект неколку урми навечер покиснете ги во чаша со вода. Во текот на ноќта урмите ке пуштат сок кој е одличен лаксатив. Овој сок конзумирајте го наутро на празен стомак.

Енергетски стимуланс и храна за мозокот

Доколку ви е неопходна инстант енергија тогаш едноставно изедете неколку урми. Со оглед дека се богати со прроден шеќер, урмите ќе ви ја вратат енергијата за миг. Дополнете го утринскиот шејк со неколку урми и обезбедете енергија за цел ден. Доколку пак во текот на денот се чувствувате уморно и поспано вашата ужна нека биде во форма на урми.
Покрај физичка енергија урмите се идеална храна и за мозокот. Па така особено се препорачуваат на лица кои се занимаваат со интелектуална работа  и работа која бара посветеност и внимние.

Идеална за време на пости

Бидејки не содржи маснотии а е изразено слатка урмата е одличен избор за лица кои се на пост а се љубители на слатки десерти. Воедно хранливоста и енергетската вредност ке придонесат за ситос подлг временски период. Ова значи дека урмата може сосема успешно да се користи и во одредени диететски режими заради регулирање на телесната тежина.

Силно срце и низок крвен притисок

Лицата со срцева слабост би требало задолжително да ја внаеста оваа овошка во секојдневната исхрана.  За подобар ефект од урмите подгответе напиток кој ке го пиете неколку пати во текот на денот. Десетина урми потопете во еда шоља вода. Оставете да одстојат цела ноќ. Наутро одстранете ги семките и избендирајте ги урмите  заедно со водата.
Заради идеалниот баланс на натриум и калиум урмите имаат благотворно дејсво и се препорачуваат и кај лица со висок крвен притисок.За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.